Porady

Smoła w piecu z podajnikiem – przyczyny i sposoby na wyczyszczenie kotła

kocioł grzewczy centralnego ogrzewania w piwnicy

Smoła w kotle jest efektem niewłaściwego sposobu opalania lub zaniedbań w czyszczeniu i konserwacji pieca. Osadzanie się lepkiej, kleistej substancji wewnątrz kotła oraz na ściankach komina może powodować nie tylko spadek efektywności ogrzewania, ale też wiąże się z ryzykiem wystąpienia pożaru. Z tego powodu osmolony piec wymaga natychmiastowego czyszczenia oraz podjęcia działań, które będą zapobiegać osadzaniu się smoły w przyszłości. Skąd się bierze smoła na ściankach piecach? Czym wyczyścić piec ze smoły?

Zasmolony piec – przyczyny

Smoła to lepka substancja o czarnym kolorze, która powstaje w wyniku skraplania się spalin w przewodzie kominowym. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku złej jakości spalania paliwa, na przykład w wyniku niedostatecznej ilości dostarczonego powietrza. Smoła w piecu na pellet lub ekogroszek jest natomiast z reguły rezultatem zastosowania niewłaściwych ustawień grzewczych. Kotły tego typu są najczęściej wyposażone w automatyczny sterownik, który służy do modyfikacji parametrów ilości paliwa oraz siły nadmuchu. Pojawienie się smoły wewnątrz każdego typu kotła to niepokojący sygnał, którego nie należy lekceważyć – nawet jeśli dotychczasowy proces ogrzewania domu zachodził bez problemów.

Smoła w piecu na ekogroszek

Smoła w nowoczesnych kotłach powstaje najczęściej z powodu spalania paliwa przy niedostatecznej ilości powietrza. Na gromadzenie się tej substancji na wewnętrznych ścianach komina wpływa również zbyt niska temperatura w kotle i przewodzie kominowym. Rzadziej spotykanym w praktyce błędem jest niewłaściwy dobór paliwa do konkretnego rodzaju pieca. Kotły na pellet i ekogroszek – pomimo podobnej konstrukcji i wyposażenia w podajnik – są przystosowane do opalania jego konkretnym rodzajem. Z tego powodu wszelkie próby wykorzystania innego materiału grzewczego mogą prowadzić nie tylko do smolenia kotła, ale też całkowitej jego awarii.

Jak usunąć smołę z pieca?

Smoła w piecu na ekogroszek lub pellet to znak, że należy niezwłocznie przeprowadzić prace konserwacyjne. Gromadzenie się cienkiej warstwy sadzy jest w pełni naturalne dla procesu spalania, jednak jej grubość nie powinna przekraczać kilku milimetrów. Problem pojawia się, gdy sadzę pokrywa lepka substancja. Kotły z podajnikiem podlegają takim samym zasadom czyszczenia jak tradycyjne piece zasypowe. Proces ten najlepiej przeprowadzać rozpoczynając od usunięcia osadu z górnych części przewodu kominowego, a następnie kierując się w dół. Do tego celu wykorzystać można klasyczne metody mechaniczne, jak i środki chemiczne, które po umieszczeniu w piecu i jego rozpaleniu pokrywają wewnętrzne ściany komina specjalnym osadem. Sprawia on, że sadza i smoła w piecu na ekogroszek lub pellet ulega wysuszeniu, odrywa się od ścianek i całkowicie się spala. Po wykonaniu tej czynności można przejść do usuwania czarnej warstwy z wnętrza kotła. Jak wyczyścić piec ze smoły?

Pierwszym krokiem powinno być usunięcie resztek osadu, który spadł w dół w rezultacie czyszczenia komina. Piec z podajnikiem należy dokładnie wyczyścić szczotką z twardym włosiem, a w razie konieczności użyć środka do usuwania sadzy z komór paleniskowych. Preparaty chemiczne w niektórych sytuacjach ułatwiają czyszczenie, jednak znacząca część pracy wymaga mechanicznego usunięcia osadu. W procesie usuwania sadzy przydatne będzie z kolei wcześniejsze rozgrzanie kotła – na przykład do 80 lub 90 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura sama w sobie będzie bowiem powodować odrywanie się osadu od ścian.

Jak usunąć smołę z pieca, aby osad nie powracał?

Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona, niż może się wydawać. Substancja cieknąca z pieca stanowi bardzo często mieszankę smoły oraz sadzy, z których część jest końcowym produktem procesu spalania. Z tego powodu jedynym skuteczną ochroną przed gromadzeniem się zanieczyszczeń wewnątrz pieca i przewodów kominowych jest ich regularne usuwanie. Większość producentów kotłów na ekogroszek oraz pellet określa zalecaną częstotliwość czyszczenia pieców. Usuwanie osadu z drzwiczek i położonych powierzchownie elementów kotła nie stanowi z reguły problemu. Kłopot pojawia się dopiero w momencie konieczności usunięcia smoły z górnych partii przewodów kominowych.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak wyczyścić piec ze smoły, to warto rozważyć skorzystanie z usług fachowców. Drożność i odpowiedni stan techniczny całego systemu ogrzewania warunkuje nie tylko efektywność procesu grzewczego, ale też bezpieczeństwo domowników. Warstwy sadzy i smoły powinny być cyklicznie usuwane z komina, a z zadaniem tym najlepiej poradzą sobie doświadczeni specjaliści.

Comment here