Budowa domu

Taras – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Taras- jaki materiał sprawdzi się najlepiej

Taras, będący miejscem odpoczynku i relaksu w naszym ogrodzie, musi spełniać nasze wymagania estetyczne, być dopasowany do domu i ogrodu. Jaka jest jednak najlepsza nawierzchnia do jego wykonania.? Materiał musi być przecież odporny na uderzenia mechaniczne, odbarwienia wynikające z narażenia na silne promieniowanie słoneczne i wahania temperatury.

Na jakie z dostępnych rozwiązań się zdecydować, jeśli na rynku dostępnych jest wiele ciekawych opcji, jak płytki, kostka brukowa, kompozyt, oraz drewno.

Wybór płytek na wykończenie tarasu, daje możliwość wyboru spośród kształtów, faktur i kolorów. Mamy możliwość idealnie dopasować taras do domu i ogrodu, dla osiągnięcia bardzo spektakularnego efektu. Płytki są bardzo trwałe, jednak częste niewłaściwy montaż powoduje, że szybko pękają, mimo zastosowania mrozoodpornego kleju. Koszt całej inwestycji j, jest bardzo wysoki, w porównaniu z innymi możliwościami. Należy dodać, że podczas deszczu płytki stają się bardzo śliskie i niebezpieczne dla użytkowników tarasu.

Układanie kostki brukowej jest bardzo proste.  Dobry fachowiec jest w stanie wykonać nieduży taras przed domem w kilka dni.  Z uwagi na szybki montaż i bardzo dużą trwałość, to rozwiązanie cieszy się bardzo dużym powodzeniem, wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Brak konieczności konserwacji, łatwość w utrzymaniu czystości, ale przede wszystkim niska cena, w porównaniu do bardzo wysokiej odporności na wszelkie czynniki zewnętrzne, to wielkie atuty kostki. Wadą są aspekty wizualne. Mimo dużego wyboru kostka brukowa nigdy nie będzie tak szykowna i elegancka jak płytki, czy drewno.

Coraz większa liczba osób decyduje się na kompozyt, czyli mieszankę tworzywa sztucznego i drewna. Deska kompozytowa jest bardziej trwała niż drewno, a równocześnie bardzo wygodna w użytkowaniu. Jej powierzchnia jest antypoślizgowa i nie wymaga specjalnych zabiegów służących jej konserwacji .

Drewniane deski na taras mogą być wykonane z drzewa egzotycznego, lub  krajowego modrzewia, czy sosny. Duże zainteresowanie deskami z drzew iglastych wynika z ich niskiej ceny. Taki taras będzie nam służył jedynie kilkanaście lat, ponieważ deski ciemnieją i gniją pod wpływem warunków termicznych.  Aby zachowały trwałość i nienaganny wygląd, trzeba je konserwować specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami. Dużo lepiej na tarasie sprawdzi się deska z drzewa egzotycznego. Dzięki zawartości naturalnych substancji nie gnije i nie ciemnieje. Jej wygórowana cena powoduje, że nie jest często wybierana na taras.

Comment here