Porady

Projektowanie i aranżacja wnętrz – jakich błędów unikać przy urządzaniu mieszkania

Projektowanie i aranżacja wnętrz - jakich błędów unikać przy urządzaniu mieszkania

Małe czy duże mieszkanie – nie ważne. Optymalne wykorzystanie przestrzeni powinno stanowić jeden z najważniejszych priorytetów przy aranżacji nowego mieszkania.

Nieefektywne wykorzystanie przestrzeni.

Ustawianie niefunkcjonalnych mebli które zajmują przestrzeń, a nie stanowią funkcji użytkowej to jeden z częstych błędów. Stoi mebel, a obok niego to co powinno się w nim znaleźć ale nie może. Takie działanie zagraca mieszkanie wprowadza, chaos i bałagan przez co wnętrze staje się optycznie mniejsze.

  1. Ciemne i intensywne kolory, zwłaszcza w małym mieszkaniu.

Kolory oddziałują na szereg sposobów. Nie będziemy ich szczegółowo omawiać ale dla aranżacji wnętrz znaczenie mają dwa główne aspekty. Powiększanie i rozjaśnianie przestrzeni. W zasadzie z jednego wynika drugie. Dobór kolorów powinien być ściśle związany z sytuacją jaka panuje w danej przestrzeni. Używanie ciemnych i smutnych kolorów w małych mieszkaniach z pewnością pogłębią to wrażenie. Zbyt duża różnorodność kolorów spowoduje też podział przestrzeni, a zatem będzie sprawiała wrażenie mniejszej.
  2. Źle dobrane meble, zwłaszcza w małym mieszkaniu

Doskonałym rozwiązaniem jest zaprojektowanie i wykonanie na zamówienie mebli wnękowych. Duże i zamykane pomieszczą wiele i będą z pewnością bardzo funkcjonalne. Jednolite płaszczyzny i fakt, że licują ze ścianą doda im lekkości.

Meble ruchome tapicerowane dobierajmy w stonowanej kolorystyce, lekko kontrastujące ale nie za ciemne. Wolnostojące stoliki, regały komody idealnie jeśli będą lekkiej konstrukcji. Na cienkich subtelnych nogach to z pewnością sprawi, że aranżacja wnętrz będzie bardziej przestrzenna.

Złe proporcje mebli.

To dotyczy zarówno doboru mebli do apartamentu jak i małego mieszkania.
 Projektując apartament w centrum Warszawy meble muszą być dopasowane do jego wielkości. Dla przykładu stół w jadalni. Nawet jeśli 100×100 cm był by wystarczający to projekt aranżacji wnętrz powinien uwzględniać o wiele większy dostosowany do wielkości jadalni. Również lampa nad stołem powinna być stosownego rozmiaru.

W drugą stronę. W małym mieszkaniu wspomniany stół powinien rozmiarem być dostosowany do przestrzeni w której się znajduje. Konstrukcja takiego stołu powinna być lekka.

ciekawe wnetrze w klasycznym stylu

Jedno źródło światła nie wystarczy – dla architekta wnętrz nie do pomyślenia. Taki standard oświetlenia jeszcze nadal oferują developerzy. Może się wydawać, że w małym salonie czy holu to w zupełności wystarczy. Do posprzątania przy mocnym źródle światła ale nie do zbudowania klimatu i nastroju w pomieszczeniu

Światło w znaczący sposób zmienia to jak odbieramy mieszkanie, konkretnie jego wielkość. Poprawna sytuacją jest, kiedy w pomieszczeniu znajdują się trzy źródła światła, np. sufitowe, podłogowe i stołowe. Lampy z osłoniętą żarówką, znajdujące się na wysokości oczu. Dają naturalne świtało, które nie zniekształca optycznie proporcji wnętrza.

Zbyt ciężkie zasłony.

Ciężkie zasłony, nie służą małym przestrzeniom. Potrafią przytłoczyć pokój. Takie rozwiązania lepiej zarezerwować dla większych wnętrz. W dużych apartamentach i owszem. W małych mieszkaniach lekkie i zwiewne tkaniny sprawdzą się lepiej.

Niewłaściwie zawieszone obrazy.

Powieszone zbyt wysoko zaburzają proporcje. Środek obrazu powinien znajdować się na wysokości 150 cm od gotowej podłogi. Dla małych mieszkań doskonale sprawdzą się lekkie grafiki. Mogą być w dużym rozmiarze.

Wszystkie meble dosunięte do ściany.

Często spotykany błąd. Nie jest to dobre rozwiązanie. Pomieszczenie wygląda wtedy na mniejsze niż w rzeczywistości. Ściana bez mebli czasami jest bardzo pożądana. Wprowadzimy do wnętrza więcej powietrza i „oddechu”. Ustawienie mebli może też optycznie wydzielać strefy, wypoczynkową, jadalną.

Unikanie tych kilku błędów z pewnością korzystnie wpłynie na aranżację wnętrz.

Zwłaszcza skorzystają na tym małe mieszkania. Zapraszamy po projekty wnętrz na stronę autora treści architekta Michała Strawe, więcej informacji dowiesz się z artykułu: Łazienka na poddaszu okiem projektanta wnętrz

Comment here