Dekoracje

Zasłony i firany na wymiar – kiedy będą Ci potrzebne?

Zasłony i firany na wymiar – kiedy będą Ci potrzebne

Wiele osób sięga po zasłony i firany na wymiar. Kupują one po prostu materiał „z metra” i oddają go do krawcowej, która szyje produkt, idealnie dopasowany do kształtu okna i wymiarów pomieszczeń. Takie zasłony i firany mogą mieć wtedy dowolną liczbę zakładek. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. No ale kiedy właściwie takie firany sprawdzą się najlepiej?

Nietypowy kształt okna

Pierwszym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na zasłony i firany na wymiar, jest nietypowy kształt okna. Fantazja budowlańców nie ma bowiem granic. Często w domach i mieszkaniach pojawiają się okna okrągłe, trójkątne albo w formie trapezu. Takie wynalazki znajdziemy najczęściej w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, łazienka albo inne, mniej reprezentacyjne wnętrza. Wiele osób chce jednak, aby nawet taka kuchnia albo spiżarnia, wyglądały efektownie i posiadały ładne, idealnie skrojone zasłony i firany. Rozwiązaniem tego problemu może być zatem kupienie zasłon i firan na wymiar. W tej sytuacji wystarczy nabyć odpowiedni materiał, a krawcowa dostosuje go do kształtu i wymiarów danego okna. Nie ma nawet przeszkód, aby stworzyć trójkątną zasłonę.

Bardzo wysokie lub niskie pomieszczenie

Problematyczne może być też bardzo wysokie lub niskie pomieszczenie. Najczęściej dostępne w sklepach zasłony i firany posiadają bowiem ściśle określone wymiary. Długość i szerokość najpopularniejszych, gotowych modeli kształtuje się na poziomie: 140 x 250 cm, 140 x 260 cm, 140 x 280 cm oraz 200 x 280 cm. Tymczasem w domach i mieszkaniach niejednokrotnie mamy pomieszczenia wyższe i niższe. Gotowe zasłony nie pasują więc. Z kolei ich przerabianie – skracanie lub wydłużanie – jest czasochłonne, problematyczne i drogie. Dodatkowo nie zawsze możliwe jest powieszenie tradycyjnego karnisza. Dzieje się tak z uwagi na nietypowe umiejscowienie okna, obecność wywietrzników okiennych lub tworzenie całych, szklanych ścian. Tymczasem najwięcej dostępnych na rynku modeli zasłon i firan posiada wbudowane otwory, dostosowane do karniszy. Rzadko można spotkać modele, umożliwiające dołączenie żabek i powieszenie na specjalnych taśmach i listwach sufitowych. W takiej sytuacji konieczne staje się więc postawienie na zasłony i nowoczesne firany na wymiar.

W sklepach nie ma nic ciekawego…

Powodem, dla którego wybieramy zasłony i firany na wymiar może być też to, że… w sklepach po prostu nie ma nic ciekawego. Często spędzamy wiele godzin, krążąc po galeriach handlowych i sklepach z akcesoriami do mieszkania. Finalnie nasze poszukiwania kończą się jednak fiaskiem. Mamy bowiem zupełnie inną wizję przyozdobienia naszych okien, niż założył to producent zasłon i firan. Tymczasem wybierając zasłony i firany na wymiar możemy sięgnąć po dowolny materiał. Dostępne są zarówno klasyczne, jak i bardziej ekstrawaganckie wersje. Jeżeli mamy takie marzenie, możemy nawet powiesić zasłony z wizerunkiem bohaterów komiksów albo symbolem ulubionego zespołu muzycznego.

Jak wybrać najlepszy model zasłony i firany?

Pozostaje jeszcze pytanie, jak wybrać idealne zasłony i firany na wymiar. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Na rynku znajdziemy bowiem różnorodne modele. Jedne oferują pełne zaciemnienie pomieszczenia, inne są przezroczyste i prześwitujące. Jedne wykonane są z lekkich i zwiewnych materiałów, inne z tych ciężkich i grubych. Do tego dochodzą różnorodne warianty kolorystyczne oraz szereg, możliwych wzorów. Idealne zasłony i firany na wymiar można kupić przy tym zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Niewątpliwie jednak sklepy internetowe oferują szerszy wybór i bogatszy asortyment.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem firantex.pl

Comment here