Porady

Optymalna wysokość biurka zależnie od wieku

Dziewczynka przy biurku czyta coś w telefonie

Każdy z nas spędza przy biurku od kilku do kilkunastu godzin w ciągu doby. Z tego powodu jego wymiary powinny być dostosowane do wieku oraz wzrostu jego użytkownika. Jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu, aby zadbać o ergonomię pracy? Na jakiej wysokości powinno być biurko dziecka, a na jakiej osoby dorosłej?

Prawidłowa wysokość biurka – na co wpływa?

Blat każdego biurka powinien być ustawiony na odpowiedniej wysokości, aby przeciążenia związane z pozycją siedzącą w jak najmniejszy sposób wpływały na ciało człowieka. Aspekt ten dotyczy nie tylko kręgosłupa, na który biurko w pośredni sposób wpływa poprzez wysokość, ale także całej obręczy barkowej.

Konieczność unoszenia rąk i elewacji barków jest nie tylko niewygodna, ale może prowadzić do rozwijania negatywnych efektów nieprawidłowej postawy ciała. Bóle odcinka lędźwiowego, szyi oraz ramion to poważny problem, który jest niejako konsekwencją siedzącego trybu pracy. Należy zatem wybrać taką wysokość blatu biurka, aby uniknąć negatywnego wpływu na zdrowie człowieka i uchronić się przed postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi, które już teraz uważane są za jedną z chorób cywilizacyjnych.

Wzrost ma znaczenie – jak wysokość biurka jest optymalna?

Oczywistym faktem wydaje się być konieczność regularnego wymieniania biurka wraz ze wzrostem dziecka. Osoby niższe będą odczuwały komfort pracy w przypadku biurek z blatem umiejscowionym na mniejszej wysokości, co wiąże się z długością kończyn oraz tułowia.

Warto jednak pamiętać, że samo biurko stanowi podstawę ergonomicznego spędzania czasu w pozycji siedzącej, jednak różnice osobnicze wymagają korygowania poniższych wartości przy użyciu siedziska fotela. Jego wysokość również odgrywa kluczowe znaczenie w prewencji zburzeń posturalnych. Z tego powodu wymiary biurka dla dorosłych osób oscylują wokół wartości 80 centymetrów, jednak wówczas siedzisko fotela powinno znajdować się na wysokości od 40 do 50 centymetrów.

Wzrost [cm] Wysokość blatu biurka [cm]
115 – 125 53
126 – 134 56
135 – 142 59
143 – 150 63
151 – 159 67
160 – 167 71
168 – 175 75
176 – 183 79
184 i więcej 82

Ergonomiczna wysokość biurka – na czym polega?

Wysokość blatu biurka będzie odpowiednia jedynie w momencie, w którym zostaną spełnione pewne podstawowe zasady ergonomii. Pozycja siedząca powinna charakteryzować się zgięciem kolan do 90 stopni, wyprostowanym tułowiem, podparciem łokci oraz dłońmi spoczywającymi w luźny sposób na blacie. Istotne znacznie ma również podparcie odcinka lędźwiowego oraz górna krawędź ekranu, która powinna znajdować się na wysokości wzroku.

Powyższa tabela ma zatem charakter poglądowy, bowiem wartości w niej zawarte można dowolnie modyfikować właśnie poprzez ustawienie siedziska. Odpowiednia wysokość biurka jest jednak gwarancją utrzymywania właściwej sylwetki, nawet w przypadku spędzania w pozycji siedzącej wielu godzin w ciągu doby. Przed zakupem konkretnego modelu biurka warto „wypróbować” jego wysokość.

Sam wzrost nie daje bowiem pełnego poglądu na sylwetkę danej osoby, zwłaszcza jeśli uwzględnia się do tego indywidualne preferencje ustawienia ciała. Może się bowiem okazać, że sposób wyprofilowania blatu lub dodatkowe elementy dekoracyjne zdobiące bardziej designerskie biurka będą po prostu niewygodne w codziennym użytkowaniu.

Wysokość blatu biurka a pozycja stojąca

Ostatnie lata stanowią prawdziwy rozkwit popularności biurek, które służą do wykonywania pracy w pozycji stojącej. Produkty te mają najczęściej regulowaną wysokość, która pozwala na ustawienie blatu na odpowiednim poziomie. Jest to ciekawa alternatywa, jednak zaledwie część osób będzie mogła w ten sposób wygodnie spędzić wiele godzin.

Z perspektywy zdrowia i prewencji chorób zwyrodnieniowych kluczowym aspektem jest częsta zmiana pozycji, która służy naprzemiennemu uaktywnianiu i relaksacji poszczególnych tkanek w obrębie kręgosłupa lub barków. Wysokość biurka do pracy, które będzie służyło do przyjmowania przy nim pozycji stojącej, powinna wynosić od 100 do 115 centymetrów. W tym przypadku również najlepszą opcją będzie jego wypróbowanie, co pozwoli dowiedzieć się, czy taka opcja będzie dla danej osoby realnie wygodna.

Comment here