Łazienka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także ładnie wyglądać i cieszyć oko domowników. Ze względu na to, że jest to pomieszczenie nieduże i wilgotne, to w jej urządzaniu obowiązują inne zasady niż w przypadku pokoi. Najpopularniejszym elementem wykończeniowym w łazience są płytki łazienkowe, które mogą być położone na podłodze i ścianie. Płytki łazienkowe są popularne, ponieważ nadają ton łazience i można je dobrać do każdej łazienki niezależnie od jej wielkości.
Przytulna łazienka
Podstawowa zasada dobierania płytek łazienkowych brzmi – trzeba je dopasować do aranżacji i metrażu łazienki, czyli koloru armatury i mebli. Nawet niewielka łazienka może być przytulna i funkcjonalna. Efekt przytulności zapewniają glazura lub terakota w stonowanych wzorach i kolorach, od beżu do szarości i delikatnych brązów. Jednokolorowa glazura w połączeniu z lustrami powiększa przestrzeń. Nie sprawdza się zasada, że do małej łazienki sprawdzą się tylko niewielkie kafelki, równie dobrze można położyć większe płytki, o ile możemy pokazać jeden lub dwa rzędy płytek bez przecinania. Wnętrze łazienki optycznie powiększą błyszczące płytki lub dekory – poziome, z szerokimi wzorami poszerzają wnętrze. Z kolei dekory pionowe wydłużają optycznie przestrzeń. Dekory mają różnorodne motywy i można z nich stworzyć wymarzoną, piękną łazienkę. Kontrastowe zestawienia kolorystyczne płytek to propozycja dla właścicieli większej łazienki, którzy lubią intensywne kolory.
Zalety płytek łazienkowych
Płytki łazienkowe ułatwiają utrzymanie czystości w łazience. Sprzątanie z ich zanieczyszczeń jest bezproblemowe. Zabezpieczają ściany lub podłogę przed wilgocią i są odporne na działanie detergentów. Zaleca się kupowanie o 10% więcej płytek niż wymiary łazienki. Podczas ich układania mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje i wtedy dobrze jest mieć zapas płytek łazienkowych z tej samej partii.
Układanie płytek
Płytki łazienkowe w krakowskim salonie Hoff zachwycają swoją oryginalnością. Ich montaż przebiega bardzo szybko. Przykleja się je za pomocą specjalnego kleju do płytek. Spoinowanie można rozpocząć po wyschnięciu zaprawy klejowej. W przypadku użycia zwykłej zaprawy trzeba poczekać dwa dni, a przy szybkoschnącej – kilka godzin.
Fachowcy zalecają, aby w mniejszej łazience wykładać płytki ścienne do wysokości 2/3 ściany, a pozostałą część wykończyć kolorem korespondującym z barwą płytek. Wydłuża to optycznie ściany i sprawia, że łazienka wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Na ścianę do niedużego pomieszczenia bardzo dobrym rozwiązaniem są płytki o kształcie prostokąta lub położenie jednego pasa płytek w kontrastowym kolorze. Dwa lustra w łazience w połączeniu z płytkami również sprawiają, że wnętrze wygląda na większe. Płytki można układać osobiście lub wynająć fachowców od wykończenia wnętrz.
Jeżeli urządza się mieszkanie przed zamieszkaniem, to warto najpierw rozplanować położenie podstawowych sprzętów, armatury i mebli w łazience. Dopiero później należy planować kolor, wymiar i materiał, z którego wykonane są płytki łazienkowe.
Do łazienki płytki ceramiczne są idealnym pomysłem, bo są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i są odporne na wilgoć, co w tym pomieszczeniu jest bardzo pożądane 😀 Polecam jednak zdecydować się na jasne kolory, bo mniej na takich widać śladów niż na ciemnych, a dodatkowo optycznie powiększą naszą łazienkę 🙂