Porady

Ekologiczna edukacja: jak segregować śmieci – 5 wskazówek do zapamiętania

jak-segregujemy-smieci

Ekologia w codziennym życiu to już standard. Dbanie o naszą planetę mocno wpisuje się w świadomość społeczeństwa. Jak nie marnować wody, jak wykorzystać papier, jak segregować śmieci, to wszystko wiedzą nawet najmłodsi… Niestety, często tylko oni. Szkolna i przedszkolna edukacja pomaga najmłodszym zrozumieć problem i uczy, jak temu zaradzić. Od dzieci można się wiele nauczyć, w tym np. jak segregować śmieci.

Podstawowe zasady

Jak się segreguje śmieci? Na szczęście już od kilkunastu lat są do dyspozycji co najmniej trzy kontenery. Stoją w widocznych miejscach na osiedlach czy w dzielnicach wszystkich miast w Polsce. Ważne jest, aby zapamiętać do jakiego pojemnika wrzucać konkretny rodzaj odpadów. Jak poprawnie segregować śmieci to wiedza ogólnie dostępna, nie zdziwmy się, jeśli nasze dziecko będzie wiedziało na ten temat więcej niż my!

  1. Czarny kontener jest najpopularniejszy, bo przyjmuje wszystkie zmieszane odpady.
  2. Następny jest żółty, do którego wrzuca się, zarówno plastik i metale, jak i tworzywa sztuczne.
  3. Niebieski kontener przeznaczony jest na papier.
  4. Do zielonego wrzuca się wyroby ze szkła.
  5. Brązowy to bio-odpady, czyli rośliny, warzywa i resztki jedzenia.

Jak żyć ekologicznie, czyli przedmioty wielokrotnego użytku

Wprowadzenie ekologii do codziennego życia wiąże się z dużymi, ale też ważnymi i bardzo potrzebnymi zmianami. Warto zaszczepić je również w dzieciach, aby od początku wiedziały, co jest dobre, a co złe dla Ziemi. Na szczęście program nauki przedszkolnej i szkolnej obejmuje edukację ekologiczną. Dzieci dowiadują się, między innymi, jak prawidłowo segregować śmieci. Szybko zapamiętują kolory pojemników czy kontenerów i wiedzą, jakie rzeczy do nich wrzucić. Rodzice powinni wspomagać dziecko w rozwoju ekologicznej świadomości i przekazywać im pozytywne wzorce. Warto wiedzieć, jak segregować śmieci w domu i mieć na to odpowiednie pojemniki. Zanim jednak coś się wyrzuci, warto zastanowić się, czy… nie można tego przedmiotu wykorzystać ponownie. Dawanie rzeczom drugiego życia to fantastyczna sprawa! Idealnym miejscem jest kuchnia, w której zazwyczaj znajdują się rzeczy niezbędne, potrzebne i… mniej potrzebne.

Segregacja śmieci i dziecięce pomysły

Wykorzystanie niepotrzebnych akcesoriów to cała gama pomysłów i świetna zabawa, zwłaszcza z dzieckiem. Zastanawiając się, jak segregować śmieci, co do czego wrzucić, dobrze jest znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Kartki papieru powinny być wykorzystane z obu stron, plastikowy pojemnik sprawdzi się w roli miseczki, a z rolek po papierze toaletowym można, wspólnie z dzieckiem, stworzyć, np. wąsatego kotka. Niektóre akcesoria kuchenne pozwalają popuścić wodze wyobraźni. Na szklanych butelkach po napojach można narysować okna, używając specjalnych pisaków do szkła. W ten sposób powstanie całe miasteczko, które podświetlone lampkami, ozdobi dziecięcy parapet. Szklane słoiki natomiast świetnie sprawdzą się jako skarbnica wakacyjnych wspomnień. Pomieszczą skarby, takie jak: nadmorski piasek, kamyki, bursztyny i muszelki, którymi można cieszyć się przez cały rok. Jeśli segregujemy śmieci, to tylko z dzieckiem! Szklany słoik to także fajny pomysł na wazon albo świecznik, udekorowany w dowolny sposób, np. piaskiem, kolorową solą i darami lasu.

Segregowanie śmieci, kuchenne skarby

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, mających najwięcej do zaoferowania w kwestii rzeczy niepotrzebnych. Często ma to związek z metrażem pomieszczenia i ograniczoną powierzchnią przechowywania. Meble kuchenne mogą mieć po prostu zbyt mało miejsca na pomieszczenie wielu akcesoriów. Niepotrzebne rzeczy można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli jednak skończą się pomysły, taki przedmiot należy wyrzucić… tylko gdzie? Który pojemnik, jaki kontener… Najlepiej wtedy kierować się zasadami, o których wspomnieliśmy na samym początku tekstu

Jak prawidłowo segregować śmieci – zabawa w odławianie

Najważniejsze jest nastawienie na ochronę środowiska. Zmiana życia na ekologiczne, to popularny trend, ale przede wszystkim – właściwa decyzja. To, jak segregować śmieci jest absolutną podstawą wiedzy o życiu w zgodzie z ekologią. Warto każdego dnia wprowadzać ją do codzienności, a także wychowywać dzieci w tym duchu i uświadamiać je na każdym kroku oraz na każdym etapie rozwoju. Jak segregować śmieci, jak nie marnować energii, wody czy papieru to niezmiernie istotne kwestie, które należy wprowadzić do codziennego życia. Chcąc nauczyć malucha jak segregować śmieci w domu, można w tym celu wykorzystać grę lub zabawę (bawiąc uczyć!). Jedna z nich polega na ułożeniu na środku pokoju różnych przedmiotów, takich jak gazeta, plastikowa butelka, zabawka, ogryzek jabłka itp. Zadaniem dziecka jest segregacja tych przedmiotów i położenie ich w polach oznaczonych konkretnymi kolorami: żółtym, czarnym, brązowym, niebieskim i zielonym – oczywiście w odniesieniu do kontenerów do segregacji. Dla urozmaicenia zabawy można dołączyć samodzielnie zrobioną „wędkę” do „odławiania” tych skarbów. Dorosły bawiąc się wspólnie z dzieckiem, także łatwiej zapamięta kolory kontenerów do segregacji odpowiednich odpadów.

Comment here