Ogród

Araukaria chilijska – uprawa, nasiona, sprzedaż

Araukaria chilijska – uprawa, nasiona, sprzedaż

Drzewem iglastym rosnącym w naturalnym środowisku w Andach jest araukaria chilijska. W przypadku  takiego okazu jak araukaria chilijska uprawa jest możliwa w krajach, gdzie panuje łagodny morski klimat. Drzewa tego rodzaju stanowią przede wszystkim parki, gdyż ich wysokość dochodzi do 10-12 m. Z powodu wydłużających się i swobodnie zwisających się pędów u starszych egzemplarzy drzewo jest także określane mianem monkey tail(przypominają małpie ogony). Warto zwrócić uwagę, że araukaria chilijska rośnie bardzo powoli, gdyż tworzy co roku jeden okółek gałęzi.

Jak uprawiać roślinę taką jak araukaria chilijska?

Powszechnie przyjmuje się, że araukaria chilijska wytrzyma krótkie spadki temperatury(do – 15°C). W Polsce uprawa araukarii jest możliwa w rejonach nadmorskich oraz na Dolnym Śląsku i na zachodzie kraju. Reprezentacyjne okazy araukarii są możliwe do zobaczenia w Arboretum w Wojsławicach czy w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy. Jednak pomimo położenia Polski w strefie klimatu umiarkowanego, także tutaj zdarzają się zimy mroźne, w czasie których drzewka mogą stracić najmłodsze przyrosty lub wręcz zamierają. W przypadku osób nastawionych na uprawę tej rośliny warto zastosować się do podstawowej porady i przez pierwsze kilka lat uprawiać araukarię chilijską w pojemniku(wymiennym na większe), wyposażonym w drenaż na dnie oraz przepuszczalne podłoże z dodatkiem gliny. Należy pamiętać, że roślina ta wymaga do hodowli stanowiska słonecznego i osłoniętego, a gleba powinna być wilgotna i przede wszystkim dobrze zdrenowana. Araukaria chilijska bardzo dobrze rośnie w klimacie oceanicznym, który jest łagodniejszy od klimatu umiarkowanego. Głównym zaleceniem przy uprawie araukarii jest dość intensywne podlewanie od wczesnej wiosny do końca okresu wegetacyjnego oraz nawożenie(od czasu do czasu) nawozem dla iglaków. Araukaria chilijska jest rośliną wrażliwą na silne mrozy i zaleca się jej ochronę podczas zimy(najlepiej w miejscu nasłonecznionym). Dodatkowo warto przestrzegać kilka podstawowych zasad uprawy araukarii chilijskiej jak:

  • do gruntu powinny trafiać tylko okazy, które były hodowane przez kilka lat w doniczce i były wynoszone na dwór każdego lata,
  • najlepszą porą na sadzenie jest wiosna, gdyż roślina będzie miała czas do zimy na wzmocnienie bryły korzeniowej,
  • miejsce sadzenia rośliny powinno być dobrze nasłonecznione i zaciszne,
  • dla rośliny należy wykopać dołek tylko trochę większy od bryły korzeniowej i wsypać tam warstwę żwiru lub tłucznia,
  • dopóki panują temperatury dodatnie roślina może pozostawać bez okrycia.

Araukarię chilijską należy po wsadzeniu do ziemi obsypać 5-6-centymetrową warstwą kory, a przed nadejściem mrozu trzeba drzewko owinąć kilkoma warstwami agrowłókniny i otoczyć słomianą matą.

Ciekawostki dotycząca araukarii chilijskiej

Warto wiedzieć, że w przypadku araukarii nasiona są jadalną częścią, która jest także używana do produkcji drogich i ekskluzywnych olejów. Największa na świecie znana dotąd araukaria rośnie w Parku Narodowym Conguillío w Chile i może pochwalić się 50 m wysokości oraz 223 cm średnicy, a jej wiek datuje się na 834 lata. Inną interesującą informacją dotyczącą araukarii jest fakt, że nawet dla małpy wspinanie się po tym drzewie byłoby trudne.

Dlaczego kupujemy araukarię chilijską?

W przypadku rośliny takiej jak araukaria chilijska sprzedaż jest bardzo szybka z uwagi na bardzo atrakcyjny wygląd tej rośliny, gdyż posiada długie pędy pokryte ciemnozielonymi, trójkątnymi i skórzastymi liśćmi. Drzewko to po 5 latach osiąga rozmiar ok. 3-4 m wysokości. Starsze rośliny mają zdolność zawiązania szyszek, w których znajdują się jadalne owoce. Jest to idealna roślina do uprawy na balkonach i tarasach, w szczególności dla amatorów oryginalnych roślin lub kolekcjonerów. W stosunku do rośliny jak araukaria chilijska cena nie ma znaczenia, gdyż widząc jej piękno każdy zapłaci wyznaczoną cenę.

Dlaczego araukaria pojawiła się w Europie?

Do Europy gatunek ten trafił z powodu właściwości tego iglaka jako dobrej jakości i twardego drewna. Araukaria jest popularną rośliną w takich państwach jak:

  • Niemcy,
  • Holandia,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze