Ogród

Jak zrobić kwietnik z palet? Np. na balkon?

Jak zrobić kwietnik z palet?

Nic prostszego – wystarczy nawet jedna paleta ułożona odpowiednio na boku. W ogrodzie, czy na tarasie, nawet bez obróbki, po umieszczeniu na niej pnących, lub płożących roślin, będzie zdobić. Możemy ją również powiesić, mocując do ściany na wybranej wysokości. Kwietnik z palet może być jednak znacznie bardziej zaawansowaną i wymagającą pracy konstrukcją. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się umieścić go we wnętrzu. Oczywiście od naszej wyobraźni i aktualnej potrzeby zależy, gdzie go umieścimy. Może oczywiście zdobić również salon.

Jak przygotować kwietnik z palet do mieszkania, domu?

Najprościej jest po prostu umieścić paletę w odpowiedniej pozycji pod ścianą, po uprzednim oczyszczeniu i nadaniu drewnu wybranego koloru i faktury. Najczęściej jednak takie rozwiązanie będzie niewystarczające. Kwietnik z palet w salonie, musi się dobrze komponować zresztą mebli i wyposażenia.

Najmniej ryzykownie będzie dokładnie oszlifować  i polakierować nasz kwietnik z palet lakierem bezbarwnym. Surowe drewno pasuje właściwie do wszystkiego i każda roślina, jaka trafi na nasz kwietnik, będzie się doskonale prezentować. Dobrym rozwiązaniem dla roślin stojących, będzie ułożenie po prostu odpowiednio przygotowanej palety w wybranym miejscu i ustawienie na niej roślin. Na przykład wysokiej palmy, lub fikusa pośrodku, dookoła kilku roślin mniejszych, różnej wysokości, tak by tworzyły udaną kompozycję. Między roślinami, lub obok nich możemy ustawić figurkę z drewna, na przykład siedzącego kota o smukłej sylwetce. To od dłuższego już czasu popularny, występujący w wielu domach, element wystroju. Z estetyką drewnianych kotków już bywa różnie, ale przecież o gustach się nie dyskutuje.

Kwietnik z palet, starannie wykonany, odpowiednio wkomponowany we wnętrze, będzie doskonałą alternatywą dla kwietników metalowych, czy z tworzyw sztucznych. Zwłaszcza, jeśli w pomieszczeniu mamy inne elementy drewniane, meble z palet, lub ozdoby ze sznurka wykonane techniką makramy. Przy czym chyba najlepszym rozwiązaniem będzie użycie sznurka konopnego w naturalnym, słomkowym kolorze.

Gdzie szukać inspiracji na kwietnik z palet?

W związku z niesłabnącą, a wręcz rosnącą popularnością inspiracje w temacie „kwietnik z palet” , można znaleźć w wielu popularnych czasopismach i katalogach o tematyce dotyczącej wystroju wnętrz. Zresztą nie tylko w czasopismach i katalogach, ale również telewizji m.in. oglądając program Dorota was urządzi.

Uważny obserwator wypatrzy zapewne nie raz kwietnik z palet w scenografii popularnego serialu, czy filmu. To dodatek modny i zawsze oryginalny, dzięki niezliczonym możliwościom zastosowania rozmaitej kolorystyki, dodatku innych materiałów, czy nawet delikatnego rzeźbienia powierzchni drewna. Nie kuśmy się więc zbyt łatwo na zrobienie kwietnika identycznego, jaki widzieliśmy u sąsiada. Zmieńmy kilka detali, lub choćby jeden istotny, a nasz kwietnik z palet będzie naprawdę oryginalnym elementem wyposażenia mieszkania czy ogrodu. Również taras przed domem można wzbogacić o ten cudowny element dekoracyjny.

Jeśli naprawdę brak nam umiejętności, czy pomysłu, a bardzo chcielibyśmy mieć taki oryginalny dodatek, możemy rozejrzeć się w social mediach, w grupach tematycznych dotyczących wykonania i sprzedaży rękodzieła,  na pewno uda się nam wyszperać coś dla siebie.

Kwietnik z palet – dla miłośników majsterkowania i nietypowych dekoracji

Półki sklepów ogrodniczych i marketów budowlanych uginają się pod różnego rodzaju ofertą kwietników. Małe, duże, do ogrodu, na taras/balkon i do wnętrz. Pomimo sporego asortymentu, jest spora grupa klientów, która nie znalazła niczego, co zwróciłoby ich uwagę oraz osoby, które zamiast kupowania kwietników, wolą samodzielnie wykonać kwietnik, który będzie jedyny i niepowtarzalny. Najmodniejszy trend  to meble i dekoracje wykonane z palet.

Wykorzystanie sklepowych palet

Sklepowe palet to tani i ekologiczny materiał. Często wyrzucane lub sprzedawane na drewno opałowe, zyskały nowe zastosowanie – jako materiał na meble i dodatki.  Z palet wykonuje się meble ogrodowe, ławy, stołki, regały,niewielkie szafki nocne, łóżka i ozdoby, typy: kwietniki. Jest to materiał uniwersalny, ekologiczny (ponownie wykorzystanie rzeczy), trwały i łatwy w obróbce, czyli idealny dla każdego miłośnika majsterkowania.

