Porady

Kiedy sprawdzą się lampy sufitowe i dlaczego plafony to dobry wybór?

Kiedy sprawdzą się lampy sufitowe i dlaczego plafony to dobry wybór

Oświetlenie wnętrza teoretycznie nie wymaga stosowania lamp na suficie. W końcu można umieścić je na ścianach, stolikach nocnych, biurkach czy wreszcie na podłodze. Jednak mimo wszystko najbardziej klasycznym rozwiązaniem są lampy sufitowe. Dlaczego tak jest i kiedy się sprawdzają? Czy plafony to dobry wybór? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Dlaczego stosujemy lampy sufitowe? Kiedy są potrzebne i czy są bardziej funkcjonalne od innych opraw? 

Lampy sufitowe najczęściej umieszczamy w centralnej części pomieszczenia. Dzięki nim możemy oświetlić jak największą przestrzeń danego pokoju. Jednocześnie wybierając odpowiednio dużą lampę sufitową, nie zawsze trzeba wybierać dodatkowe źródła światła. W ten sposób oszczędza się miejsce, ale i plątaninę kabli w przypadku lamp biurkowych czy stojących. Lampy sufitowe mogą rozpraszać światło w zakresie 360 stopni przy odpowiednio rozmieszczonych punktach świetlnych, które zapewniają właściwy kąt świecenia. Ich ogromnym atutem jest to, że mogą zajmować niewiele miejsca, szczególnie jeżeli zamiast klasycznej lampy sufitowej, np. żyrandola, wybierze się plafony.   

Dlaczego plafony to dobry wybór? 

Plafony gwarantują rozproszone światło. Można je stosować w klasycznych sufitach, ale dobrze sprawdzają się też w sufitach podwieszanych. Od kiedy pojawiły się owe oprawy, nie trzeba już wybierać jedynie tych wpuszczanych, a można pokusić się o takie w różnych, fantazyjnych kształtach. Plafony mogą występować w wersji niewielkich reflektorków z możliwością regulacji kąta świecenia, ale i geometrycznych opraw świecących całą powierzchnią. To oprawy, które są wykonane z różnych materiałów. Wśród nich można wymienić przede wszystkim szkło, metale chromowane i o miedzianej strukturze, jak również drewno. Plafony mogą być nawet alternatywą dla żyrandoli, ponieważ dostępne są w wersji zdobionej, z licznymi drobnymi kryształkami. To świetny wybór do stylistyki tradycyjnej, jak i nowoczesnej. W przypadku hi-tech można wybierać spośród wielu nietuzinkowych opraw w kształcie fali czy też okręgów. Plafony przede wszystkim sprawdzają się do najbardziej energooszczędnego oświetlenia, czyli żarówek LED. Są też dostępne zarówno z małym, jak i dużym gwintem. Można je dopasować do wnętrz o małej kubaturze, ale i tych niezwykle przestronnych. Jeżeli szukacie takich niepowtarzalnych opraw, które zajmują mało miejsca, to koniecznie sprawdźcie ofertę na stronie: https://abanet.pl/8-plafony-lampy-sufitowe. Wśród nich znajdują się modele plafonów dla najbardziej wymagających.

Comment here