ŁazienkaSalon i sypialnia

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak wyczyścić przypalone żelazko

Żelazko to urządzenie, które znajduje się w każdym gospodarstwie domowym, aby dobrze na służyło powinno być regularnie czyszczone. Czyste żelazko będzie nam dłużej służyło i nie zostawi żadnych plam na prasowanych ubraniach. Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Czym wyczyścić przypalone żelazko?

Wśród domowych sposobów na zachowanie żelazka w czystości jest systematyczne przemywanie go szmatką nasączoną octem, przy czym żelazko powinno być ciepłe(aby nie parzyło). Należy pamiętać, aby przed czyszczeniem odłączyć je od prądu. W przypadku, gdy zabrudzenie jest trudne do usunięcia można posiłkować się dodatkiem sody oczyszczonej.

Co z przypalonym żelazkiem?

Współcześnie żelazko kupimy w każdym sklepie, a wybór jest bardzo duży. Jednakże każdy jest zazwyczaj już przyzwyczajony do używanego sprzętu i chciałby stosować go przez długi okres czasu. Z tych powodów wart wiedzieć, że nawet gdy przypalimy żelazko jest jeszcze szansa na jego wyczyszczenie.

W przypadku przypalenia żelazka należy zaczekać aż całkowicie wystygnie. Przypalone żelazko powinno być czyszczone w sposób, który jest uzależniony od rodzaju zabrudzenia. Jeżeli na żelazku znajduje się zabrudzenie o konsystencji woskowej należy nastawić je na najwyższą temperaturę i prasować gazetę tak długo, dopóki osad nie zniknie. Jednakże powszechnie znanym sposobem na przypalone żelazko jest sól kuchenna. Dużą ilość soli kuchennej trzeba wysypać na gazetę lub karton i prasować we wszystkich kierunkach do momentu aż żelazko będzie czyste. Po takim czyszczeniu żelazko może przestać działać, ale po czyszczeniu solą należy po prostu dobrze wypłukać sól ze stopy żelazka.  Skoro wiadomo już czym wyczyścić przypalone żelazko należy jeszcze pamiętać o kilku zasadach:

  • przy czyszczeniu żelazka solą konieczne jest wyłączenie funkcji pary,
  • za pomocą soli i sody nie wolno czyścić żelazek z powierzchnią teflonową,
  • po czyszczeniu należy przepłukać stopę żelazka tak aby nie został najmniejszy kryształek soli.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Oprócz soli odpowiedzią na pytanie jak wyczyścić przypalone żelazko są inne produkty z domowej kuchni, czyli ocet i soda. Czyszczenie przypalonego żelazka można rozpocząć od usunięcia ze stopy żelazka pęsetą elementów przypalonej tkaniny. W przypadku octu należy nim nasączyć czystą i miękką ściereczkę lub myjkę(musi być wilgotna), którą następnie energicznie pocieramy spód żelazka. Spalenizna powinna zniknąć już po kilku ruchach. Zamiast zwykłego octu można również użyć octu jabłkowego lub soku z cytryny. Gdy przypalone żelazko jest mocno przybrudzone i sam ocet nie wystarcza można dodać na szmatkę niewielką ilość sody oczyszczonej(ale nie na żelazko z powłoką teflonową). Do innych sposobów na wyczyszczenie przypalonego żelazka zalicza się zastosowanie:

  • świecy, która musi być biała i owinięta w płócienną ściereczkę, którą pocieramy przypalone żelazko,
  • deski, wystarczy mocno rozgrzać żelazko i przeprasować nim nieheblowaną deskę, a nawet kawałek kory, jeśli pozostaną jeszcze jakieś ślady wystarczające będzie przemycie żelazka płynem do mycia naczyń z dodatkiem octu,
  • folii, gdy mamy do czynienia z powierzchnią teflonową żelazka wystarczy przeprasować lekko zgniecioną folię aluminiową.

Oczywiście w sklepie można zaopatrzyć się w specjalne preparaty do usunięcia spalenizny (jak chusteczki nasączone środkiem czyszczącym, płyn lub spray). Istnieją także inne sposoby, które zalecają wykorzystanie do czyszczenia przypalonego żelazka takich produktów jak pasta do zębów, popiół z papierosów czy preparaty do czyszczenia kominków, grilli, piekarników.

czym wyczyścić przypalone żelazko?

Czego nie należy robić z przypalonym żelazkiem?

Już wiadomo jak wyczyścić przypalone żelazko, więc warto się dowiedzieć, czego nie powinno się robić w takim przypadku. Podstawową zasadą jest czyszczenie żelazka odłączonego od prądu i tylko lekko ciepłego(nie może być mocno rozgrzane). Nie można pocierać stopy żelazka ostrymi narzędziami czy nożem(bo zniszczy powłokę). W przypadku przypalonego żelazka nie stosuje się preparatów do pielęgnacji metalu. Na pewno do czyszczenia przypalonego żelazka nie nadają się różnego rodzaju mleczka(np. z wybielaczem).

Jak uratować przypalone żelazko?

Żelazko to jedno z najczęściej używanych urządzeń w domu – pomaga  w pielęgnacji ubrań i doprowadza pogniecione w pralce ciuchy do estetycznego wyglądu, poprawia komfort noszenia niektórych ubrań.  Nie wyprasowane jeansy są szorstkie i drażnią skórę. Trudno wyobrazić sobie niewyprasowane spodnie od garnituru, czy pogniecioną koszulę. Bezwzględnie trzeba prasować ubranka niemowląt.  Żelazko w pewnym momencie może sprawić nieprzyjemną niespodziankę – brudzenie ubrań podczas prasowania. To skutek przypalonej powłoki żelazka. Nie oznacza to, że żelazko jest do wymiany – wystarczy je wyczyścić.

