Ogród

Jak zadbać o trawnik po zimie? 4 zasady

Jak zadbać o trawnik po zimie? 4 zasady

Pielęgnacja trawnika po zimie powinna być jednym z pierwszych punktów na liście wiosennych porządków w ogrodzie. Od tego, co zrobimy z trawnikiem po zimie, zależy w dużej mierze jego wygląd przez pozostałą część roku. Sprawdźmy więc jak zregenerować i pielęgnować trawnik po zimie.

Pielęgnacja trawnika po zimie – krok po kroku

Zima to trudny okres dla większości roślin w ogrodzie, w tym również dla trawy. Niezależnie od tego, czy w naszym ogrodzie znajduje się trawnik wysiewany, czy trawa z rolki, jej odpowiednia pielęgnacja po zimie jest kluczowa. W trakcie zimy zmianie może ulec pH podłoża, a na trawniku mogą powstać warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i chwastów. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku najważniejszych czynności, które powinniśmy wykonać w ramach zadbania o trawnik po zimie.

Jak wyrównać trawnik po zimie?

Pielęgnację trawnika po zimie zaczynamy od oczyszczenia go z uschniętych liści, gałązek i innych resztek roślinnych. Czynność ta ogranicza się zwykle do przegrabienia trawnika. Pamiętajmy jednak, że nie można tego robić, gdy trawnik jest mokry. Jeśli trawnik po zimie jest nierówny, kolejnym krokiem powinno być usunięcie tych różnic poziomu. We wgłębieniach możemy dosypać gleby, natomiast wybrzuszenia zniwelować za pomocą wału ogrodowego.

Wertykulacja trawnika po zimie

Zastanawiacie się jak jeszcze zregenerować trawnik po zimie? Kolejnym zalecanym krokiem jest wertykulacja. Jest to zabieg pielęgnacyjny, który ma za zadanie usunięcie tak zwanego filcu, czyli obumarłych części trawy. Mogą one utrudniać dostęp wody czy składników odżywczych do korzeni, a także sprzyjać rozwojowi czynników chorobotwórczych. Wertykulację trawnika po zimie najlepiej przeprowadzić za pomocą wertykulatora. Jeśli mamy stosunkowo niewielki trawnik, możemy ewentualnie pokusić się ręczne wygrabienie zaschniętych części roślin.

Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie?

Jeśli porządkowanie i wertykulację trawnika mamy już za sobą, możemy pomyśleć, kiedy kosić trawę po zimie. Pora pierwszego koszenia przypada zwykle na kwiecień lub maj. Bardziej niż od pory roku, termin pierwszego koszenia po zimie powinniśmy uzależnić od kondycji trawnika. Jeśli widzimy, że trawa osiągnęła odpowiednią długość, możemy przystąpić do koszenia. Kolejne koszenia powinny następować regularnie, nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Kiedy nawozić trawnik po zimie?

Ostatnim punktem pielęgnacji trawnika po zimie jest oczywiście nawożenie. Odpowiednie nawozy do trawy są często kluczem do tego, jak odpowiednio wzmocnić trawnik po zimie. Pierwsze nawożenie trawnika po zimie powinno mieć miejsce pomiędzy marcem a czerwcem. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów do trawników. W przypadku wiosennego nawożenia nasz trawnik będzie najbardziej potrzebował potasu. Zalecana dawka tego mikroelementu w nawozie do trawy na wiosnę powinna wynosić mniej więcej 12 g/m2.

Pamiętajmy, że zakładanie trawnika to tylko pierwszy krok długiej drogi do uzyskania pięknej przez cały rok trawy. A regularna pielęgnacja trawnika ważna jest nie tylko wiosną, ale praktycznie przez cały sezon wegetacji.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: STEKLO_KRD

Comment here