Co zrobić, aby zapewnić sobie doskonały efekt wymalowania? Najczęściej konieczne jest usunięcie poprzednich powłok. Przeczytaj, po co należy to robić oraz jak oczyścić powierzchnię jak profesjonalista.
Nakładanie nowej warstwy lakieru, lakierobejcy czy farby da lepsze rezultaty, jeśli przedtem dokładnie oczyścisz powierzchnię drewna. Najlepiej całkowicie odsłonić surowe drewno.
Po co usuwa się powłoki z drewna?
Stare powłoki malarskie lub lakiernicze usuwa się po to, aby odsłonić surowe drewno. Dzięki temu można m.in. zabezpieczyć powierzchnię impregnatem, czyli produktem, który wnika głęboko w strukturę drewna, wzmacnia ją i jednocześnie zabezpiecza przed działaniem grzybów pleśniowych (w przypadku drewnianych elementów i powierzchni użytkowanych na zewnątrz). Przykładem takiego wyrobu jest Sadolin BaseHP Impregnat Techniczny, który zapewnia długoletnią ochronę biologiczną drewna.
Odsłonięcie surowego drewna sprawia ponadto, że możliwe jest osiągnięcie danego, zaplanowanego efektu wymalowania. Np. jeśli powierzchnia jest pokryta kryjącą farbą, a zależy Ci na wyeksponowaniu rysunku słojów i uwydatnieniu naturalnego odcienia drewna, po oczyszczeniu pomaluj ją półtransparentną lakierobejcą. Najbardziej naturalne wykończenie zapewni przezroczysty lakier.
Usuwanie poprzednich powłok jest konieczne w przypadku renowacji parkietu. Cyklinowanie podłogi drewnianej oznacza zeszlifowanie warstwy produktu wraz z niewielką warstewką drewna. Dzięki temu produkt nakładany na surowe drewno jest w stanie osiągnąć swoje najlepsze, deklarowane przez producenta właściwości i parametry wytrzymałościowe.
Poza tym stare powłoki malarskie lub lakiernicze należy usunąć w przypadku, gdy są w kiepskim stanie, łuszczą się i odstają. Jeśli nałożysz na nie nowy produkt, nowa warstwa odspoi się wraz z poprzednią.
Czy można malować drewno bez uprzedniego usunięcia starych powłok?
Oczywiście malowanie drewna bez usuwania poprzednich powłok malarskich i lakierniczych jest możliwe. Należy jedynie spełnić kilka warunków:
- powłoki są w nienagannym stanie – w takiej sytuacji wystarczy, że przed malowaniem zmatujesz je drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie dokładnie odpylisz powierzchnię;
- używasz tego samego wyrobu, co ostatnio – jeśli planujesz malować innym produktem, szczególnie wyrobem innego producenta, w pierwszej kolejności wykonaj wymalowanie próbne, aby przekonać się, czy obie powłoki są ze sobą kompatybilne. Po zmatowieniu i odpyleniu powierzchni przeprowadź test produktu na niewielkim i schowanym przed wzrokiem fragmencie powierzchni. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepożądane efekty, oznacza to, że trzeba jeszcze raz przygotować drewno do malowania, tym razem całkowicie usuwając poprzednie powłoki.
Jak usuwać powłoki z drewna?
Krok 1. Sprawdź stan powłok i zdecyduj, czy ich usuwanie rzeczywiście jest konieczne.
Krok 2. Zastanów się, jaka metoda usuwania starych powłok będzie najlepsza. Zależy to m.in. od specyfiki, projektu oraz wielkości powierzchni. Jeśli zamierzasz usunąć poprzednie powłoki z krzesła czy stołu, sięgnij po papier ścierny lub bloczki ścierne. Jeżeli planujesz renowację znacznej powierzchni, np. drewnianej elewacji, użyj szlifierki elektrycznej. Do usuwania powłok z drewnianego parkietu potrzebna będzie cyklinarka.
Krok 3. Pamiętaj, aby szlifując, wykonywać ruchy wzdłuż rysunku słojów. Nie przyciskaj zbyt mocno papieru lub narzędzia do powierzchni, aby jej nie uszkodzić. Nie zapominaj o systematycznym odpylaniu powierzchni, aby nie doprowadzić do porysowania odsłoniętego drewna.
Krok 4. Najpierw użyj gruboziarnistego papieru ściernego, następnie zmieniaj go na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu, aż po drobnoziarnisty. Na koniec powierzchnię należy zmatowić i jeszcze raz dokładnie odpylić. Aby pozbyć się pyłu, możesz przetrzeć drewno lekko wilgotną szmatką.
Comment here