Budowa domu

4 powody, dla których warto zbudować dom z dachem dwuspadowym

Budowa domu to zawsze doskonała inwestycja, a także powód do dumy. Wybierając projekt domu, trzeba zwrócić uwagę na plan budynku i ocenić, czy rozmieszczenie pomieszczeń zapewnia funkcjonalność, jakiej oczekuje przyszły właściciel. Domy parterowe są wygodne, tanie w utrzymaniu i przytulne. Zapewniają bliski kontakt domowników. Może więc warto się pokusić i zbudować taki dom, który da nam najwięcej przestrzeni?

Zalety dachów dwuspadowych

Dach dwuspadowy to klasyczny dach, najpopularniejszy wśród domów budowanych w Polsce. Utrwalony w naszym krajobrazie tradycyjny model dachu. Jest prosty w konstrukcji i znakomicie pasuje do nowoczesnego stylu budownictwa jednorodzinnego. Dach dwuspadowy może pokrywać również taras przed domem, co pozytywnie wpływa na walory estetyczne budynku. Nadaje się do mniejszego, jak i większego domu.

1. Funkcje ochronne

Dach dwuspadowy najlepiej ze wszystkich rodzajów dachów spełnia funkcje ochronne – woda deszczowa nie napotyka żadnych przeszkód. Taki dach nie ma koszy, w których zalegałby śnieg. Dach ten jest zbudowany z dwóch połaci w kształcie prostokątów stykających się w kalenicy.

2. Prosta konstrukcja, niski koszt

Dom jednorodzinny warto pokryć dachem dwuspadowym, ponieważ jest on prosty i tani w budowie. Jego montaż nigdy nie zaskoczy inwestora niespodziewanymi trudnościami i dodatkowymi wydatkami. Ponadto, dach dwuspadowy zapewnia więcej miejsca na poddaszu, czyniąc z tej przestrzeni funkcjonalne pomieszczenia nadające się na pokoje.

Dach dwuspadowy jest zawsze modny, stosowany od pokoleń, a więc sprawdzony i przetestowany we wszystkich okolicznościach. Jego zaletą są niewielkie straty materiałowe w momencie wykonywania. Co więcej, można wybrać różne rodzaje pokrycia: dachówka, gnot, blacha. Jego wygląd można kształtować w zależności od ustawienia budynku na działce.

Przy konstrukcji dachu dwuspadowego stosuje się tradycyjną, drewnianą więźbę dachową, która jest sprawdzonym od stuleci sposobem układania dachu.

3. Oszczędzanie energii

Zaletą domów jednorodzinnych z dachem dwuspadowym jest oszczędzanie energii. Nie ma w nich miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło. Taki dach cechuje się dobrą izolacją cieplną, co chroni mieszkańców od skrajnych temperatur, jakie panują w naszym klimacie w lecie i w zimie.

4. Urządzenie poddasza

Dach dwuspadowy zapewnia więcej miejsca na poddaszu, dzięki czemu dom jest bardziej funkcjonalny. Co więcej, można w nim wydzielić strefę dzienną i nocną. Poddasze jest wtedy dobrze oświetlone i ciepłe.

5 rozwiązań kształtu budynku dla różnych funkcjonalności w domu

Dach dwuspadowy to świetny przykład na symbiozę tradycji i sprawdzonych rozwiązań z nowoczesnością. Jest nadal najchętniej wybierany zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów budujących domy szeregowe. Dobrze komponuje się z każdym rodzajem konstrukcji bryły budynku, co świadczy o jego uniwersalności. Nie do przecenienia są także argumenty ekonomiczne – ułożenie dachu dwuspadowego jest tańsze niż w przypadku innych dachów.

Więcej można dowiedzieć się na stronie Pracownia Domowe Klimaty

Comment here