Zanim położymy tak zwaną pływającą podłogę, czyli na przykład położymy panele, należy dobrze przygotować pod nie podłoże. Musi być odpowiednio zaizolowane, zabezpieczone przed różnymi czynnikami szkodzącymi panelom. Głównym problemem jest wilgoć wychodząca z podłoża. Jak zatem zabezpieczyć posadzkę, aby w niedalekiej przyszłości nie trzeba było kłaść podłogi od nowa?
Folia paroizolacyjna – folia pod panele
Zadaniem folii pod panele jest izolacja podłoża przez działaniem wilgoci, dlatego też tak istotną sprawą jest, aby pamiętać o położeniu jej pod każde panele, na całej powierzchni przyszłej podłogi. Gdy tego nie zrobimy, istnieje groźba, że panele się wybrzuszą i ulegną uszkodzeniu. Zmiany spowodowane wilgocią niestety są nieodwracalne, więc jeśli już do nich dojdzie, a chcemy mieć ładną podłogę, będziemy musieli całą podłogę wymienić na nową.
Folia paroizolacyjna – co należy wiedzieć
Gdy zdarzy się tak, że nie położymy folii paroizolacyjnej pod panele, a zniszczą się one pod wpływem nadmiernej wilgoci, nie będziemy mieli możliwości zgłoszenia reklamacji. Problem pozostanie wówczas nierozwiązany, albowiem pracownicy punktu, w którym kupiliśmy panele nie mają obowiązku informowania nas o konieczności położenia pod ich panele folii paroizolacyjnej. Tego typu dyrektywy znajdują się w instrukcji Europejskiego Związku Producentów Paneli, oraz w gwarancji proponowanej przez producenta danych paneli.
Folia paroizolacyjna – gdzie przyda się najbardziej?
Najlepiej sprawdzi się na betonowej posadzce o wilgotności nie większej, niż 2%, ale nie jest to jeszcze wartość ostateczna. Bywa tak, że w nowym budownictwie wilgoć podnosi się sama z siebie, co skutkuje przejściem wilgoci na strop. Przewidując taką sytuację, należało by pod panelami położyć nader wysokiej jakości folię paroizolacyjną o grubości nie mniejszej, niż dwie dziesiąte milimetra.
Jeśli natomiast chcemy, by nasza nowa podłoga powstała na starej drewnianej, wówczas zastosowanie folii nie będzie konieczne. Również właściciele mieszkań na wyższych piętrach, gdzie jest wysuszona już dobrze posadzka, nie będą potrzebować pod panelami takiej folii. Choć zastosowanie folii paroizolacyjnej nie we wszystkich przypadkach jest konieczne, należy pamiętać o wspomnianych wcześniej zasadach zgłaszania reklamacji, albowiem jej obecność jest wymieniona przez producentach jako konieczność. Jedyna sytuacja, w której będziemy mogli zgłosić ewentualną reklamację bez stosowania folii, to taka, w której folia paroizolacyjna już się znajduje na posadzce, położona wcześniej przez kogoś innego.
Folia paroizolacyjna – jaką wybrać?
Podczas wyboru folii ważna jest jej grubość. Jeśli chcemy uzyskać bezwzględnie najlepszą jakość izolacji, musimy wybrać folię, której grubość będzie przekraczać dwie dziesiąte milimetra. Zwrócić należy uwagę również na współczynnik SD. Jego minimalna wartość jest równa siedemdziesiąt pięć metrów, a im większy współczynnik SD, tym lepsza jest izolacja przed wilgocią. Dla porównania, folia malarska, która nie wie czym jest w ogóle współczynnik SD nie zapewni nam izolacji przed wilgocią.
Jak kłaść paroizolacyjną folię pod panele?
Pierwszą kwestią jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi podaną przez producenta, oraz ścisłe stosowanie się do niej. Kolejną ważną rzeczą jest prowadzenie procesu instalacji folii nie miało miejsca równocześnie z innymi pracami wykończeniowymi na mokro. Panująca w ich trakcie wilgoć może skutecznie zniweczyć efekty naszej pracy. Folia nie ma prawa być w żaden sposób uszkodzona, albowiem gdy jej ciągłość będzie jakkolwiek naruszona, straci ona swoje izolacyjne zdolności. Ewentualne próby załatania uszkodzenia spełzną na niczym, albowiem grubość, oraz współczynnik SD folii muszą być jednolite na całej używanej przez nas połaci. Pamiętać musimy o dobrym uszczelnieniu zakładów oraz styków z elementami przyległymi, takimi jak ściana, albo kominek.
Aluminiowa folia paroizolacyjna pod panele posiada wiele zalet, o których warto wspomnieć:
- Uszczelnia dobrze przed parą wodną
- Zapobiega stratom ciepła
- Odporna na rozrywanie dzięki zbrojeniu
- Elastyczna, łatwo się ją montuje
- Klasa ogniowa – F
Folia paroizolacyjna – cena
Cena takiej folii uzależniona jest głównie od materiału, wielkości na rolce i grubości. Produkty wysokiej jakości kosztują nawet ponad trzysta pięćdziesiąt złotych. Pamiętać należy, że od jakości folii pod panelami w dużej mierze zależy przyszła wytrzymałość naszej podłogi, zatem nie warto oszczędzać na izolacji.
Comment here