Kuchnia

Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim

Przytulna, jasna i sielska to cechy charakterystyczne kuchni urządzonej w stylu prowansalskim. Tego typu aranżacja wzbudza zachwyt szczególnie wśród kobiet. Styl prowansalski wydaje się odporny na zmiany trendów w stylistyce wnętrz. Niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Jeśli chcecie urządzić swoją kuchnię w stylu prowansalskim, to podpowiemy Wam na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę.

Jakie kolory wybrać do kuchni w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski najczęściej kojarzy się z rozmaitymi odcieniami bieli. Nie oznacza to jednak, że powinniście ograniczyć się jedynie do bieli. Domy w stylu prowansalskim wypełnione są wieloma kolorami. Najczęściej bazują one na szarościach, beżach oraz oliwkowych zieleniach. Bardzo charakterystyczny dla tego stylu jest również soczysty fiolet, intensywna żółć oraz cała gama pastelowych odcieni różu, błękitu, a nawet pomarańczy.

Wybierając kolorystykę ścian, musicie pamiętać również o ich odpowiedniej strukturze. Dlatego dobrym pomysłem będzie pozostawienie jednej ściany nierównej. Możecie ją jedynie pobielić lub pomalować jakby od niechcenia. Imponujący efekt możecie uzyskać, stosując tynki dekoracyjne, farby strukturalne lub glinki florenckie.

Jakie meble powinny znaleźć się w kuchni prowansalskiej?

Zastanawiacie się jakie cechy charakterystyczne posiadają meble kuchenne prowansalskie? Przede wszystkim są lekkie i wykonane z drewna. Wyróżniają się jasną kolorystyką. Często meble prowansalskie są fornirowane z motywem oliwki. Mogą być także przecierane, bejcowane lub specjalnie postarzane. Jeśli chodzi o blat, to optymalnym rozwiązaniem będzie wybór kamienia z drewnianym wykończeniem. Fronty szafek w stylu prowansalskim często mają ażurową stylistykę z licznymi otworami lub wyciętymi pojedynczymi elementami. Bardzo oryginalnym akcentem mogą być subtelne rzeźbienia oraz motywy kwiatowe. Alternatywą dla drewnianych drzwiczek są materiałowe zasłonki.

Centralnym punktem kuchni jest stół. Najlepszym wyborem będzie stół drewniany w naturalnym kolorze. Dopełnieniem zestawu staną się krzesła z lekkimi, ażurowymi plecami. Ciekawym i bardzo „klimatycznym” rozwiązaniem mogą być wiklinowe fotele.

Jaka podłoga będzie idealna w kuchni prowansalskiej?

Elementem charakterystycznym kuchni w stylu prowansalskim jest także podłoga. Jeśli myślicie o stworzeniu kompletnej aranżacji, to warto zainwestować w długie drewniane deski, które idealnie pasują do omawianego stylu. Alternatywą dla drewna mogą być płytki ceramiczne. Są na pewno bardziej praktyczne i łatwiejsze w czyszczeniu. Ciekawym i pasującym do stylu prowansalskiego rozwiązaniem, jest podłoga z kamienia.

Jakie dodatki wybrać do kuchni prowansalskiej?

Niezależnie od stylu dodatki stanowią ważne uzupełnienie każdej aranżacji wnętrza. A tych w stylu prowansalskim nie brakuje. Dlatego urządzając kuchnię, musicie także zadbać o przemyślany dobór dodatków. Idealnym pomysłem będą wiklinowe koszyki oraz doniczki z ziołami. Bardzo oryginalnie mogą wyglądać „warkocze” czosnku podwieszone pod sufitem. W kuchniach prowansalskich często można spotkać bukiety ziół i kwiatów w dzbankach. Niech nie przerazi Was tak duża ilość dodatków. Są one bardzo subtelne i w żaden sposób nie przytłaczają przestrzeni w kuchni.

Meble prowansalskie tanio można bez problemu znaleźć w internecie. Styl prowansalski to zaś idealny pomysł na aranżację kuchni, warto zatem rozważyć urządzenie tego pomieszczenia w tym stylu.

fot. meble-prowansalskie.pl

Comment here