Salon i sypialnia

Salon z jadalnią – czy to praktyczne połączenie?

Duży salon połączony z jadalnią

Nowoczesne sposoby zagospodarowania przestrzeni domowej mogą wydawać się niezwykle estetyczne, jednak funkcjonalność niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesny salon, który będzie połączony w bezpośredni sposób z kuchnią. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Kuchnia z wyspą otwarta na salon – zalety

Zwolennicy tej opcji podkreślają wygodę, która się z nią wiąże. Połączenie dwóch najbardziej funkcjonalnych pomieszczeń w domu nie tylko prowadzi do optycznego zwiększenia ilości miejsca, ale ma też praktyczny aspekt. Posiłki przygotowywane w kuchni są bardzo często przenoszone w swojej gotowej formie do salonu, co wymaga pokonywania kilku lub nawet kilkunastu metrów z obciążeniem talerzy. Łącząc kuchnię z salonem problem ten automatycznie się rozwiązuje, bowiem stół jadalniany zawsze będzie znajdował się „na wyciągnięcie ręki”.

Praktyczna jest również możliwość jednoczesnego śledzenia odcinka ulubionego serialu w telewizji i przygotowywania potraw. Ten sprytny trik sprawia, że czas spędzany w kuchni nie będzie mógł być uważany za stracony! Wcześniej wspomniana estetyka pomieszczenia odgrywa również ważną rolę – ten zabieg aranżacyjny stanowi pewnego rodzaju wyróżnienie danego domu lub mieszkania na tle innych. Jest to wciąż rzadko spotykane rozwiązanie, a dzięki nowoczesnemu zaprojektowaniu całego wnętrza istnieje możliwość zyskania gwarancji salonu, który będzie prezentował się jak wycięty z broszury sklepu meblowego!

Kuchnia z wyspą oraz jadalnią i salonem – wady

Aranżacja kuchni, która będzie opierać się na jej połączeniu z salonem, niesie ze sobą pewne wady. Przygotowywanie potraw bardzo często wiąże się z intensywnymi zapachami, które w przypadku tego rozwiązania będą przenikać do części salonowej. Doznania węchowe nie stanowią dużego problemu, jednak istnieje wówczas ryzyko „wchłaniania” pewnych aromatów przez materiały zestawu wypoczynkowego. Prowadzi to do przyspieszenia procesu niszczenia mebli, które po pewnym czasie mogą prezentować się po prostu nieatrakcyjnie.

Wadą jest również brak możliwości rozgraniczenia przestrzeni użytkowych w domu, co staje się kłopotliwe podczas wizyty gości. Wówczas każda osoba znajdująca się w salonie będzie mogła śledzić kuchenne poczynania pani domu, na którą w oczywisty sposób zostanie nałożona presja. Praktyczne zastosowanie tej opcji staje się również problematyczne w przypadku większej ilości domowników, którzy utracą możliwość wydzielenia przestrzeni tylko dla siebie – na przykład do nauki oraz pracy zdalnej.

Nowoczesny salon z jadalnią – jak powinien wyglądać?

Decyzja o całkowitym połączeniu przestrzeni kuchennej i salonu powinna zostać podjęta z rozwagą. Rozwiązanie to wpływa na funkcjonalność całego domu, a jego drobne wady mogą z czasem stać się utrapieniem domowników. Z tego powodu najlepszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnie przygotowanych projektów wnętrz, które będą stanowiły podgląd potencjalnej decyzji.

Połączenie salonu z kuchnią zaleca się z reguły osobom, które dysponują w domu większą przestrzenią użytkową. Opcja ta jest charakterystyczna dla niewielkich kawalerek, co jest spowodowane ograniczonym metrażem całego mieszkania. Z tego powodu salon z kuchnią będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych, natomiast w mieszkaniach warto w odpowiedni sposób „odseparować” obie przestrzenie od siebie.

Funkcjonalność salonu połączonego z kuchnią może być jednak różna w konkretnych przypadkach. Wpływ na ten fakt ma również rozmieszczenie ścian działowych oraz ilość dostępnej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie estetyczne rozwiązania wiążą się z wysokim poziomem funkcjonalności. Czasami znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na klasyczne opcje, które od wielu lat sprawdzają się w milionach domów na całym świecie. Decyzja należy do Ciebie, jednak warto dokonać przedwczesnego bilansu zalet i wad. Pozwoli to bowiem uzyskać wstępną odpowiedź na pytanie, czy łączenie kuchni z salonem będzie dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku.

 

Comment here