Ogród

Palisady drewniane – małe produkty ogrodowe o wielkim znaczeniu!

Palisady drewniane – małe produkty ogrodowe o wielkim znaczeniu!

Taka już natura człowieka, że często zwracamy największą uwagę na rzeczy okazałe. W ogrodzie mogą być to majestatyczne drzewa, cudownie zaprojektowana altana ogrodowa, wspaniała rabata czy basen. Jednak każda wybitna aranżacja potrzebuje tych małych elementów dopełniających, bez których nie można byłoby podziwiać jej prawdziwego piękna. W przypadku ogrodu tego typu „czarną robotę” można przypisać palisadom drewnianym i rollboarderom.

Palisady ogrodowe i rollboardery – czy znasz ich zastosowanie?

Ot, kawałki drewna połączone ze sobą żyłką lub drutem – powiemy. Jednak w tym jakże prostym elemencie architektonicznym kryje się masa zastosowań. Palisady ogrodowe drewniane to półbelki sprzedawane w formie rolki, których zadaniem jest wytyczanie stref w ogrodzie. Są jak naturalny krawężnik, który oddziela np. trawnik od piasku lub bruku. Są tanie i nie wymagają wiele wysiłku by je zamontować.

Palisady ogrodowe i rollboardery wykorzystamy np. do:

  • poprowadzenia ścieżek, łączących najważniejsze punkty ogrodu (taras przed domem z furtką, altaną ogrodową, domkiem narzędziowym itd.)
  • oddzielenia strefy nasadzeń od pozostałej części trawnika (np. drzewka, rabaty)
  • urozmaicenia i uporządkowania przestrzeni w ogrodzie,

Podczas gdy rollboardery zawsze przyjmują formę pola koła, palisady ogrodowe można rozwijać na dowolnie zakrzywione kształty, formując przy tym bardzo ciekawe szlaki. Efekt ten znany jest nam zapewne z parków, ogrodów botanicznych i zoologicznych, a także stref gastronomicznych.

Foto: ProduktyOgrodowe.pl – palisady drewniane

Jak zrobić palisadę ogrodową – czyli samodzielny montaż

To całkiem proste – jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w stanie dodać trochę życia swojemu ogrodowi z wykorzystaniem palisady drewnianej, to uspokajamy – jej montaż jest bajecznie prosty. Wystarczy w tym celu zwykła łopata, kilka deseczek oraz sznurek. W biegu palisady ogrodowej należy oczyścić ziemię z trawy i chwastów wraz z ich korzeniami. Następnie za pomocą kilku deseczek i sznurka warto wytyczyć bieg palisady drewnianej, aby wykopać rowki w sposób precyzyjny. Rowki (wykopujmy ziemię pod kątem 45 stopni) powinny mieć głębokość proporcjonalną do głębokości posadowienia palisady ogrodowej – większość rolek posiada paliki oznaczone po płaskiej stronie za pomocą wyraźnej kreski z poziomem 0.

Rolkę powinniśmy rozwijać w taki sposób, by palisada ogrodowa drewniana nie chybotała się w ziemi. Następnie wystarczy zasypać rów, dobrze ubijając ziemię. Po kilku dniach, gdy gleba naturalnie osiądzie, można ponownie ją ubić i w razie potrzeby dosypać z pozostałego urobku.

Fot. Jedno z zastosowań palisad ogrodowych

Podpowiedzi przed zakupem palisady ogrodowej

Mamy dla was kilka wskazówek przed zakupem. Zawsze wybierajmy palisady ogrodowe, które przechowywane były w suchym i zacienionym miejscu. Dobrze, gdy producent fabrycznie impregnuje swoje wyroby, wówczas odpada nam sporo pracy podczas montażu. Warto także kupować nieco dłuższą rolkę palisady ogrodowej, niż wymierzyliśmy – pomiary w terenie nie należą do najbardziej dokładnych, więc zapas jest tutaj bardzo wskazany!

Comment here