Budowa domu

Jakie wykończenie wybrać do domu o konstrukcji szkieletowej?

Jakie wykończenie wybrać do domu o konstrukcji szkieletowej?

Coraz bardziej popularne w Polsce staje się lekkie budownictwo, czyli budowa tzw. domów szkieletowych. Wszyscy wiedzą, że podstawę stanowi tu odpowiednio dobrany gatunek drewna, warstwa ocieplenia, folia wiatroizolacyjna od zewnątrz i paroizolacyjna od środka, a także osłaniające całą konstrukcję płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub włóknowo-cementowe. Taki dom może powstać znacznie szybciej niż tradycyjny murowany, gdzie każdy etap od fundamentowania po stawianie ścian nośnych i działowych i zadaszenie wymaga więcej czasu. Jednak jest pewien problem, a mianowicie ograniczona możliwość obciążenia ściany. Zatem wykończenie takiego domu musi być starannie dobrane. Czy możliwe jest zastosowanie tu kamienia elewacyjnego? Na jakie materiały można się zdecydować? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Kamień elewacyjny zewnętrzny do wykończenia domu o budowie szkieletowej

Trzeba jasno sobie powiedzieć, że zastosowanie ciężkiego kamienia łupanego, w przypadku domu o konstrukcji szkieletowej nie jest możliwe. Jednak kamień elewacyjny zewnętrzny to nie tylko ciężkie wielkie materiały, gdyż można wybrać również kamienne płytki. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie. Oczywiście w przypadku nieco cięższych materiałów należy przewidzieć to w projekcie, gdyż konieczne jest wykonanie szerszego fundamentu, który utrzyma cięższe wykończenie budynku. Niewątpliwie elewacja z łupka czy piaskowca świetnie się prezentuje. Można go wykorzystać jedynie do wykończenia cokołu, jeśli nie można obciążać całej ściany. Inną alternatywą może być wykorzystanie płytek imitujących kamień, które są znacznie lżejsze i można je montować nawet na zaprawie. W przypadku domów szkieletowych stosuje się siatki zbrojące z włókna szklanego, które stanowią dodatkową warstwę ochronną.

Deski elewacyjne – tradycyjne wykończenie pasujące do charakteru budynku

Oczywiście wybierając wykończenie domu szkieletowego można postawić na tradycję, czyli dopasowanie wykończenia do jego konstrukcji. Szpachlówka doskonale się prezentuje, a drewno można łączyć ze sobą na wpust. Takie wykończenie nie jest bardzo pracochłonne, ani czasochłonne. Deski przybija się do drewnianego rusztu nośnego, który jest mocowany na poszyciu płyt OSB i przykręcony do słupów konstrukcyjnych. Oczywiście przed montażem desek wyposażonych we wpusty i wypusty należy je zaimpregnować, a po zamontowaniu dodatkowo zabezpieczyć lakierobejcą. Taka aranżacja elewacji z pewnością przyciąga uwagę, jednak trzeba pamiętać, że nie jest ognioodporna.

Tynk na siatce zbrojącej – jeśli chcesz, aby budynek szkieletowy przypominał ten murowany

Jeśli chce się wykończenie domu szkieletowego dopasować do sąsiadujących murowanych budynków, można wybrać tynk na siatce zbrojącej. Tego rodzaju wykończenie podnosi ognioodporność całej konstrukcji, dlatego jest polecane. Stosuje się siatkę z włókna szklanego i klej do szpachlowania, którymi zabezpiecza się spoiny pomiędzy płytami włóknowo-cementowymi. Następnie nakłada się pierwszą warstwę tynku, wtapia się w nią siatkę z włókna szklanego i nakłada kolejną warstwę tynku. Na samym końcu stosuje się wykończenie z tynku cienkowarstwowego. Jeśli dodatkowo na pierwszym etapie stosuje się ocieplenie z płyt termoizolacyjnych, to elewacja w niczym nie różni się od tej murowanej i na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnicę.

Płytka klinkierowa – alternatywa dla cegły na elewację domów szkieletowych

Na etapie projektowym zawsze powinno się przewidywać wykończenie elewacji, gdyż stanowi ono obciążenie konstrukcji nośnej ściany. Jeśli szersze fundamenty nie zostały zastosowane, a chce się zastosować klinkierowe wykończenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, gdyż zamiast cegły czy silikatu można wykorzystać płytkę klinkierową. Jest ona znacznie lżejsza, a posiada podobne właściwości, zarówno termoizolacyjne, jak i dotyczące izolacji akustycznej. Zatem chcąc stworzyć dom imitujący ten murowany, warto wybrać to rozwiązanie. Można zdecydować się także na kształtki betonowe, które mogą imitować nie tylko klinkier ale również kamień elewacyjny zewnętrzny.

Z powyższego rozważania wyraźnie wynika, że wykończenie domu szkieletowego właściwie nie stawia przed nami większych ograniczeń. Warto zatem dobrać je do otoczenia bądź też po prostu własnej wizji wymarzonego domu.

  1. […] w zewnętrznym wykończeniu domu, powinniśmy zainteresować się poradnikiem na ten temat – Jakie wykończenie wybrać do domu o konstrukcji szkieletowej. Takie rozwiązanie coraz częściej jest wykorzystywane w różnych rodzajach domów, nie tylko […]

Comment here