Budowa domu

Budowa domu – czy to dobra inwestycja?

Budowa domu - czy to dobra inwestycja

Odpowiedzialność

Każdy z nas chce mieć własne cztery kąty, jednak decyzja o budowie domu jest znacznie poważniejsza niż ta o kupnie mieszkania. O ile rynek mieszkaniowy, zwłaszcza w dużych miastach, przyjmie chyba każdą ilość lokali, także tych wtórnych, o tyle dom już nie tak łatwo sprzedać. Czytaj więcej o tym problemie na stronie deweloperów borykających się z podobnymi problemami. Mieszkanie można też komuś wynająć, gdy sami nie chcemy w nim mieszkać. Dom niby też, jednak dużo więcej ludzi chce wynająć mieszkanie albo pokój, a nie cały dom.

Widać więc, że budowa domu to poważna decyzja, która zwiąże nas z nim na długie lata. Dom to mieszkanie dla całej rodziny, dla nas i naszych dzieci, ale również rodziców czy wnuków. Możemy nawet rozważyć wybudowanie bliźniaka z rodziną brata czy siostry albo teściami, by mieszkać z najbliższymi i zacieśniać rodzinne więzi. Trudno też będzie się z niej wycofać – wszak gdzieś mieszkać trzeba, a mało kto może sobie pozwolić na kupno i urządzenie kilku lokali. Dlatego zanim przystąpimy do budowania domu, powinniśmy się poważnie zastanowić, rozważyć wszelkie za i przeciw, aby ostateczna decyzja była przemyślana i rozsądna.

Własne miejsce

Z drugiej strony dom to miejsce, w którym przebywamy z całą rodziną, do którego możemy zapraszać na święta także dalszych krewnych, w którym nasze dzieci mogą dorastać i w którym buduje się wspomnienia i więzi na wiele lat. We własnym domu będziemy mogli zrealizować wszystkie marzenia o przestrzeni do swobodnego życia rodzinnego, gdzie każdy domownik będzie miał własną przestrzeń, a jednocześnie okazje do wspólnego spędzania czasu będą się mnożyć.

Dom ma tę przewagę nad mieszkaniem, że jest w nim dużo więcej przestrzeni magazynowej – piwnice, strychy, spiżarnie i garderoby nie należą do standardowego wyposażenia mieszkań.  Również ogrody są domeną domów – choć na osiedlach mieszkaniowych również spotkać można przydomowe ogródki albo zieloną przestrzeń wspólną, to nie mogą się one równać z własnym dużym ogrodem przy domu jednorodzinnym.

Cisza i spokój

Wyobrażenie o własnym domu to pewnego rodzaju idylla o ciszy i spokoju. Nawet jeśli znajduje się on na obrzeżach miasta – w Warszawie praktycznie nie da się postawić nowego domu w dzielnicach centralnych, choć i na Ochocie, i na Mokotowie spotkać można duże obszary pokryte zabudową jednorodzinną – to zazwyczaj w spokojnej okolicy, w której dominuje tego typu zabudowa. Dzięki przeprowadzce na przedmieścia możemy uciec od miejskiego pędu i zgiełku, by zapewnić sobie spokojne życie, a dzieciom – sielskie dorastanie.

Budowa domu to poważna decyzja i duża zmiana w życiu. Nie dzieje się też z dnia na dzień, potrafi się ciągnąć miesiącami, a nawet latami, warto więc mieć na uwadze, że decydując się na rozpoczęcie budowy inwestujemy w coś, czego efektów nie doświadczymy w najbliższym czasie. Z drugiej strony zapewnimy sobie spokojną ostoję i własny kąt nie tylko dla nas, ale również dla naszych dzieci i wnuków. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej ludzi sprowadza się do miast i wynajmuje bądź kupuje ciasne mieszkania, własny dom z ogrodem to luksus, na który niewielu może sobie pozwolić.

Wykończenie budowy domu to niezwykle ważny i estetyczny punkt. Sprawdź jakie farby elewacyjne możesz wybrać na kosbud.com.pl

Comment here