PoradySalon i sypialnia

Jak urządzić pokój dla nastolatków i co powinno się w nim znaleźć?

pokój dla nastolatków

Nastolatek to młody człowiek wchodzący w dorosłość. Dlatego pokój powinien stanowić dla niego pewnego rodzaju azyl. Innymi słowy, pokój nastolatka to tak naprawdę małe mieszkanie. Ważne jest zatem, aby był funkcjonalny i odpowiadał na wszystkie potrzeby młodego człowieka. Jak zatem urządzić pokój nastolatków, aby ten czuli się w nim po prostu dobrze i chcieli w nim spędzać czas?

Czego nie może zabraknąć w pokoju nastolatków?

Niezależnie od tego, czy urządza się pokój dla chłopca, dla dziewczynki, czy dla rodzeństwa ważne jest, aby znalazły się w nim meble mogące spełniać różne funkcje. Przede wszystkim meble powinny pomoc podzielić pokój na kilka stref. Mowa tu strefie sypialnianej z łóżkiem, strefie nauki z biurkiem, a także o strefie relaksu z elementami pozwalającymi młodemu człowiekowi rozwijać swoje pasje. W przypadku tej ostatniej strefy, przy jej urządzaniu najważniejsze jest to, aby wziąć pod uwagę zainteresowania nastolatków. Aranżując pokój dla dziewczyny i dla chłopaka istotne jest zatem, aby znaleźć w pokoju miejsce na pasje zarówno jej, jak i jego.

Jakie kolory w pokoju nastolatków?

Kolor pokoju nastolatków to temat rzeka. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pokój dla nastolatków ma się przede wszystkim podobać im samym. Dlatego wybierając kolorystykę, warto zapytać ich o zdanie. Dziś nastolatkowie najczęściej preferują mocne, jaskrawe kolory. Dużą popularnością cieszy się na pewno czerwień, fiolet, pomarańcz i żółć. Ważne jest jednak, aby kolorystyka w pokoju nie była zbyt jaskrawa. Dlatego dobrym pomysłem będzie lekkie stonowane tych ostrych barw. Świetnym rozwiązaniem jest tu pomalowanie tylko jednej ściany na intensywny kolor. W przypadku pozostałej przestrzeni można zastosować nieco spokojniejsze kolory. Odpowiadając na pytanie, jak urządzić pokój dla nastolatków, warto zastanowić się jeszcze nad tym, jak dodatkowo ożywić ściany. Ciekawym pomysłem może być wykorzystanie różnorodnych wzorów. Mowa tu choćby o ornamentach geometrycznych, napisach w stylu graffiti, rysunkach z komiksów czy innych tego typu motywach.

Jak umeblować pokój nastolatków?

Meble w pokoju nastolatków muszą być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. W pierwszej kolejności zacząć trzeba od łóżka w strefie sypialnej. Powinno mieć ono min. 90 cm szerokości. Jeśli urządza się mały pokój dla dwójki nastolatków, to dobrym pomysłem może będzie łóżko piętrowe. W przypadku niewielkiego metrażu, typowe łóżko można zastąpić rozkładaną kanapą, najlepiej z szufladą na pościel, co pozwoli zaoszczędzić dodatkowe miejsce. Kanapa nocą służyć będzie jako miejsce do spania, a za dnia pozwoli się zrelaksować czy posiedzieć z przyjaciółmi. Przy łóżku koniecznie ustawić trzeba niewielkie szafki. Dzięki temu nastolatkowie będą mogli zawsze mieć pod ręką swoje najpotrzebniejsze rzeczy, np. telefon. Pod tym kątem istotne jest, aby łóżko i szafki umiejscowić blisko gniazdek służących choćby do naładowania wspomnianego telefonu. Zastanawiając się, jak urządzić mały pokój dla 2 nastolatków, nie można oczywiście zapomnieć o biurku. Jeśli metraż pokoju nie jest zbyt duży, to lepszym rozwiązaniem będzie zakupu jednego, ale nieco większego biuro, niż zakup dwóch osobnych. Jeden mebel można bowiem łatwiej umiejscowić w wybranej strefie pokoju. Najlepiej, aby stanęło ono blisko okna. Dzięki temu dzieci podczas nauki będą miały dostęp do naturalnego światła. To ważne, zwłaszcza jeśli urządza się pokój dla nastolatków na poddaszu. Wybierając konkretny model biurka, warto postawić na taki, który umożliwia regulację wysokości. Wraz z tym, jak dzieci będą jeszcze rosły, będzie można zwiększać wysokość biurka. Oczywiście w pokoju nie może zabraknąć także szafy, w której młodzi ludzie będą mogli trzymać swoje ubrania i inne przedmioty.

Jakie inne rzeczy do pokoju dla nastolatków kupić?

Urządzając pokój dla nastolatków, zadbać trzeba o odpowiednie oświetlenieOprócz ogólnego oświetlenia sufitowego warto dodatkowo zakupić lampkę biurkową z ruchomym ramieniem na biurko oraz małą lampkę na szafkę przy łóżku. Ciekawym pomysłem może być również zastosowanie oświetlenia dekoracyjnego. Pomysły na pokój dla nastolatków pod względem jego oświetlenia mogą być naprawdę różne. Co jeszcze przyda się w pokoju nastolatków? O to warto już zapytać ich samych. Z pewnością młodzi ludzie mają swoje pomysły i dobrze jest im dać nieco wolnej ręki w doborze dodatków do swojego pokoju. Ładne pokoje dla nastolatków mogą i powinny być także funkcjonalne. Powyższe wskazówki z pewnością będą pomocne w trakcie aranżacji.

Comment here