Porady

Dlaczego żarówka LED miga?

wymiana żarówki

Żarówki LED to nowoczesne lampy ledowe, które od lat są chętnie wybierane przez konsumentów na całym świecie. Wszystko przez ich energooszczędność. Dzięki temu pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, co ma szczególne znaczenie w czasach globalnego ocieplenia, a także na portfele, gdyż pozwalają zaoszczędzić na rachunkach. Niestety, z ich użytkowaniem może wiązać się problem migania. Dlaczego LED-y migają? Odpowiadamy.

Czym jest żarówka LED?

Żarówka LED to światło, które swoje działanie opiera na diodach elektroluminescencyjnych. LED to skrót od słów z języka angielskiego light-emitting diode, co oznacza diody świecące. Emituje promieniowanie w postaci podczerwieni, ultrafioletu i światła widzialnego. Została wynaleziona w XX wieku, a dokładnie w latach 60. przez Nick’a Holonyak’a Jr. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się je do produkcji wielu lamp, taśm LED i innych elementów oświetlenia.

Migająca żarówka LED – przyczyny

Migająca żarówka LED to problem, który może być związany z uszkodzoną instalacją, zepsutym źródłem światła czy źle dobranym włącznikiem:

  • Uszkodzona instalacja – prowadzi do przedostania się napięcia do przewodów, przez co może pojawić się problem migających LED-ów. Czasami problemem może być również zbyt luźne połączenie styków elektrycznych.
  • Uszkodzenie zasilacza żarówki – uszkodzona żarówka prowadzi do migania. Warto ją wymienić na nową.
  • Włącznik z podświetleniem – nie powinien posiadać podświetlenia. Warto je wymontować lub nabyć włącznik bez podświetlenia. Podczas wyłączenia przepuszcza prąd, co prowadzi do migania LED-ów.
  • Złe akcesoria do żarówek LED – np. czujniki ruchu czy przełączniki czasowe, które są niekompatybilne z oświetleniem.
  • Słabe napięcie – migające LED-y to także problemy z napięciem lub zbyt niskie napięcie.
  • Słaby ściemniacz – starsze modele ściemniaczy mogą nie sprawdzać się w połączeniu z nowoczesnymi żarówkami LED.

Lampa LED mruga – czy jest to szkodliwe zjawisko?

Migotanie lamp z żarówkami LED może być praktycznie niewidoczne lub zauważalne i wręcz utrudniające codzienne funkcjonowanie w pomieszczeniach. Mrugające żarówki to szereg problemów jak np. swędzenie oczu i ich pieczenie, problemy z koncentracją, zdenerwowanie i rozdrażnienie, obniżone samopoczucie, bóle i zawroty głowy. Warto wiedzieć, że ciągłe migające światło może prowadzić do uszkodzenia oczu, dlatego w przypadku pojawienia się takich problemów, konieczna jest szybka interwencja.

LED miga po włączeniu lub po zgaszeniu

Reflektory z żarówkami LED mogą migać nie tylko po włączeniu, ale również po zgaszeniu. Jeśli po wyłączeniu przełącznika żarówka miga, należy wiedzieć, że najczęstszą przyczyną takiego stanu jest prąd gromadzący się w kondensatorze wygładzającym. Kiedy się zapełni, prąd przedostaje się do obwodu rozruchu, co pozwala na zapalanie żarówki. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji problemem może być wadliwa instalacja lub słaba oprawa oświetlenia. W sytuacji, gdy żarówka miga po włączeniu, przyczyną może być wadliwy zasilacz lub jego słaba jakość. Konieczne jest zapewnienie dobrego napięcia, dzięki czemu żarówki przestaną migać.

Oświetlenie LED – czy warto je mieć?

Oświetlenie LED to szansa na oszczędności, a wszystko dzięki temu, że zużywa one dużo mniej energii niż tradycyjne żarówki. Pozwala to na obniżenie rachunków za energię elektryczną, które w tych czasach mogą być naprawdę wysokie. Choć żarówki LED są droższe, nie warto oszczędzać na oświetleniu, które wpływa na nasze samopoczucie. Złe światło może prowadzić do wielu problemów, stąd duża popularność lamp LED. Oświetlenie LED dodatkowo nie nagrzewa się i jest przyjazne dla środowiska. Dostępne jest w wielu kolorach. Aby uniknąć efektu migania, warto wybierać żarówki LED od sprawdzonych producentów. Wysoka jakość produktów pozwoli zmniejszyć problemy z oświetleniem. W sytuacji, gdy nabycie żarówek dobrego producenta nie pomaga, dobrze jest sprawdzić instalację elektryczną.

Comment here