Jak wiadomo piękny, zielony i wypielęgnowany trawnik, który prezentuje się tak przez cały rok jest marzeniem wielu osób. Jednak osiągnięcie takiego efektu wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, nie tylko regularnego koszenia, czy nawadniania trawnika, ale również jego napowietrzania, wertykulacji oraz rzecz jasna nawożenia. Każda z tych czynności ma swój określony czas, a my dziś zajmiemy się dostarczaniem dodatkowych substancji odżywczych, czyli wyborem najlepszego nawozu do trawnika.
Nawóz do trawnika a optymalne PH gleby
Kiedy zakłada się trawnik koniecznie trzeba pozbyć się wszystkich chwastów i rozprowadzić nową, żyzną ziemię, bądź wzbogacić tę, która jest na działce. Uprzednio przed tą czynnością należy jednak sprawdzić PH gleby. Jak wiadomo optymalne PH dla trawnika wynosi między 5,6 a 6,5. Zatem zarówno odczyn kwaśny, jak i zasadowy nie jest pożądany. Ten pierwszy jest częstszy, gdyż większość chwastów preferuje właśnie taką glebę. W tej sytuacji stosuje się wapniowanie, aby podnieść PH. Z kolei w przypadku zasadowej gleby bądź tej o odczynie obojętnym, trzeba wybrać kompost. Kiedy trawnik jest już zasiany i na wiosnę przychodzi nam go zasilić, a wynik testu pokazuje odczyn obojętny lub zasadowy można zastosować nawóz siarkowy.
Nawóz na start – jak szybko zagęścić darń?
Przede wszystkim wybór najlepszego nawozu do trawnika zależny jest od jego potrzeb. Przy zakładaniu trawnika należy szukać tzw. nawozów na start. Zawierają one znacznie większe ilości azotu, a ponadto potrzebne fosforany, potas i magnez, dzięki którym trawa może zacząć bardziej bujnie rosnąć. Oczywiście należy pamiętać, że nawożenia nie przeprowadzamy na mokrej trawie, a suchej, a dopiero po rozprowadzeniu nawozu można uruchomić zraszacze bądź samodzielnie ją podlać. Istotne znaczenie ma ilość nawozu, dlatego trzeba stosować się do zaleceń producenta w tej kwestii. Zbyt dużo nawozu może zaszkodzić trawie podobnie jak niedobór składników odżywczych.
Nawóz wiosenny i jesienny – jaka jest między nimi różnica?
Poza nazwą i porą stosowania nawozy do trawników wiosenne i jesienne diametralnie się różnią. Pierwszy z nich ma zregenerować trawę po zimie. Po wykonaniu wertykulacji i pozbyciu się martwej darni, a także aeracji, można przystąpić wiosną do nawożenia. Wiosenne nawozy do trawników zawierają dużą dawkę azotu, który pobudza trawę do wzrostu. Jesienią takie pobudzenie nie jest potrzebne, a nawet jest szkodliwe, dlatego jesienne nawozy są fosforanowo-potasowe. Te mikroelementy wzmacniają system korzeniowy rośliny, a także jej mrozoodporność.
Jaki jest lepszy nawóz – płynny czy granulowany?
Ważną kwestią jest dobór rodzaju nawozu ze względu na jego strukturę. Może być on płynny lub granulowany. Ten pierwszy stosowany jest często nawet co tydzień. Z kolei drugi co miesiąc, a w przypadku nawozów długodziałających nawet co 3-4 miesiące. Nawozy granulowane łatwiej jest dozować przez specjalne sito. Nie ma obaw o przenawożenie, gdyż nie rozpuszcza się on w całości od razu, a stopniowo uwalniany jest do gleby. W przypadku nawozów płynnych istnieje ryzyko przenawożenia w niektórych miejscach i pozostawienia niezasilonych nawozem miejsc. Równomierne zasilenie trawnika jest znacznie trudniejsze, dlatego dla początkujących zdecydowanie polecane są nawozy do trawników granulowane.
Nawozy do trawników zachwaszczonych – czy warto je wybierać?
Zamiast wykonywać opryski herbicydami, które przy okazji niszczą również darń, warto zdecydować się na nawozy do trawników zachwaszczonych. Dzięki nim możliwe jest pozbycie się chwastów i zapobieganie ich ponownemu pojawieniu się. Takie nawozy powinno się stosować wiosną po zabiegu wertykulacji, dzięki któremu można pozbyć się części chwastów, szczególnie mchu i aeracji, czyli napowietrzania. Wtedy od razu można rozsypać nawóz, a następnie podlać trawnik. Taki sposób jest odpowiedni, gdy chwastów jest stosunkowo niewiele, czyli nie dominują na powierzchni trawnika. W tym przypadku również najlepiej sprawdzi się nawóz do trawnika granulowany.
Wybór najlepszego nawozu do trawnika zależny jest przede wszystkim od jego aktualnych potrzeb. Trzeba obserwować swój trawnik i dokonywać pomiarów PH. Ważne jest także regularne koszenie, które wzmacnia trawę, gdyż powoduje jej rozkrzewianie się.
Comment here