Piece kaflowe jeszcze kilka lat temu wydawały się być reliktem przeszłości, który powoli odchodzi w zapomnienie. Okazuje się jednak, że wciąż sporo osób decyduje się na to klasyczne rozwiązanie nawet w sytuacji posiadania domów wyposażonych w nowoczesne rozwiązania. Zalety pieców kaflowych obejmują nie tylko efektywne ogrzanie pomieszczenia, ale też estetykę wykorzystania kaflowej obudowy. Problematyczną kwestią jest jednak rodzaj paliwa stałego, którym taki piec kaflowy będzie ogrzewany.
Jaki wybrać opał do pieca kaflowego?
Pozornie najbardziej oczywistym wyborem wydaje się być tradycyjny węgiel. Piece kaflowe z reguły były dedykowane temu rodzajowi paliwa, jednak jego wysokie ceny i słaba jakość węgla typu orzech sprawiają, że coraz więcej osób odchodzi od tego rozwiązania. Powodem jest również negatywny wpływ na środowisko, z jakim wiąże się opalanie węglem. Znacząca ilość domów i małych mieszkań oparta jest współcześnie na ogrzewaniu gazowym, natomiast piece kaflowe stanowią raczej dodatek.
Specjaliści podkreślają, że odpowiednia konserwacja przewodów kominowych i stosowanie węgla wysokiej jakości nie wpływa tak szkodliwie na środowisko, jak się powszechnie uważa. Podobna kwestia dotyczy brykietu, który odróżnia się od węgla dodatkiem lepiszcza. Substancja ta, będąca najczęściej skrobią, skutkuje jednak rozsypywaniem się brykietu pod wpływem wysokiej temperatury, czego efektem jest jego wypadanie przez ruszt. Czy oznacza to, że tradycyjne sposoby palenia w piecu kaflowym przeszły do lamusa?
Czy ekogroszek nadaje się do pieca kaflowego?
Dla wielu osób, które są regularnymi użytkownikami pieców kaflowych, alternatywą palenia w nich jest ekogroszek. Popularne „kaflaki” pozwalają na korzystanie z różnego rodzaju frakcji z jednego powodu – w piecach tego typu spali się wszystko, co wrzucimy. Ekogroszek do pieca kaflowego nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, gdyż powinno wykorzystywać się go raczej do kotłów z podajnikiem, czyli specjalnym mechanizmem zapewniającym stały dostęp paliwa do komory spalania. W przypadku użycia ekogroszku w innych rodzajach kotłów, końcowym efektem będzie nie tylko niska wartość opałowa, ale też osadzanie się brył na ruszcie popielnika.
Czym opalać piece kaflowe?
Każde z wyżej omówionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Alternatywą dla nich jest brykiet torfowy, który dzięki swojemu składowi skutkuje mniejszym gromadzeniem się smoły w kominach. Warto jednak pamiętać, że wartości grzewcze węgla brunatnego są mniejsze, niż wybranych odmian węgla kamiennego. Piece kaflowe stanowią współcześnie bardziej element designu i wystroju wnętrz, niż jako główne źródło ogrzewania domostw. Z tego powodu przy podejmowaniu decyzji o zakupie paliwa do „kaflaka”, warto również wziąć pod uwagę ilość nakładu pracy niezbędnej do rozpalenia takiego pieca. Tradycyjny węgiel kamienny będzie z pewnością najbardziej efektywny, jednak w codziennym użytkowaniu wydaje się to niezbyt wygodna opcja.
Jeśli nie piec kaflowy, to co?
Przy projektowaniu wymarzonego domu często pojawia się pomysł, aby w salonie lub innym reprezentatywnym miejscu znalazł się estetycznie wyglądający piec kaflowy lub kominek. Rozwiązanie tego typu z pewnością dodaje uroku i nastrojowości całemu pomieszczeniu – zwłaszcza, kiedy przebywanie w nim ma miejsce podczas srogich zim lub ponurych jesieni. Funkcjonalne piece kaflowe lub kominki wiążą się jednak z dodatkowym nakładem pracy, jaka jest związana z ich rozpaleniem.
Rzadko tego typu rozwiązania mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania w domu lub mieszkaniu, dlatego konieczność instalacji kotła centralnego ogrzewania lub pompy ciepła wydaje się być nieunikniona. Dla osób poszukujących dodatkowego źródła ogrzewania domów jednorodzinnych z pewnością ciekawe będą również piece trocinowe, jednak przyszłość gospodarki grzewczej będzie z pewnością ściśle związana z ogrzewaniem gazowym i odnawialnymi źródłami energii. Piece kaflowe wciąż mogą być natomiast estetycznym i przyjemnym dodatkiem, który doda uroku Twojemu salonowi.
Comment here