Przestrzenie i przedmioty bardzo silnie wpływają na emocje i uczucia. Nasze wnętrze, prywatny świat współtworzy człowieczy los: nastrój, samopoczucie, zdrowie, życiowe decyzje i związki. Przestrzeń współgra z osobowością człowieka, stylem życia, rozwojem osobistym czy rodzinnymi relacjami. Są miejsca, w których czujemy się dobrze, potrafimy wypoczywać i cieszyć się życiem. Wszystko układa się po myśli danego człowieka. Niestety, czasami można zamieszkać w miejscu, które działa przytłaczająco i pojawia się w nim zła energia, a wraz z nią problemy. Sztuką jest w taki sposób urządzić przestrzeń, aby zminimalizować zagrożenie.
Poczucie kontroli swojej przestrzeni
Na etapie aranżacji wnętrz trzeba zadbać o bardzo ważny aspekt przestrzeni osobistej, czyli miejsca w domu lub mieszkaniu, swojego kąta, w którym można się zrelaksować, pobyć samemu ze sobą, pomyśleć, mówić do siebie i marzyć. W aranżacji wnętrz według psychologii desingu w domu, powinno skupić się na dwóch przestrzeniach: indywidualnej i dzielonej. Przestrzeń indywidualna – należy do danej osoby, to miejsce, gdzie musi być zapewnione sto procent prywatności, np.: pracownia, pokój, biurko. Przestrzeń dzielona (publiczna), to miejsce wspólne dla domowników i przybyszów, np.: salon, kuchnia. Aranżacja wnętrz zgodna z psychologią desingu opiera się równowadze pomiędzy samym sobą, a satysfakcją w relacji z innymi. Ważne jest, aby każda osoba miała poczucie kontroli nad domowym terytorium. Potrzeby wszystkich mieszkańców powinny być spełnione w równym stopniu, dzięki wyróżnieniu przestrzeni prywatnej i publicznej.
Jak wyznaczyć przestrzeń osobistą?
Wyznaczenie przestrzeni osobistej jest niezwykle istotne, ponieważ jest to miejsce, do którego nikt inny poza daną osobą nie ma wstępu. W urządzeniu przestrzeni osobistej może pomóc jedna w Polsce psycholog desingu Agnieszka Załubska, która tworzy indywidualne projekty zgodnie z oczekiwaniami inwestora. Aby stworzyć wymarzoną przestrzeń, rozmawia z klientami i przeprowadza ankiety. Na tej podstawie rozplanowuje przestrzeń, dobiera kolorystkę, meble, dodatki, materiały, oświetlenie i podłogi. Dzięki współpracy z artystami i rzemieślnikami, są tworzone oryginalne, przepiękne i wysokiej jakości dzieła sztuki, których tworzywem może być: kamień, szkło, metal, ceramika, porcelana, drewno. Dzieło sztuki we wnętrzu sprawia, że pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru.
Przestrzeń dla dziecka
Najmłodsi członkowie rodziny też pragną mieć swoją własną przestrzeń. Już przedszkolak ma swoje ulubione zabawki i miejsce, w którym lubi przebywać. Dzieci lubią tworzyć swoje kryjówki, np.: domki na drzewie, namioty na środku pokoju, chować się pod stołem. W stworzeniu przestrzeni dla dziecka, aby dobrze czuło się w swoim świecie, również pomożepsycholog desingu Agnieszka Załubska www.zalubskastudio.pl
Wszystkie doświadczenia, jakie zbiera człowiek w ciągu swojego życia, mają ogromne znacznie dla tworzenia przestrzeni mieszkalnej i na samopoczucie w nowym domu. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem psychologii desingu to szansa na dom, w którym zagości szczęście.
Comment here