Ogród

Jak podlewać kwiaty w czasie urlopu, by przetrwały naszą nieobecność?

Jak podlewać kwiaty w czasie urlopu, by przetrwały naszą nieobecność?

W okresie urlopowym, zwłaszcza w czasie wakacji letnich, wielu pasjonatów uprawy roślin doniczkowych zaczyna się zastanawiać – jak podlewać kwiaty w czasie urlopu, aby przetrwały naszą nieobecność i zwyczajnie nam nie uschły?  W czasie ferii zimowych, problem nie jest aż tak palący,  zapotrzebowanie naszych kwiatów doniczkowych na wodę jest znacznie mniejsze. Bez problemu zniosą one nawet dwutygodniową przerwę w podlewaniu – czyli całe zimowe ferie. Co zrobić, aby nasze rośliny przetrwały lato?

Sposoby na podlewanie, kiedy nie ma nas w domu

Najprostszym i często stosowanym sposobem, jest poproszenie kogoś bliskiego, kub życzliwego sąsiada, aby podlał nasze rośliny doniczkowe co kilka dni. Nie zawsze jednak mamy taką zaufaną osobę w pobliżu i często musimy radzić sobie sami.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na stopień zapotrzebowania naszych roślin na wodę. Jeśli hodujemy kaktusy, lub sukulenty magazynujące wodę w liściach i pędach, mamy z głowy kwestię jak podlewać kwiaty w czasie urlopu. Naszym roślinom wystarczy podlanie przed wyjazdem i po powrocie.

Ponadto dawkując wodę na czas twojej nieobecności pamiętaj, że dla niektórych z nich kilkudniowa susza może być mniej szkodliwa niż tak zwane „przelanie”, od którego mogą im zgnić korzenie.  Dlatego też najlepiej zapomnij o nalaniu dużej ilości wody „na zapas”.

W celu zapewnienia dawkowania wody roślinom stopniowo, wynaleziono na przykład automatyczną konewkę. Jest to cały system do nawadniania roślin doniczkowych. Wymaga podłączenia do prądu i sterowany jest czasowo – możemy określić dni i porę, jak podlewać kwiaty w czasie urlopu automatycznie. Jest to jednak wydatek kilkuset złotych… Wprawdzie automatyczna doniczka posłuży nam nie raz, ale warto jednak rozważyć tańsze sposoby na podlewanie kwiatów w czasie urlopu.

Zacznij od kwestii najprostszej, a kluczowej – ogranicz zużycie wody przez rośliny. Nie pozostawiaj kwiatów na parapetach. Przestaw je do ocienionego pomieszczenia. Dobrze, jeśli masz dużą łazienkę, gdzie zawsze wilgotność powietrza jest nieco wyższa i zapewniona dobra wentylacja (zazwyczaj…). Być może w ogóle ominie cię konieczność podlewania roślin doniczkowych, zwłaszcza w czasie niedługiej nieobecności.

Zresztą, gromadząc kwiaty w jednym pomieszczeniu zaopatrzonym w umywalkę – jak łazienka, możemy skonstruować własny, prosty system nawadniania. Wystarczy umieścić rośliny poniżej umywalki napełnionej wodą i między nią a roślinami rozciągnąć bawełniany „przewód w postaci na przykład sznurka. Pamiętaj by przymocować sznurek z obu stron i sprawdź ten system przed wyjazdem, czy aby woda nie wycieka, gdzie nie powinna. Nie chcesz przecież zastać po powrocie zalanego mieszkania własnego, czy nawet nerwowego sąsiada z dołu…

Innym, bardzo prostym sposobem, jest użycie butelki po wodzie. Niedokręconą butelkę umieszczamy nakrętką w dół w donicy, a woda sączy się z niej powoli do gleby. To chyba najszybsza i najprostsza odpowiedź na pytanie jak podlewać kwiaty w czasie urlopu. Więcej na: https://www.cewe.pl/zdjecia/zdjecia-art.html

Comment here