Salon i sypialnia

Piec trociniak – jak zbudować i rozpalić?

Piec trociniak – jak zbudować i rozpalić?

Piec trociniak jest prosty w budowie i rozpaleniu. Przydaje się w każdych warunkach i może być także wyjściem awaryjnym. Warto wiedzieć więc jak go można samemu zbudować i jak czerpać z niego korzyść.

Czym jest piec trociniak?

Przede wszystkim jest to niewielkich rozmiarów piecyk w którym spala się trociny, drewno oraz liście. Potocznie nazywany jest kozą. Taki piec trociniak służy do ogrzewania domku letniskowego, garażu, magazynu, czy warsztatu. Dzięki niemu nie musimy zakładać ogrzewania i płacić nie małe pieniądze. W takim piecyki spalimy niepotrzebne drewno liście lub trociny i tym samym pozbędziemy się ich i zyskamy świetne dogrzanie pomieszczenia. Piec trociniak jest znany od wielu lat. Dziś o wiele mniej się z niego korzysta, aczkolwiek jest świetnym rozwiązaniem na dogrzanie małych pomieszczeń. Taki piecyk można zbudować samemu lub zakupić przez internet. Jest to bardzo pomysłowe i przydatne rozwiązanie, aby ogrzać siebie i innych w pomieszczeniu. Jeśli na przykład pracujemy dużo w garażu, a jak wiadomo w garażu często jest bardzo zimno, to po zamontowaniu takiego piecyka trociniaka możemy spędzać dużo godzin w garażu nie bojąc się, że zmarzniemy. Zdarza się również tak, że nie stać nas na przykład na ogrzanie warsztatu tradycyjnymi sposobami, ponieważ rachunki przyszłyby za duże. Tutaj również pomoże nam sprawdzony piec trociniak. Dokładnie ogrzeje warsztat, nas oraz pracowników, bo któż chciałby pracować w zimnie..

Jak samodzielnie zbudować piec trociniak? Piec trociniak – budowa

Przede wszystkim należy zakupić dwie otwarte metalowe beczki, z czego jedna musi być trochę niższa i węższa od drugiej. Niższa powinna być o 3-4 cm, a węższa o 3cm. Wówczas należy zrobić dystanse w dnie. Ważne jest aby był do nich poprowadzony wlot powietrza, najlepiej kanałem w dole beczek. W zewnętrznej beczce koniecznie należy wykonać otwór, aby można było regulować dopływ powietrza. Najczęściej montuje się drzwiczki przesuwne, ponieważ jest to bardzo wygodne i umożliwi regulację powietrza. Od wewnętrznej strony większej beczki należy zrobić dystans 3 cm z blachy w kształcie odwróconego U, tak żeby objęło cały otwór drzwiczek oraz aby po wstawieniu mniejszej beczki do środka, dotykała ona dystansu, co uszczelni strefę między beczkami i zapewni dostęp powietrza do środkowej beczki w której jest otwór przystawiony do dystansu U dużej beczki. W kanale w kształcie odwróconego U, w którym należy zrobić otwór, powstanie miejsce do wstawienia kołka. Musi być on dopasowany do otworu, aby trociny, drewno czy liście nie wpadały w beczkę.

Kupno pieca trociniaka np. w Castoramie lub w serwisie Allegro

Jeśli nie chcemy samodzielnie budować piecyka trociniaka lub nie mamy na to czasu, można zakupić gotowy w internecie np. na Allegro, czy sklepie stacjonarnym np. w Castoramie. Jest to koszt kilkuset złotych zł, a zatem cena nie jest aż tak wygórowana. Jeśli nie dysponujemy wolną gotówką, a jest nam on niezbędny od zaraz, możemy wziąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach na get-money.pl. Aby wziąć kredyt na taką kwotę nie potrzebny jest wykaz dochodów, a więc szybko i wygodnie możemy wejść w posiadanie pieca trociniaka.

Jak rozpalić piec trociniak?

Rozpalanie jest wbrew pozorom bardzo proste. Najważniejsze jest, aby piec był odpowiednio zbudowany. Przy rozpalaniu może nam pomóc podpałka, a jeśli nie mamy podpałki mogą być to zwykłe gazety. A więc otwieramy drzwiczki, wsadzamy do środka podpałkę lub gazety, podpalamy i zostawiamy uchylone drzwiczki, aby zaczęło się palić. Jeśli udało się nam rozpalić możemy zamknąć drzwiczki. Należy pamiętać, że to dzięki zamontowanym drzwiczkom możemy regulować temperaturę i spalanie. Jeśli w naszym piecyku dobrze się rozpali może nam służyć nawet przez 12 godzin.

 

 

Comment here