Porady

Wybór folii przeciwsłonecznej – co warto wiedzieć podczas zakupów?

Wybór folii przeciwsłonecznej - co warto wiedzieć podczas zakupów

W poszukiwaniu sposobów na ochronę pomieszczeń przed promieniami słonecznymi, warto pochylić się chwilę nad dostępnymi na rynku foliami okiennymi. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy ich wyborze i czy ten produkt sprawdzi się tylko latem? Poniżej rozwiewamy wątpliwości, które mogą pojawić się podczas zakupów.

Folie przeciwsłoneczne – istotne parametry

Porównując dostępne opcje, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka parametrów i pod tym kątem porównywać produkty. Do kryteriów, które możemy wziąć pod uwagę, należą: odbicie światła widzialnego do wewnątrz, transmisja światła widzialnego, odbicie i absorpcja promieni słonecznych, redukcja blasku, redukcja promieni UV. Ów parametry decydują o tym, w jakim stopniu uda się nam ograniczyć temperaturę w pomieszczeniu. Wybierając nowocześniejsze modele folii, można osiągnąć spadek temperatury dochodzący nawet do 10 stopni. Jak łatwo się domyślić, wiąże się to z oszczędniejszym użytkowaniem klimatyzacji. Końcowy efekt zależy oczywiście od producenta folii – na rynku znajdziemy rozwiązania, które pozwalają ograniczyć przenikanie ciepła w 50-90%.

Czy warto korzystać z folii zimą?

Wyżej wspomniane rozwiązania pozwalają obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczenia i ochronić oczy przed jaskrawym, letnim światłem. Nie oznacza to jednak, że tego typu folie okienne zastosujemy tylko w najgorętsze miesiące w roku. Zimą sprawdzą się, jeśli zależy nam na ograniczeniu strat ciepła. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w chłodniejsze dni emisja promieni UV również może przyczynić się do blaknięcia mebli i tapicerek. Jeśli priorytetowo traktujemy wygląd tego typu wyposażenia, rozważenie folii może być dobrym pomysłem.

Wybierając folię chroniącą przed słońcem, będziemy musieli zdecydować się między folią wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza opcja polecana jest do okien wyposażonych w pojedynczą szybę. Jeśli natomiast poszukujemy rozwiązania do okien dachowych na dach, wypełnionych gazem lub/i wyposażonych w szybę zespoloną, należy zdecydować się na folię zewnętrzną. Podczas zakupów warto poinformować sprzedawcę o rodzaju okien w naszym mieszkaniu; to ważne, bo np. zastosowanie foli wewnętrznej na oknie zespolonym może doprowadzić nawet do pęknięcia szyby.

Nokto – folie przeciwsłoneczne i ochronne.

Comment here