Łazienka

Jak zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować łazienkę?

W każdym mieszkaniu oraz domu łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń i często pełni wiele funkcji. W tych dużych zwykle jest miejsce na wygodną wannę, a w tych małych nieraz trudno zmieścić pralkę. Jak więc zacząć projektowanie łazienki i o czym pamiętać, by była maksymalnie funkcjonalna a przy tym estetyczna?

Łazienka – od czego zacząć projektowanie?

Projektowanie łazienki warto zacząć od sprawdzenia jej wymiarów, aby już na samym początku móc określić możliwości. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych łazienek znajdujących się mieszkaniach w bloku. W ich przypadku liczy się każdy centymetr, ponieważ bardzo często brakuje miejsca na wstawienie wanny czy pojemnej pralki.

Duże znaczenie ma również układ instalacji wodnych oraz grzewczych w ścianach, ponieważ nie zawsze da się je przenieść. Dotyczy to zwłaszcza liczników do wody, które często umieszczane są w ścianach i zmiana ich położenia jest niemożliwa. Nieraz w łazience znajduje się także piecyk do ogrzewania wody połączony z instalacją gazową, którego często nie można zamontować na innej wysokości ani na innej ścianie.

Trzecim istotnym elementem są okna. W większości domów i w niektórych mieszkaniach przynajmniej jedno znajduje się także w łazience. Jednak jego obecność może znacząco ograniczyć możliwość wstawienia szafek czy prysznica. Natomiast w przypadku łazienek na poddaszu wstawienie okna dachowego może okazać się świetnym pomysłem, by doświetlić wnętrze naturalnym światłem.

Na co zwrócić uwagę projektując łazienkę?

Rozpoczynając projektowanie wymarzonej łazienki, na podstawie wspomnianych wcześniej aspektów, warto dokładnie rozplanować rozmieszczenie każdego elementu. Oprócz prysznica czy umywalki nie można zapomnieć o sposobie na przechowanie najpotrzebniejszych rzeczy, które warto mieć pod ręką. Do tego celu idealnie sprawdzi się mała wisząca szafka z lustrem, zabudowa nad pralką lub tzw. słupek postawiony w rogu pomieszczenia.

Gdy łazienka ma niewielką powierzchnię można rozważyć przeniesienie pralki do kuchni lub przedpokoju, aby zyskać dodatkowe miejsce np. na większy i wygodniejszy prysznic. Natomiast w przypadku generalnego remontu warto sprawdzić, czy da się przesunąć jedną ze ścian i kosztem trochę mniejszego salonu czy sypialni, zrobić większą i wygodniejszą łazienkę.

Przy tworzeniu aranżacji ostatnim, lecz równie ważnym elementem, jest odpowiedni dobór kolorów i wzorów. Nie wszystkie barwy będą dobrze wyglądać i współgrać ze sobą w tej przestrzeni. Dobrze jest więc wybrać się do marketu budowalnego lub przejrzeć liczne inspiracje dostępne w internecie.

Inną opcją, która pozwoli znacznie usprawnić projektowanie łazienki, jest skorzystanie z usług biura projektowego. Profesjonalni architekci z wieloletnim doświadczeniem pomogą znaleźć optymalne rozwiązania by pomieszczenie to spełniało wszystkie funkcje. Dzięki znajomości sprawdzonych rozwiązań pomogą wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania w najmniej oczywistych miejscach. Oprócz tego dopasują kolory i wzory na kafelkach a także armaturę by łazienka spełniała indywidualne wymagania.

Jak widać, proces zaprojektowania wygodnej i funkcjonalnej łazienki jest złożony. Z tego względu warto go dokładnie przemyśleć lub zdecydować się na wsparcie biura projektowego.

Comment here