DekoracjeSalon i sypialnia

Nowoczesne zasłony do salonu – do jakich wnętrz pasują?

Nowoczesny salon z dwoma fotelami, kominkiem i stolikiem kawowym

Firanki i zasłony pełnią ważne funkcje w każdym domu. Po pierwsze, osłaniają wnętrze przed nadmiernym słońcem, po drugie, osłaniają wnętrze przed nadmiernie wścibskimi sąsiadami. Poza tym, odgrywają jeszcze jedną, bardzo ważną rolę: sprawiają, że w domu jest stylowo, modnie i przytulnie. Jak dobrać odpowiednie firanki? Do jakich wnętrz pasują nowoczesne zasłony?

Wyjątkowe okno, czyli jak dopasować firanki i zasłony

Modna firanka i zasłona to ozdoba każdego okna, bez względu na to, czy jest już zaopatrzone w roletę lub żaluzję. Rolety i żaluzje nie przepuszczają promieni słonecznych, i na tym ich rola właściwie się kończy.

Firanka lub zasłona, pełni też funkcję wizualną, a odpowiednio dopasowana nada wnętrzu uroku. Jak dopasować firany do wnętrz, i jak wybrać odpowiednie firany do salonu? Planowanie firan i zasłon to jeden z najprzyjemniejszych etapów remontu, czyli dobór dodatków. Okna, z kolei, należą do najważniejszych elementów domu, zatem warto jest odpowiednio je wyeksponować.

Dobór firanki lub zasłony zależy od wielu czynników, takich jak wielkość okna, a także charakter i wystrój pomieszczenia. Idealne zasłony są ponadczasowe, i  powinny współgrać z całym wnętrzem. Zasłony i firanki najlepiej też dostosować odpowiednio do wymiarów okna, szerokości parapetu oraz wysokości i rodzaju karnisza.

Zasłony do salonu – na co zwrócić uwagę?

Kupując firanki lub zasłony, trzeba upewnić się, czy mają „uszka”, czy są to zasłony na przelotkach, czyli metalowych oczkach, czy też zawiesza się je przy pomocy „żabek”. Bardzo ważne jest też to, czy konkretne rozwiązanie pasuje do rodzaju i średnicy karnisza. Taka wiedza to absolutna podstawa przy wyborze firanek i zasłon.

Długość zasłon może odpowiadać wysokości pomieszczenia, ale nie musi. Każdy może mieć własną wizję zasłon i firanek, które mogą być krótsze, zaznaczające linię parapetu, albo dłuższe, nakładające się na podłogę. Wszystko zależy od osobistych preferencji właściciela oraz stylu pomieszczenia.

Zasłona i firanka powinny współgrać z całą stylistyką wnętrza. Można dobrać do nich odpowiednie dodatki, w postaci obrazów na ścianie, dywanika, doniczek na parapecie. Zasłony w salonie mogą być długie i wyraziste, podkreślające charakter wnętrza. W kuchni można zawiesić tylko firanki lub zazdrostki. W sypialni zasłona lub kotara może pełnić funkcję dodatkowego zaciemnienia…

Jakie są modne zasłony do salonu?

Jeszcze nie tak dawno, w trendach wnętrzarskich obowiązywały pewne zasady. Firana, a najlepiej zazdrostka przypisana była wyłącznie kuchni. Zasłona, z kolei królowała w innych pomieszczeniach, głównie w salonie.

Obecnie panująca moda daje szerokie pole do popisu, a więc można śmiało i dowolnie modyfikować ten zwyczaj. Zasłona do salonu może iść w parze z firanką, roletą czy żaluzją. Kuchnia nie musi ograniczać się do skromnych zazdrostek – świetnie sprawdzą się w niej długie firanki, np. z tematycznym akcentem, a także zasłony. Wszystko zależy od koncepcji wystroju, ale także od wielkości wnętrza.

Zasłona okna nie powinna przytłaczać i ograniczać pomieszczenia, ale też powinna być dopasowana do jego metrażu i koloru.  Czasami warto pomyśleć o zasłonach czy firanach, dostosowanych do konkretnego wymiaru pokoju. Poza tym, można śmiało popuścić wodze fantazji, i łączyć ze sobą rolety, firany i zasłony. Modne firanki do salonu, kuchni lub innego pomieszczenia powinny iść w zgodzie z ich charakterem, pasować do stylu i gustu właściciela.

Złagodzenie surowego wnętrza, czyli nastrojowa zasłona

Modne zasłony i firanki w tym sezonie pozwalają na dużą dowolność wyboru. Na topie jest, zarówno przepych, jak i minimalizm. Wiele zależy od charakteru i stylu danego pokoju. Pewne jest jedno: firanki i zasłony stały się must have każdego wnętrza.

Dawniej panowało przekonanie, że do pomieszczeń, takich jak biuro czy gabinet trzeba wprowadzić surową atmosferę. Okna, wówczas ozdabiały tylko żaluzje lub rolety. Obecnie, coraz częściej gości w nich fikuśna firaneczka albo nastrojowa zasłona. Dzięki temu, biura i gabinety coraz częściej przypominają prywatny salon w domu, wprowadzając w strefę biznesu, swojską, domową atmosferę.

Nowoczesna firana do salonu opiera się na barwach białych i szarych. Ważnym elementem są dodatki w postaci odblaskowych łez, haftów, udrapowań, fal lub frędzli. Jest to neutralne rozwiązanie, nie tylko do salonu, ale też do gabinetu i innych pomieszczeń

 Modne zasłony do salonu to także ciemne, stonowane kolory, jednolite lub z motywem kwiatów lub liści. Na topie są też duże, ciężkie materiały w jednolitym kolorze. Bezpiecznie są odcienie brązu, bieli, szarości, a do bardziej odważnych wnętrz polecanym kolorem jest czerwień, granat, seledyn oraz mięta. Takie zasłony doskonale współgrają z łagodniejszym wystrojem wnętrza, podkreślonym akcentami w danym kolorze. Modną ozdobą okna są także drapowane zasłony na przelotkach, w pastelowych odcieniach, z wyrazistym wzorem.

Comment here