Salon i sypialnia

Jak zaplanować i dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu?

Jak zaplanować i dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu?

Salon to miejsce związane z wypoczynkiem, rekreacją, spotkaniami rodzinno-towarzyskimi i pracą. Jest to miejsce reprezentacyjne, które musi wyglądać elegancko i jednocześnie wykazywać się najwyższą funkcjonalnością i wygodą. Salon lub pokój dzienny to pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym nie raz toczy się życie rodziny: bawią się dzieci, przyjmowani są goście, jest centrum multimedialnym. W salonie bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie, które powinno być zamontowane w kilku miejscach.

Różne rodzaje oświetlenia

Do salonu polecane jest oświetlenie regulowane, które w zależności od potrzeb można ściemnić lub rozjaśnić. Do najpopularniejszych rodzajów oświetlenia wykorzystywanych w salonie należą np.

  • żyrandole (idealne w centralnej części lub nad stołem);
  • lampy stojące (dające rozproszone światło odbijające się od sufitu);
  • lampy stołowe;
  • kinkiety.

Niektóre elementy kompletów mebli mają wbudowane oświetlenie, najczęściej w kolorze białym, niebieskim lub zielonym. Modne są także podświetlane wnęki.

Ciekawym rozwiązaniem jest także oświetlenie miejscowe nad kanapą, fotelem lub obrazem. Oświetlenie salonu zapewnia widoczność i powinno chronić oczy przed zmęczeniem, ale powinno być dostosowane do klimatu, jaki chcemy uzyskać w salonie. Światło w salonie musi mieć także charakter dekoracyjny, który można osiągnąć przez odpowiedni dobór nowoczesnych lamp. Sklep z oświetleniem w Warszawie oferuje bardzo bogaty asortyment oświetlenia salonowego, które można dopasować do swoich potrzeb.

Rozświetlanie przestrzeni i nastrój

Światło w salonie rozświetla przestrzeń i wprowadza odpowiedni klimat do pomieszczenia. Wybierając oświetlenie do salonu, trzeba brać pod uwagę kilka czynników: przeznaczenie salonu, ilość światła dziennego i wielkość okien oraz metraż i wysokość pokoju dziennego. Lampy do salonu mają różne formy: od klasycznych wiszących, poprzez plafony i kinkiety, na lampach stojących do lamp stołowych.

Wyjątkowe oświetlenie

Dla osób, które chcą wyjść poza klasyczne oświetlenie salonu, polecane są lampy wpuszczane w sufit, które dają wyjątkowy efekt świetlny i znakomicie wyglądają we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych. Oświetlenie LED wpuszczane w sufit jest dekoracyjne i pomimo niewielkich rozmiarów, gwarantuje ładnie rozproszone światło.

Lampy wpuszczane w sufit mogą być głównym źródłem światła, jak i dyskretnym oświetleniem wybranych części pokoju. Mogą być stosowane przy podwieszanym suficie. Są wyposażone w funkcje ustawiania kierunku padania światła.

W salonie powinno znaleźć się główne źródło światła oraz oświetlenie punktowe. Światło nie powinno być ani zbyt jasne, ani za ciemne, gdyż działają one niekorzystne dla oczu i samopoczucia. Lampy do pokoju dziennego powinny być także atrakcyjne wizualnie i ładnie komponować się z pozostałymi elementami aranżacji salonu. Dobranie oświetlenie do stylu urządzenia salonu gwarantuje doskonały efekt.

Comment here