Porady

Uważaj na szczegóły przy odbiorze mieszkania!

Uważaj na szczegóły przy odbiorze mieszkania!

Każdy chyba marzy o tym, żeby posiadać własne cztery kąty. Kiedy po długiej pracy wracamy do mieszkania, możemy nareszcie odetchnąć. Właśnie dlatego kupujemy lokum na rynku pierwotnym: żeby mieć pewność, że naprawdę jesteśmy u siebie i nikt nas stamtąd nie wygoni.

Często, żeby kupić mieszkanie, musimy naprawdę długo pracować. Niektórzy wyjeżdżają nawet poza granice kraju, by mieć nieco środków na tak zwany wkład własny. Czasami trzeba się z kolei zdecydować na nieco poważniejszy krok – jest nim z kolei kredyt hipoteczny. Wszystkie te wydatki i wyrzeczenia sprowadzają się do jednego: jeśli chcemy naprawdę móc dobrze zainwestować pieniądze w mieszkanie, musimy upewnić się, że zostało nam ono oddane w stanie idealnym.

Studium w umowie

Umowa deweloperska to dokument, który sporządza między sobą wykonawca a klient – odbiorca mieszkania. Zawiera się w niej pewne ważne szczegóły co do tego, jak lokal ma wyglądać, ile powinien posiadać metrów kwadratowych (z pewnym dopuszczalnym marginesem błędu – aczkolwiek niedużym), ile powinno być okien, drzwi, czy powinna być doprowadzona woda i prąd. To oczywiste rzeczy, których będziemy oczekiwać. Jakie pułapki może kryć umowa deweloperska? Dowiemy się tego z niniejszego artykułu: https://pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-na-co-uwazac.

Niejednokrotnie jednak zdarza się, że deweloper z umowy się nie wywiąże. Nie z własnej winy, ale dlatego, że ekipa budująca z powodu pośpiechu lub niedbalstwa zrobi coś nienależycie.

W takiej sytuacji mamy prawo nawet odstąpić od samej umowy – a na pewno możemy wezwać dewelopera do skorygowania niedoróbek.

Dlaczego warto wynająć specjalistę?

Sami najprawdopodobniej nie jesteśmy w stanie ocenić, czy mieszkanie spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Jeżeli nie mamy żadnego kierunkowego wykształcenia lub samej wiedzy, odbiór mieszkania może stanowić dla nas niewiadomą. Z drugiej strony jednak nie chcemy później opłacać kosztownych remontów, dlatego wynajęcie fachowca – który powie nam, czy wszystko gra – jest bardzo opłacalną inwestycją.

Fachowiec ów sprawdzi dla nas, czy we wszystkich gniazdkach znajduje się prąd, czy zewnętrzne parapety są odpowiednio pochyłe (podobnie jak balkon – żeby odprowadzać deszczówkę), czy wszystkie kąty i ściany są równe, czy podłoga jest prawidłowo ocieplona.

To detale, które w pewnym momencie mogłyby okazać się dla nas niezwykle problematyczne.

Podsumowując, warto zawsze trzymać rękę na pulsie i mieć zaufanie, ale jedynie do samych siebie. Deweloper chce nam sprzedać mieszkanie, ale my musimy zadbać o to, żeby żaden szczegół nie umknął naszej uwadze. Pamiętajmy, że płacimy ogromne pieniądze!

Comment here