Łazienka w domu pełni bardzo ważne funkcje. Trudno wyobrazić sobie lokal mieszkalny czy użytkowy bez tego pomieszczenia. Wiadomo też, że łazienka musi spełniać odpowiednie standardy, być czysta, estetyczna i funkcjonalna. A co z wyglądem? Jak sprawić, aby łazienka była modna i atrakcyjna?
Łazienka marzeń – od czego zacząć?
Piękna i zadbana łazienka to gwarancja dobrego samopoczucia gospodarzy, i bez wątpienia powód do dumy. Aranżacja może zależeć od wielu czynników, takich jak metraż i kształt łazienki, czy osobiste preferencje i potrzeby użytkowników. Pomysł na łazienkę może też być związany z ulubionym stylem, motywem, materiałem i kolorem. Trendy wnętrzarskiej mody jeśli chodzi o łazienki właśnie dają ogromne pole do popisu. Inspiracje można czerpać z natury, z kultur wielu krajów czy regionów, decydując się np. na morskie, górskie czy egzotyczne akcenty. Można też postawić na łazienkę nowoczesną, rustykalną albo w stylu retro. Warto zaprojektować łazienkę, biorąc pod uwagę możliwości i ograniczenia oraz uwzględniając wszystkie kryteria. Inaczej można wyposażyć łazienkę małą, a inaczej dużą, tak jak łazienkę z oknem i bez okna, czy mieszczącą się na poddaszu ze skosami lub na parterze. Istotną rolę odgrywa oświetlenie, a najbardziej pożądane jest oczywiście światło słoneczne. Dobrze jest wiedzieć jak oświetlić dużą łazienkę, a jak małą, jakie triki zastosować, np. wprowadzając szkła, lustra czy luksfery, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Bardzo ważne jest też, aby wybierać materiały odporne na wilgoć, parę wodną i wysokie temperatury. Pomysł na łazienkę w bloku, czy w domu jednorodzinnym powinien być równie kreatywny i wyjątkowy.
Pomysł na łazienkę w nowoczesnym stylu
Nowoczesność w obecnych czasach można wyrazić na wiele sposobów. Jak zaprojektować łazienkę, aby była funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie? Ważny jest całokształt, a więc nie tylko ściany i podłogi, ale też wyposażenie, armatura i meble. W nowoczesnej łazience często wykorzystuje się naturalny kamień, a także chromowaną armaturę i stylowe dodatki. Dominujące kolory to czerń i biel, beże i szarości, ale też mocniejsze akcenty. Nawet w niewielkiej łazience może sprawdzić się wolnostojąca wanna, którą można wyeksponować jako główny punkt pomieszczenia. Czarna wanna pięknie zaprezentuje się na tle białej glazury. Do tego wiśniowe lub jasnozielone dekoracje w postaci ręczników i innych dodatków. Świetnie sprawdzi się też kolorowy obraz na ścianie, utrzymany w nowoczesnym stylu, a zarazem ocieplający surowe wnętrze. Drewniane akcenty mogą pojawić się w blatach i elementach obudowy toalety. Pomysł na łazienkę z prysznicem jest często wykorzystywany w małych łazienkach. Dobrze jest jednak pamiętać, że nie trzeba się ograniczać. W małej łazience można z powodzeniem zainstalować niewielką wannę, a prysznic może być dodatkiem. Wystarczy zasuwana obudowa wanny, albo po prostu kotara w pasującej tonacji. Pomysł na łazienkę z wanną może być dobrym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach. Nowoczesną łazienkę o małym metrażu można optycznie powiększyć dużym lustrem i kafelkami odbijającymi światło.
Powiew Skandynawii, czyli pomysły na małą łazienkę
Aranżacja łazienki zależy, między innymi, od jej wielkości. Jak zaprojektować łazienkę, aby była funkcjonalna, estetyczna i przyjazna dla oka? Duże łazienki to duże możliwości, ale małe łazienki to… także duże możliwości! Liczy się pomysł na małą łazienkę i odpowiednie zaplanowanie. Mniejsza powierzchnia musi pomieścić wszystko to, co niezbędne, a przy tym być atrakcyjna. Styl skandynawski proponuje wiele ciekawych rozwiązań dla małych i większych łazienek. Stawia na biele, beże i jasne odcienie szarości, a także ceramikę odbijającą światło. Klimat skandynawski wyraża się miłością do natury, przytulnością ale i prostotą. Drewniane elementy, w tym podłoga, są jak najbardziej pożądane. Wśród neutralnych barw odnajdzie się efektowna ściana w mocniejszym kolorze. Można też dodatkowo podkreślić ten kolor ręcznikami, półką i miękkim dywanikiem. Mozaika i kolorystyczny miks to też dobry pomysł na kafelki w małej łazience w stylu skandynawskim. Ważne, aby podłoga współgrała z meblami, dodatkami i całością pomieszczenia. W małej łazience sprawdzą się lustra, odpowiednie oświetlenie i inne zabiegi optycznie powiększające wnętrze.
Retro i boho. Małe łazienki z charakterem
Styl retro to modne i ciekawe rozwiązanie, chętnie stosowane w wielu wnętrzach. Wystrój łazienki też może nawiązywać do lat 60., co świetnie podkreśli geometryczny kształt mebli i akcesoriów. Proste, minimalistyczne propozycje to np. wolnostojąca witrynka na ręczniki, czy czarny chromowany stojak pod umywalkę, zamiast szafki. W styl retro z powodzeniem wpiszą się drewniane dodatki, ale też drewniana podłoga w jodełkę. Pomysł na półki w łazienkach powinien trzymać się całości wystroju, jak też funkcjonalności w użytkowaniu. Kolor glazury może mieć zarówno delikatny wzorek, jak i być jednolity, utrzymany w stonowanych barwach. Łazienka w odcieniach czerni, bieli i szarości pasuje do każdego stylu. Klimat retro można urozmaicić i ocieplić elementami boho. Kanciaste kształty złagodzi wełniany dywan w pastelowe wzory. Pięknie sprawdzi się też wiklinowy kosz na pranie lub mały koszyczek na drobiazgi. Makatka na ścianie, bambusowa półka i frędzelkowy abażur idealnie dopełnią całości.
Comment here