Porady

Idealne ogrzewanie do małego mieszkania

Idealne ogrzewanie do małego mieszkania

Aranżacja małego mieszkania bywa wielkim wyzwaniem. Trzeba bowiem znaleźć sposób na zmieszczenie wszystkich potrzebnych elementów wyposażenia oraz sprzętów na niewielkiej powierzchni. Dodatkowo należy zadbać o to, by na takim metrażu znalazło się również miejsce dla wszystkich kluczowych instalacji. Wiele osób zastanawia się na przykład, jak zaplanować ogrzewanie do małego mieszkania. Jakie rozwiązania wybrać, by nie zająć zbyt wiele miejsca, a przy tym zbudować odpowiedni komfort cieplny dla wszystkich domowników?

Budownictwo wielorodzinne a standardowe systemy grzewcze

Domy wielorodzinne, zwłaszcza w dużych miastach, miewają mocno zróżnicowany metraż. Wiele z nich nie zalicza się jednak do szczególnie przestronnych. Mimo to trzeba w nich wygospodarować nieco miejsca na system grzewczy.

Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością w tego typu budownictwie? Zazwyczaj w blokach można znaleźć ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Jest to opcja tania i wygodna. Nie trzeba bowiem martwić się o konserwację pieca lub utrzymywanie zapasów paliwa do niego. Wystarczy uruchomić grzejnik, by w sezonie grzewczym móc cieszyć się z ciepła.

W niektórych budynkach zamiast ogrzewania miejskiego wznosi się kotłownie, w których umieszcza się piec centralnego ogrzewania, zapewniający odpowiednie warunki we wszystkich pomieszczeniach.

W obu wariantach w każdym ogrzewanym wnętrz musi się znaleźć grzejnik. Co jednak zrobić, jeśli metraż mieszkania jest na tyle niewielki, że szuka się sposobu na jak największe ograniczenie wyposażenia? Wówczas trzeba postawić na specjalne rozwiązania grzewcze.

Ogrzewanie do małego mieszkania – rozwiązania elektryczne

Wielką zaletą projektowania ogrzewania do małego mieszkania jest fakt, iż ciepło należy rozprowadzić na znacznie mniejszej przestrzeni. Oznacza to, że we wnętrzach trzeba zamontować mniejsze grzejniki, a wysokość rachunków za ogrzewanie również nie będzie ekstremalnie wysoka.

Jak ogrzewać małe mieszkania? Przede wszystkim trzeba oczywiście zwrócić uwagę na metraż, a także termoizolację i lokalizację kawalerki. W najlepszej sytuacji są osoby, których mieszkania znajdują się pomiędzy dwoma innymi ogrzewanymi pomieszczeniami. Wówczas zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie jest jeszcze najmniejsze.

Jak ogrzewać małe mieszkania – najciekawsze rozwiązania

W małych wnętrzach stawia się na rozwiązania, które nie zajmują wiele miejsca, a przy tym gwarantują komfort.

Jeśli pomieszczenie jest szczególnie małe albo wykorzystujemy je okazjonalnie, można zdecydować się po prostu na grzejniki mobilne, które oferuje sklep https://econovli.pl/. Niewielkie urządzenia da się łatwo przenieść w miejsce, gdzie akurat chce się poprawić komfort cieplny. Szybko i skutecznie podnoszą temperaturę i nie generują gigantycznych wydatków.

Innym rozwiązaniem jest postawienie na nowoczesne grzejniki pionowe, które montuje się na ścianach. Zazwyczaj są to płaskie urządzenia, pokryte gładką blachą lub taflą szkła. Zapewniają ciepło, nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca, a przy tym stają się dekoracją pomieszczenia, zwłaszcza gdy wybierze się modele w ciekawych kolorach lub z oryginalnym deseniem ozdobnym.

Niezmiernie wygodną opcją, która dobrze się sprawdza w małych mieszkaniach, jest ogrzewanie podłogowe. Można postawić na instalacje wodne lub produkty elektryczne, zasilane z domowej sieci. W ich przypadku minimalizuje się liczbę elementów do zamontowania w domu. W systemie wodnym potrzebna jest pompa wodna i przewody łączące ją z rurkami pod podłogą. Przy foliach i matach elektrycznych nie trzeba żadnego dodatkowego osprzętu.

Ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których pragnie się utrzymać stałą temperaturę przez długi czas (duża bezwładność cieplna). Można postawić na takie rozwiązanie w całym mieszkaniu lub w wybranych częściach, na przykład w małej łazience.

Ogrzewanie do małych wnętrz – idealne warunki i optymalizacja przestrzeni

Praktyczne rozwiązania grzewcze (ale i inne, o których można poczytać na blogu http://www.budowlanyblog.com.pl/), dostępne obecnie na rynku, pozwalają zapewnić optymalne warunki termiczne nawet w ekstremalnie małych pomieszczeniach. Pionowe grzejniki, ogrzewanie podłogowe i urządzenia przenośne nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca, a przy tym zapewniają odpowiednią ilość ciepła dla każdego, nawet w bardzo małych mieszkaniach.

Dzięki nim każde wnętrze staje się bardziej ustawne i funkcjonalne, co dla ich właścicieli ma naprawdę olbrzymie znaczenie.

Comment here