Porady

Stojak, wieszak czy regał – 3 sposoby na przechowywanie opon

Stojak, wieszak czy regał – 3 sposoby na przechowywanie opon

Gdzie można składować opony? Najczęściej tkwią one niedbale ułożone gdzieś w kącie garażu, umieszczone tak, by jak najmniej przeszkadzać. Nic dziwnego, gdyż zmieniamy je w samochodzie raz na pół roku, w zależności od pogody i warunków atmosferycznych. Jednak takie przechowywanie ma destrukcyjny wpływ na opony – materiał, z jakiego są one wykonane stopniowo odkształca się pod stałym obciążeniem. Rezultatem będzie zmiana właściwości gumy w jednym miejscu, a co za tym idzie wybrzuszenie i uszkodzenie opony podczas jazdy. Aby temu zapobiec, konieczne jest odpowiednie przechowywanie kół. Co wybrać: stojak na opony , wieszak na opony , regał na opony?

Regał na opony

Przechowywanie kół w warunkach domowych nie jest najlepszym pomysłem. Znacznie korzystniej jest skorzystać z usług warsztatów oferujących możliwość profesjonalnego sezonowania kół. Do ich przechowywania najlepiej nadaje się regał na opony, który zapewnia odpowiednią pozycję układania w zależności od tego, czy są tylko same opony, czy również pełne koła. Zastosowanie regałów ma mnóstwo zalet – przede wszystkim są one bardzo łatwe do rozbudowania, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do wielkości pomieszczenia. Mają one również regulowaną wysokość, pozwalającą na swobodne dopasowywanie rozmiaru półki nośnej do wielkości koła. Trzeba pamiętać, by opony przechowywać w pozycji pionowej, oraz obracać o pewien kąt co jakiś czas, natomiast pełne koła z felgami składować należy poziomo.

Wieszak na opony

Wieszak na opony to alternatywa dla regałów, którą można zastosować w małych warsztatach lub w garażu. Możliwość zawieszenia go na ścianie nie zmniejsza użytecznej powierzchni pomieszczenia, zachowuje on jednak swą funkcjonalność. Wieszak na koła pozwala na znalezienie miejsca nawet dla kilkunastu sztuk. W miejscu pod nim można umieścić na przykład stolik na narzędzia, dzięki czemu wykorzystamy maksymalne całe dostępne miejsce. Jeśli zaopatrzyliśmy się w wieszak na opony warto zadbać o to, by dolna półka miała odpowiedni profil, umożliwiający uniknięcia odkształceń gumy podczas dłuższego przechowywania.

Stojak na opony

Stojak na opony to najczęściej stosowane rozwiązanie w gospodarstwach domowych. W odróżnieniu od wieszaków nie wymaga żadnych zdolności do majsterkowania i jest gotowy do wykorzystania od razu po zakupie. Stojak na koła na dość ograniczoną nośność, z reguły można na nim umieścić cztery sztuki. Jego wadą jest oczywiście konieczność wygospodarowania dla niego fragmentu pomieszczenia, co w małych wnętrzach może być dość kłopotliwe. Jednak stojak gwarantuje pełną funkcjonalność ogumienia przez następne lata, warto więc odpowiednio przeprojektować garaż czy warsztat by znaleźć dla niego miejsce.

Comment here