Budowa domu

Ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu

Większość osób, które mają w planach zmianę swojej sytuacji mieszkaniowej, często zadaje sobie pytanie, ile kosztuje budowa domu. Czy można wybudować dom do 150 tys. czy trzeba mieć co najmniej 2 razy tyle? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale warto wiedzieć od czego zależy wysokość kosztów, bo to pozwoli wstępnie oszacować budżet potrzebny na budowę.

Wielkość domu

Jedną z ważniejszych zmiennych, która wpływa na koszt budowy domu, jest jego wielkość. Więcej będzie kosztować budowa domu o powierzchni 200 m2 niż budowa domu o powierzchni o połowę mniejszej. Nie zawsze jednak rozmiar domu bezpośrednio przekłada się na koszt budowy, bo to jedna z wielu zmiennych, które na nią wpływają.

Rodzaj domu

Przeglądając projekty domów można znaleźć domy parterowe oraz domy z poddaszem użytkowym. Są też rozwiązania pośrednie, czyli domy parterowe z poddaszem do adaptacji. Każdy z tych domów został nieco inaczej zaprojektowany, a to przekłada się na koszt budowy. Domy z poddaszem użytkowym wymagają odpowiedniego stropu, mocniejszego niż domy parterowe, a co za tym idzie droższego. Wymagają również dobrego ocieplenia poddasza oraz wykonania zabudowy skosów, co również generuje dodatkowe koszty.

Konstrukcja dachu

Kolejnym elementem wpływającym na koszt budowy domu jest konstrukcja dachu. Najtańsze zawsze będą więźby najprostsze, bez jaskółek, lukarn czy dodatkowych elementów jak bawole oko. Im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym jej koszt wykonania droższy.

Użyte materiały budowlane

Kolejną kwestią mającą bezpośredni wpływ na koszt budowy domu są materiały. Każdy z elementów domu można wykonać z wielu różnych materiałów, a różnice w ich cenie mogą być znaczące. Dla przykładu dach pokryty dachówką ceramiczną wymaga mocniejszej konstrukcji niż dach pokrywany blachodachówką, a to bezpośrednio przekłada się na koszty budowy.

Sposób wykończenia

Na koniec chcemy dodać kilka słów na temat kosztów wykończenia. Mówi się, że „sky is the limit” i jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Na każdym etapie prac wykończeniowych możemy znaleźć materiały bardzo tanie, ale i bardzo drogie. To od nas zależy, na co jesteśmy gotowi wydać więcej, a gdzie poszukamy oszczędności i zostaniemy w niskiej lub średniej półce cenowej. To może być trudne, ale często się mówi, że koszt wykończenia ma zdecydowanie największy wpływ na ogólny koszt budowy domu. To właśnie dlatego, biura projektowe podają szacunkowy koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym, a nie w stanie pod klucz, gdyż tutaj rozbieżności mogą być naprawdę spore.

Projekty domów do 150 tys. znajdziesz na https://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-do-150-tys-zl

Comment here