Kominek wywołuje same przyjemne skojarzenia: ciepło, rodzinną atmosferę, płomień. Kominek nie może być co prawda jedynym źródłem ogrzewania, ponieważ zabrania tego prawo. Zawsze jednak jest ciekawym elementem aranżacji wnętrza, upiększa pomieszczenie i zachwyca domowników oraz gości. Do każdego stylu można dobrać kominek. Co więcej, założenie kominka nie musi równać się remontem i przebudową pomieszczeń.
Kominek do wnętrz w stylu skandynawskim
Kominek odgrywa kluczową rolę w stylu skandynawskim, wprowadza do aranżacji mnóstwo ciepła i przytulności, ale nie dominuje w przestrzeni pomieszczenia. Jest ustawiany na uboczu. Jego zadaniem jest nie tylko ogrzewanie wnętrza, ale także roztaczanie subtelnego blasku. Tradycyjny skandynawski kominek ma białą, bogato zdobioną ceramiczną oprawę. Pięknie prezentują się wiekowe egzemplarze z żeliwnymi drzwiczkami, które elegancko prezentują się w salonie, w sypialni, a nawet w holu.
Kominek do stylu skandynawskiego powinna charakteryzować lekka konstrukcja i smukła budowa. Powinien być opalany ekologicznym paliwem, takim jak: pellet lub granulki z trocin, nieemitujące podczas spalania dwutlenku węgla. Są to wydajne sposoby opalania i mają zapach drewna, dzięki czemu przypominają woń drewna spalanego w kominku. Pellet lub granulki z trocin wytwarzają niewielką ilość popiołu, który można wykorzystać do nawożenia ziemi. Obudowa kominka może być także drewniana, głównie z jasnych gatunków drzewa lub wyłożona kamieniem, ewentualnie imitującym go gresem.
Elektryczny kominek wolnostojący
Kominek skandynawski musi być przede wszystkim funkcjonalny. W blokach nie wolno założyć kominka z żywym ogniem, ale można postawić kominek elektryczny na pilota. Biokominek wnosi wiele przytulności do salonu i nie wymaga żadnej instalacji.
Cechy kominka w stylu skandynawskim
Jeżeli kominek ma być jedynie dekoracją salonu i tylko sporadycznie dogrzewać mieszkanie, to można zdecydować się na kominek wolnostojący. W sytuacji, kiedy kominek ma być ważnym elementem grzewczym wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim, to palenisko można wbudować we wnękę kominkową.
Współczesne kominki szybko nagrzewają się i długo oddają ciepło. Do aranżacji wnętrza w skandynawskim stylu wracają odświeżone kominki ceramiczne, które zachwycają wzornictwem. Piec w stylu skandynawskim powinien być wykonany z białych ceramicznych kafli i mieć delikatne, urocze zdobienia na całej powierzchni. W jego sąsiedztwie można urządzić kącik do wypoczynku i delektowania się ogniem. Do kominka w stylu skandynawskim doskonale pasuje wiklinowy, bujany fotel.
Kominek w stylu skandynawskim to piękne zwieńczenie aranżacji salonu. Pomieszczenie powinno być jasne, ocieplone drewnianymi meblami. Zaleca się, aby meble w salonie urządzonym w stylu skandynawskim miały jasne kolory. Dopuszczalne są wyraziste dodatki, np.: puszyste poduszki w kolorze niebieskim, granatowym lub fioletowym. Styl skandynawski to królestwo bieli i szarości.
Więcej informacji można znaleźć na stronie kominki-ratajczak.pl
Comment here