OgródPorady

Jak odstraszyć jaskółki z elewacji?

Jaskółki przy gnieździe na budynku

Jaskółki to niewielkie ptaki, które każdego roku po powrocie z ciepłych krajów szukają idealnego miejsca na gniazdo. Najczęściej w tym celu zwracają się w kierunku naszych okien i elewacji. Wielu z nas chce jednak temu zapobiec. Zastanawiasz się, jaki jest bezpieczny sposób na jaskółki? Szukasz domowych patentów? W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak to zrobić!

Odstraszanie jaskółek – domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak odstraszyć jaskółki? Przede wszystkim działaj bezzwłocznie. Najlepiej podjąć działania zaradcze, jak tylko zauważysz pierwsze kawałki ziemi na swoim oknie. W pierwszej kolejności usuń niewielkie fragmenty budowanego gniazda z elewacji, a następnie zawieś w narożnikach okna reklamówki. Metoda okaże się skuteczniejsza, gdy przed zawieszeniem potniesz reklamówkę w paski. Jej struktura oraz wydawane dźwięki w bezpieczny sposób zniechęcą ptaki do dalszej pracy.

W tym celu można posłużyć się taśmą holograficzną. Jej specyficzna barwa, możliwość odbijania światła oraz dźwięk odstraszają jaskółki, które poszukują innego miejsca do stworzenia lęgowiska. Specjalne taśmy do dostania w sklepach budowlanych są proste w montażu i nie zagrażają ptakom. Mogą być stosowane w każdym miejscu, w którym chcemy zabezpieczyć się przed działalnością zwierząt.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby na odstraszenie jaskółek z elewacji?

Jakie są najskuteczniejsze sposób na jaskółki w oknie? Domowe sposoby często okazują się niewystarczające. Reklamówki po kilku dniach odpadają. Ptaki bardzo często z czasem zaczynają ignorować ich obecność, zdając sobie sprawę z braku zagrożenia. Chcesz zapobiec powstawaniu gniazd? Postaw na montaż siatek przeciw ptakom. Założenie odpowiedniej siatki zablokuje dostęp do miejsc, w których najczęściej powstają gniazda, czyli do styku muru i podbicia po zewnętrznej stronie okien i balkonów.

Jesteś po remoncie elewacji? Nie wiesz, co zrobić, żeby jaskółki nie robiły gniazd? Skuteczną metodą okaże się również montaż specjalnych kolców na ptaki o okrągłym zakończeniu. Ich jedynym zadaniem jest odstraszenie jaskółek. Dobrze zamontowane nie stanowią zagrożenia dla żadnego gatunku zwierząt. Dodatkowo chronią nas przed działalnością innych ptaków, np. gołębi.

Gniazda jaskółek – jak się pozbyć, czy to legalne?

Zauważyłeś na swoim oknie gniazda jaskółek? Jak się pozbyć gniazd z okien bez szkody dla ptaków? Niestety, jeśli przegapiłeś moment budowy gniazd istnieje spore ryzyko, że jaskółka złożyła już jaja. W takiej sytuacji nie powinieneś usuwać gniazda, gdyż jest to niebezpieczne dla mieszkających w nim zwierząt. Jak pozbyć się jaskółek pod dachem? Podobnie, jak w przypadku okien, najprawdopodobniej bezpieczne usunięcie gniazda nie będzie już możliwe.

W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na montaż specjalistycznych półek lęgowych, które ochronią naszą elewację oraz okna przed zabrudzeniami. Dodatkowo zabezpieczą ptaki przed zagrożeniami. Usunięcie gniazda jest dozwolone jedynie w momencie, gdy jaskółki już je opuszczą na koniec sezonu lęgowego. Warto pamiętać także o tym, że możesz wybrać miejsce bytowania jaskółek. Montaż budki lęgowej pozwoli na bezpieczne składanie jaj w miejscu, w którym nie będą dla nas uciążliwe oraz nie zniszczą budynku. Jednocześnie zadbaj o zabezpieczenie newralgicznych części domu.

Czy warto przeganiać jaskółki z okna?

Jaskółki od wieków towarzyszą ludziom w codziennym życiu. Dawniej osiedlały się na ścianach obór i budynków gospodarczych. Wraz z rozwojem miast przeniosły się jednak na budynki mieszkalne i bloki. Pamiętaj o tym, że jaskółki mają coraz większe trudności ze znajdowaniem miejsc lęgowych. W związku z tym dobrym pomysłem może okazać się montaż wspomnianej budki lęgowej lub półki w wybranym przez nas miejscu.

Jaskółki to pożyteczne ptaki, które skutecznie ochronią nasz dom przed komarami i innymi owadami. To właśnie z powodu prostego dostępu do pożywienia ptaki osiedlają się w pobliżu naszych mieszkań. Zapewnienie pożytecznym ptakom dobrych warunków bytowych będzie korzystne zarówno dla nas, jak i dla przyrody.

 

Comment here