Wykonanie kwietnika z palet jest przyjemną pracą. Wykorzystanie palet do domowego wyrabiania mebli i dekoracji świadczy o kreatywności człowieka i nastawienia na oszczędność – po co kupować coś drogiego, skoro można to zrobić samemu w zaciszu domu? Wytwarzanie przedmiotów z  palet wpisuje się w trend „zero waste”, czyli maksymalnego wykorzystania różnych rzeczy, które z pozoru nie nadają się do ponownego użycia. Ponowne użycie starych  i tworzenie z nich nowych przedmiotów, to o wiele lepsze rozwiązanie niż ciągłe kupowanie.

W człowieku drzemie chęć tworzenia, wykonania czegoś wyłącznie dla siebie, czegoś, co będzie niepowtarzalne i niedostępne w masowej produkcji. Wykonanie kwietnika z palet nie jest trudne, a jest to rzecz funkcjonalna, estetyczna i ekologiczna, a co najważniejsze pasuje do każdego ogrodu, tarasu, balkonu, a nawet do pokoju dziennego.

Kwietnik z palet – do każdej przestrzeni

Miłośnicy kwiatów zastanawiają się, jak je pięknie wyeksponować.  Plastikowe doniczki dalekie są od spełniania wymogów elegancji. Urządzając balkon, taras, czy parapet dąży się uzyskania uporządkowanej i dobrze przemyślanej przestrzeni. Kilka donic na podłodze na balkonie, czy na parapecie powoduje chaos. Idealnie sprawdzą się kwietniki z palet. Tani materiał, niewiele pracy i zyskujemy wspaniale wyeksponowane kwiaty i porządek. Wszystkie doniczki są na swoim miejscu, a balkonie jest miejsce na urządzenie przestrzeni do odpoczynku, np.: na wstawienie stolika i krzesełek. Poranna kawa wśród ukochanych kwiatów na pewno pozytywnie wpłynie na nastrój i cały dzień. Kwietnik z palet można także powiesić na ścianie i stworzyć na balkonie lub tarasie sferę cienia, idealną na upalne, letnie dni.

Proste wykonanie

„Wyczarowanie” kwietnika z palet jest proste, ponieważ nie trzeba przycinać, ani wiercić. Nie ma potrzeby używania narzędzi. Kwietnik z palet jest narażony na działanie warunków atmosferycznych, dlatego trzeba dobrze zabezpieczyć drewno. Do wykonania kwietnika potrzebne są: europalety (dostępne na aukcjach internetowych za kilkanaście złotych), szlifierka lub papier ścierny, masa szpachlowa do drewna; impregnat do drewna,  emalia do drzewa oraz wałki i pędzle do malowania. Warto zaopatrzyć się w zagięty pędzel kątowy, który sprawdza się przy malowaniu trudno dostępnych miejsc.

Paleta może być zniszczona i nierówna, ale nie jest to przeszkodą do wykonania kwietnika. Trzeba wygładzić jej powierzchnię, np.: wyszlifować paletę papierem ściernym lub szlifierką do drewna. Idealnie wygładzona paleta nie może mieć żadnych drzazg i odstających kawałków drewna.  Wszelkie zagłębienia i bruzdy należy wyczyścić i uzupełnić specjalną masą szpachlową do drewnianych powierzchni.  Po wyczyszczeniu palety trzeba ją zaimpregnować w celu ochrony przed szkodnikami, grzybami, pleśnią i warunkami atmosferycznymi.  Paletę należy dokładnie przykryć bezbarwnym impregnatem do drewna, a później nanieść bezbarwną bejcę, która nada połysk przyszłemu kwietnikowi. Jeżeli chcemy, aby kwietnik z palet miał inny kolor, to wystarczy polakierować paletę na dowolną barwę. Zaimpregnowane drewno pokrywamy preparatem gruntującym, który zwiększy trwałość farby.

Półka na kwiaty

Paleta może pełnić funkcję dekoracyjnej półki na kwiaty. Wystarczy zawieścić ją na ścianie i ustawić kwiaty. Skrzynki mocuje się to takiej półki specjalnymi uchwytami balkonowymi. Paleta znakomicie sprawdzi się jako efektowna donica. Aby stworzyć donicę, wystarczy przybić do spodu deskę. Kwietnik z palety musi być bardzo dobrze przymocowany do palety, tak, aby wytrzymał powiewy wiatru i burze.

Kwietnik z palet to alternatywa dla kwietnika z metalu lub plastiku. Jest to uzupełnienie wystroju balkonu lub tarasu, jeżeli mamy w tym miejscu meble drewniane. Kwietnik z palet umieszczony w salonie musi komponować się z innymi elementami wnętrza. Drewno pasuje nawet do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim lub industrialnym. Elementy drewniane są mile widziane w powyższych stylach, ponieważ ocieplają surowe wnętrze. To nietypowa i bardzo ciekawa dekoracja.

Comment here