OgródPorady

Najpiękniejsze iglaki do ogrodu – które wybrać?

iglaki do ogrodu

W przydomowych ogrodach dość często możemy napotkać na różnego rodzaju krzewy i drzewa iglaste. Nie ma w tym nic zaskakującego, biorąc pod uwagę, że iglaki są łatwe w utrzymaniu, powszechnie dostępne oraz są zielone praktycznie przez cały rok. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod słowem „iglak”, kryje się cała grupa roślin, które różnią się od siebie wielkością, kolorem, a nawet kształtem igieł. Jakie iglaki wybrać do ogrodu? Które z nich cieszą się największą popularnością?

Jaki iglak do ogrodu — na co zwracać uwagę?

Grupa roślin z igłami zamiast liści jest niezwykle szeroka, a same rośliny mogą być małe, bardzo duże, strzeliste, nieregularne oraz posiadać różny kolor igieł. Aby dobrać odpowiednią roślinę do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • jakie efekt zamierzamy uzyskać?
  • jakiej wielkości posiadamy działkę, którą zamierzamy zagospodarować?
  • jakim rodzajem gleby dysponujemy w miejscu posadzenia iglaków?

Odpowiedź na te kilka pytań pozwoli nam sprecyzować rodzaj drzew lub krzewów iglastych, które posadzimy w wyznaczonym miejscu.

Jakie efekt zamierzamy uzyskać?

Czy w pełni rozwinięta roślina ma tworzyć żywopłot i oddzielać nas od innej części działki, a może chodzi nam tylko o to, aby dawała nam cień w centrum ogrodu? W zależności od przeznaczenia powinniśmy zdecydować się na inną roślinę.

Jakiej wielkości posiadamy działkę?

Jeśli działka, na której zamierzamy posadzić iglaki, jest mała, posadzenie na niej wielkich drzew takich jak np.: jodła koreańska mija się z celem. Wielkość roślin powinna być dostosowana do wielkości przestrzeni, którą dysponujemy. Posadzenie duże drzewa, jeśli dysponujemy małym ogrodem, nie jest dobrym pomysłem.

Jakim rodzajem gleby dysponujemy w miejscu posadzenia iglaków?

Większość iglaków preferuje kwaśną glebę. Optymalny odczyn pH wynosi od 4,6 do 6,5. Oczywiście nie oznacza to, że roślina z igłami nie wyrośnie na innej glebie, jednak, aby była ona w dobrej kondycji, będziemy zmuszeni nawozić glebę torfem, glinką lub np.: kredą. Jeśli zdecydujemy się posadzić iglaka w trudniejszym terenie warto zdecydować się na wersję kupowaną w pojemnikach, niż z odsłoniętymi korzeniami. W ten sposób znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, że iglak się przyjmie.

Iglaki do małego ogrodu — jakie wybrać?

Mały ogród, dzięki roślinom iglastym może wyglądać bardzo pięknie i atrakcyjnie. Jeśli nasz ogród jest niewielkich rozmiarów, warto wybrać iglaka z poniższej listy:

  • sosna karłowata,
  • odmiany miniaturowego cisu, np.: Ericoides,
  • tuja wschodnia,
  • świerk biały Conica.

Każda z roślin z powyższej listy ma spokojne tempo rozwoju, a w dojrzałym stadium wymienione iglaki, nie osiągają gargantuicznych rozmiarów. Do małego ogrodu oprócz drzew, dobrym wyborem będą krzewy iglaste:

  • cyprysik groszkowy,
  • jałowiec skalny,
  • mikrobiota syberyjska.

Powyższe krzewy z listy, bez problemu powinny przyjąć się w trudnych warunkach, takich jak np.: skarpy. Również silny wiatr, z racji ich małych rozmiarów nie powinien być problemem.

Warto również pamiętać, że do małych ogrodów warto wybierać iglaki na pniu. Tak szczepiona roślina powinna rosnąć dość wolno, ok. 20 cm rocznie, a jednocześnie powinna być niezwykle solidna pod względem jej wytrzymałości oraz łatwości w utrzymaniu.

Iglaki ozdobne do ogrodu — gdzie kupować?

Najlepszym miejscem do zakupu iglaków, będą miejsca specjalnie do tego przeznaczone, czyli specjalne szkółki. Zakup marketowych egzemplarzy lepiej sobie odpuścić. W razie jakichkolwiek pytań fachowe doradztwo w szkółce roślin może okazać się nieocenione.

Iglaki do ogrodu — dlaczego warto postawić na ten rodzaj roślin?

Głównymi zaletami roślin iglastych jest łatwość ich utrzymania oraz uniwersalne zastosowanie. Iglaki będą pasowały do niemal każdego ogrodu, i odnajdą się idealnie w praktycznie każdej aranżacji, jako rodzaj ogrodzenia, tła dla kwiatów lub zwykłej ozdoby. Większość roślin z igłami, jest odporna na choroby oraz mrozoodporna, dzięki czemu utrzymanie iglaków w dobrej kondycji nie jest rzeczą skomplikowaną, nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenie z roślinami.

Comment here