Przypalone żelazko

Wystarczy chwila nieuwagi, prasowanie nieodpowiedniego materiału, ustawienie za wysokiej temperatury lub upływ czasu i żelazko może się przypalić. Zdarza się to w każdym domu, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Na szczęście są bezpieczne sposoby na to, aby wyczyścić żelazko i przez długie lata korzystać z tego urządzenia. Wybór metody czyszczenia zależy od tego, jak bardzo zabrudzona jest stopa żelazka oraz od materiału jej wykonania. Czarny osad na stopie wygląda nieestetycznie i może brudzić dopiero co wyprane ubrania w trakcie prasowania.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

Zanim przystąpi się do jakichkolwiek prac przy żelazku, trzeba je odłączyć od  prądu i odczekać do całkowitego wystygnięcia urządzenia. Przy niektórych sposobach czyszczenia, żelazko może być lekko ciepłe. Pierwszym sposobem jest nasączenie szmatki octem spirytusowym i pocieranie stopy żelazka do momentu aż osad nie zejdzie. Następnie trzeba wytrzeć dokładnie żelazko lekko zwilżoną ścierką. To sposób bezpieczny dla żelazek teflonowych i ceramicznych. Innym sposobem czyszczenia przypalonego żelazka jest soda. Jest to dobry sposób do czyszczenia żelazek ze stalową stopką.  Sodę należy nasypać na wilgotną ściereczkę i przetrzeć żelazko lub rozpuścić sodę w wodzie i nacierać żelazko ściereczką lub szczotką. Skuteczną metodą czyszczenia przypalonego żelazka jest pasta z sody i octu.  Pastą nie wolno czyścić żelazka z powierzchnią teflonową. Soda i ocet generują sporo piany, więc trzeba być ostrożnym podczas przygotowywania mikstury. Żelazko aluminiowe i stalowe można przywrócić do „pracy” za pomocą pasty do zębów. Odrobinę pasty kładzie się na płytę żelazka i rozprowadza ścierką, bądź szczoteczką z miękkim włosiem aż brud zejdzie. Kiedy pozbędziemy się problemy, należy dokładnie wyczyścić taflę wilgotną ściereczką.

Kolejnym polecanym przez babcię sposobem czyszczenia przypalonego żelazka jest użycie wosku z białej świecy. Lekko nagrzaną taflę należy pocierać tak, aby na stopie został tylko wosk. Miękka ściereczka przyda się do usunięcia wosku. Skutecznym sposobem czyszczenia przypalonego żelazka jest także tabletka przeciwbólowa z paracetamolem. Trzeba rozgrzać żelazko i pęsetą chwycić tabletkę i pocierać w miejscu przypalenia, na końcu wytrzeć płytę żelazka wilgotną ścierką. Prasowanie folii aluminiowej to też znany sposób na wyczyszczenie przypalonego żelazka. Można na folię rozsypać trochę soli. Jest to bezpieczna metoda niezależnie od rodzaju żelazka. Dobrą i bezpieczną dla wszystkich rodzajów żelazek metodą jest przetarcie żelazka ściereczką nasączoną sokiem z cytryny. Sprawdzonym sposobem jest także użycie soli kuchennej – na gazecie lub papierze do pieczenia trzeba rozsypać sól i prasować rozgrzanym żelazkiem dopóki przypalenie nie zniknie.

Środki chemiczne do czyszczenia żelazka

Sklepowe półki uginają się od środków do czyszczenia żelazek.  Najpopularniejszym preparatem do czyszczenia żelazka jest sztyft. Użycie go jest bardzo proste – wystarczy mocniej docisnąć końcówkę do powierzchni i przesunąć po stopce. W przypadku silnie zabrudzonych żelazek z płytą ceramiczną można użyć specjalnych płynów przeznaczonych do powierzchni ceramicznych. Na rynku do kupienia są chusteczki nasączone środkiem czyszczącym i spray. Żelazka można czyścić środkami przeznaczonymi do utrzymania czystości kominków, grilli i piekarników. Jeżeli żelazko ma stopkę wykonaną ze stali nierdzewnej, to należy używać płynów czyszczących do stali nierdzewnej – można wykorzystać  do czyszczenia zlewu kuchennego. Rozprowadza się go po żelazku przy użyciu gładkiej gąbki lub ściereczki.

Jak uniknąć przypalenia się żelazka?

Problemu czyszczenia przypalonego żelazka można uniknąć, dbając o żelazko. Wystarczy przed prasowaniem przetrzeć urządzenie zwilżoną chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym. Ściągnięcie kurzu sprawi, że nie wprasuje się on w materiał. Po zakończonym prasowaniu pozostałą wodę należy wylać. Pozostawienie jej spowoduje narastanie kamienia w żelazku i rozwój bakterii.

Nie wolno pocierać stopy żelazka żadnymi ostrymi przedmiotami, np.: nożem, ani stosować mleczka pielęgnującego. Nie wskazane są preparaty do metalu. Czyszczenie przypalonego żelazka warto rozpocząć od  łagodnych domowych sposobów, typu: soda, sok z cytryn, czy pasty do zębów. Jeżeli to nie poskutkuje, to kolejnym krokiem jest użycie mocniejszej chemii dobranej do  rodzaju materiałów na stopie żelazka.

Sprawdź również: https://www.fotouslugi.pl/

Comments (2)

  1. Takich porad szukałem. ostatnio wlałem jakiś preparat rzekomo oczyszczający żelazko z kamienia i w ten sposób je zepsułem…

    • niestety, ale odnosimy wrażenie, że rzeczywiście zanim cokolwiek wleje się do żelazka, to trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi. Tam zawsze jest napisane, w jaki sposób należy odkamieniać.

Comment here