ŁazienkaSalon i sypialnia

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak wyczyścić przypalone żelazko

Żelazko to urządzenie, które znajduje się w każdym gospodarstwie domowym, aby dobrze na służyło powinno być regularnie czyszczone. Czyste żelazko będzie nam dłużej służyło i nie zostawi żadnych plam na prasowanych ubraniach.

Jak czyścić żelazko?

Wśród domowych sposobów na zachowanie żelazka w czystości jest systematyczne przemywanie go szmatką nasączoną octem, przy czym żelazko powinno być ciepłe(aby nie parzyło). Należy pamiętać, aby przed czyszczeniem odłączyć je od prądu. W przypadku, gdy zabrudzenie jest trudne do usunięcia można posiłkować się dodatkiem sody oczyszczonej.

Co z przypalonym żelazkiem?

Współcześnie żelazko kupimy w każdym sklepie, a wybór jest bardzo duży. Jednakże każdy jest zazwyczaj już przyzwyczajony do używanego sprzętu i chciałby stosować go przez długi okres czasu. Z tych powodów wart wiedzieć, że nawet gdy przypalimy żelazko jest jeszcze szansa na jego wyczyszczenie. W przypadku przypalenia żelazka należy zaczekać aż całkowicie wystygnie. Przypalone żelazko powinno być czyszczone w sposób, który jest uzależniony od rodzaju zabrudzenia. Jeżeli na żelazku znajduje się zabrudzenie o konsystencji woskowej należy nastawić je na najwyższą temperaturę i prasować gazetę tak długo, dopóki osad nie zniknie. Jednakże powszechnie znanym sposobem na przypalone żelazko jest sól kuchenna. Dużą ilość soli kuchennej trzeba wysypać na gazetę lub karton i prasować we wszystkich kierunkach do momentu aż żelazko będzie czyste. Po takim czyszczeniu żelazko może przestać działać, ale po czyszczeniu solą należy po prostu dobrze wypłukać sól ze stopy żelazka.  Skoro wiadomo już czym wyczyścić przypalone żelazko należy jeszcze pamiętać o kilku zasadach:

  • przy czyszczeniu żelazka solą konieczne jest wyłączenie funkcji pary,
  • za pomocą soli i sody nie wolno czyścić żelazek z powierzchnią teflonową,
  • po czyszczeniu należy przepłukać stopę żelazka tak aby nie został najmniejszy kryształek soli.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Oprócz soli odpowiedzią na pytanie jak wyczyścić przypalone żelazko są inne produkty z domowej kuchni, czyli ocet i soda. Czyszczenie przypalonego żelazka można rozpocząć od usunięcia ze stopy żelazka pęsetą elementów przypalonej tkaniny. W przypadku octu należy nim nasączyć czystą i miękką ściereczkę lub myjkę(musi być wilgotna), którą następnie energicznie pocieramy spód żelazka. Spalenizna powinna zniknąć już po kilku ruchach. Zamiast zwykłego octu można również użyć octu jabłkowego lub soku z cytryny. Gdy przypalone żelazko jest mocno przybrudzone i sam ocet nie wystarcza można dodać na szmatkę niewielką ilość sody oczyszczonej(ale nie na żelazko z powłoką teflonową). Do innych sposobów na wyczyszczenie przypalonego żelazka zalicza się zastosowanie:

  • świecy, która musi być biała i owinięta w płócienną ściereczkę, którą pocieramy przypalone żelazko,
  • deski, wystarczy mocno rozgrzać żelazko i przeprasować nim nieheblowaną deskę, a nawet kawałek kory, jeśli pozostaną jeszcze jakieś ślady wystarczające będzie przemycie żelazka płynem do mycia naczyń z dodatkiem octu,
  • folii, gdy mamy do czynienia z powierzchnią teflonową żelazka wystarczy przeprasować lekko zgniecioną folię aluminiową.

Oczywiście w sklepie można zaopatrzyć się w specjalne preparaty do usunięcia spalenizny (jak chusteczki nasączone środkiem czyszczącym, płyn lub spray). Istnieją także inne sposoby, które zalecają wykorzystanie do czyszczenia przypalonego żelazka takich produktów jak pasta do zębów, popiół z papierosów czy preparaty do czyszczenia kominków, grilli, piekarników.

Czego nie należy robić z przypalonym żelazkiem?

Już wiadomo jak wyczyścić przypalone żelazko, więc warto się dowiedzieć, czego nie powinno się robić w takim przypadku. Podstawową zasadą jest czyszczenie żelazka odłączonego od prądu i tylko lekko ciepłego(nie może być mocno rozgrzane). Nie można pocierać stopy żelazka ostrymi narzędziami czy nożem(bo zniszczy powłokę). W przypadku przypalonego żelazka nie stosuje się preparatów do pielęgnacji metalu. Na pewno do czyszczenia przypalonego żelazka nie nadają się różnego rodzaju mleczka(np. z wybielaczem).

Komentarze(2)

  1. Takich porad szukałem. ostatnio wlałem jakiś preparat rzekomo oczyszczający żelazko z kamienia i w ten sposób je zepsułem…

    • niestety, ale odnosimy wrażenie, że rzeczywiście zanim cokolwiek wleje się do żelazka, to trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi. Tam zawsze jest napisane, w jaki sposób należy odkamieniać.

Komentarze