Porady

Na odbiór mieszkania zabierz fachowca

Na odbiór mieszkania zabierz fachowca

Zakup nowego mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami, jakich trzeba dopełnić jeszcze przed odbiorem kluczy. Dopiero, gdy uzyskamy od dewelopera wyraźną zgodę na użytkowanie budynku możemy się wprowadzić – ale najpierw powinniśmy przeprowadzić z nim staranny odbiór techniczny, mający na celu sprawdzenie, czy nasze przyszłe lokum  w ogóle nadaje się do zamieszkania.

Przede wszystkim powinniśmy najpierw wiedzieć, z czym się wiąże odbiór mieszkania. To przeprowadzany przez nas audyt, mający na celu ustalić, czy deweloper wywiązał się z umowy wcześniej zawartej między stronami. Umowy budowlane bywają skonstruowane w taki sposób, że czasami potrzebujemy kogoś, kto pomoże nam stwierdzić, czy faktycznie jej zapisy zostały wprowadzone w życie.

W tym celu przeprowadzany właśnie odbiór mieszkania – Łódź, dla przykładu, jest bardzo prężnie rozwijającym się miastem, stąd nietrudno będzie tu znaleźć fachowców pomagających ludziom, którzy chcą sprawdzić stan nowego domu.

O czym warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

Zapisy umowy zobowiązują dewelopera do oddania mieszkania w stanie idealnym. To oznacza, że nie może być mowy o takich ubytkach, jak:

  • krzywe ściany
  • cienka podłoga
  • źle zamontowane parapety
  • zbyt mała powierzchnia w stosunku do założonej
  • krzywe kąty
  • źle poprowadzone, wystające kable

Wszystkie te usterki mogą być w konsekwencji poważnym problemem, kiedy przyjdzie do mieszkania. Dla przykładu, niedokładnie zamontowany parapet (lub podłoga na balkonie) będzie sprawiał, że deszczówka zacznie spływać do naszego mieszkania.

Fachowiec pomoże w sprawdzeniu stanu lokalu

Jeśli nie mamy możliwości zamówienia fachowca, możemy na odbiór techniczny przyjść

z kątownikiem oraz poziomicą. Przyda nam się również miernik, żebyśmy mogli dokładnie sprawdzić, czy wszystkie wymiary zgadzają się z opisem. Na spotkanie powinniśmy przyjść jednak z pozytywnym nastawieniem, bez nadmiernego zdenerwowania: deweloper od razu pozna, że jesteśmy w nastroju nie do negocjacji i może nie być tak pomocny, jak powinien.

Najlepiej jednak zabrać na odbiór mieszkania kogoś, kto naprawdę zna się na rzeczy (rzeczonego fachowca można znaleźć na przykład pod tym adresem: https://xn--odbir-3ta.pl/). Jest to najrozsądniejszy wybór: specjalista będzie wiedział, jak odczytać zapisy umowy i powie nam, czy faktycznie zostały zrealizowane. Dzięki takiej inwestycji będziemy mieli pewność, że zamieszkamy w wykończonym i odpowiednio przygotowanym mieszkaniu, bez konieczności późniejszego płacenia za remonty. Kiedy planujemy zakup lokum, powinniśmy wziąć pod uwagę wynajem fachowca do odbioru jako część kosztów.

Reasumując, warto postawić na wizytę fachowca w trakcie odbioru mieszkania. W najlepszym razie powie nam on, że wszystko gra – i w ten sposób będziemy wiedzieli, że nie musimy już dłużej czekać, że wystarczy porozumieć się z deweloperem w kwestii odbioru kluczy. Jeżeli jednak opinia specjalisty będzie negatywna, będziemy mogli zobowiązać drugą stronę do wywiązania się ze wspólnych postanowień – a co za tym idzie, domagania się przysługujących nam praw.

Comment here