Porady

3 sposoby na ekologiczne ogrzewanie domu

Fotowoltaika auroPOWER marki Vaillant na dachu budynku

Aby skutecznie ogrzać budynek nie wystarczy jedynie jego dobre ocieplenie. Należy przede wszystkim pomyśleć o wyborze odpowiedniego urządzenia i systemu grzewczego, który poprzez spalanie paliwa – najczęściej drewna, oleju bądź gazu – zapewni komfort cieplny. Jakie czynniki wpływają na wybór tego systemu? Przede wszystkim fundusze, jednak coraz częściej również aspekty środowiskowe. Sprawdź, jak ekologicznie ogrzewać dom!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa gazowy kocioł kondensacyjny,
  • jak działa pompa ciepła,
  • z jakimi standardowymi instalacjami można łączyć kocioł oraz pompę,
  • jak działa instalacja fotowoltaiczna.

Wybór odpowiedniego urządzenia gazowego i nie tylko wymaga wzięcia po uwagę wielu czynników, także tych związanych z ochroną środowiska. W trosce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także tzw. niskiej emisji prowadzącej do powstawania smogu, wprowadzone zostały przepisy, które wręcz wymuszają stosowanie ekologicznych systemów ogrzewania. Dowiedz się, jakie to systemy.

Czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne?

Urządzenia gazowe, takie jak gazowy kocioł kondensacyjny są obecnie najpopularniejszym źródłem ciepła. Ideą tego rozwiązania jest odzyskanie ciepła z pary wodnej będącej składnikiem spalin.

W domu wykonanym z nowoczesnych materiałów oraz wyposażonym w rekuperację, więcej ciepła zużywamy na ogrzanie wody użytkowej niż samych pomieszczeń, więc doskonałym rozwiązaniem jest kocioł, który ma duży zakres modulacji mocy. Charakteryzuje się niską mocą minimalną, która odpowiada małemu zapotrzebowaniu budynku i mocą maksymalną pozwalającą na szybkie ogrzanie wody użytkowej w zasobniku bądź we wbudowanym wymienniku w kotle dwufunkcyjnym. Takim kotłem jest ecoTEC plus i ecoTEC exclusive firmy Vaillant. W tym urządzeniu proces spalania jest kontrolowany przez pomiar jonizacji, czyli po prostu jakości płomienia. Dzięki temu jest to ekologiczny sposób na ogrzewanie domu.

Ekologiczne ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła

Pompa ciepła jest już coraz bardziej powszechnym urządzeniem grzewczym, które pozwala na odejście od spalania. Pompa ciepła pobiera ciepło pochodzące z nagrzania powietrza, ziemi lub wody przez słońce i transportuje je do wnętrza domu przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Proces ten odbywa się przez parowanie czynnika (odbiór ciepła) i skraplanie (oddawanie ciepła) w obiegu chłodniczym.

Zaletą zastosowania pompy ciepła w domu to brak komina (mniejsze koszty budowy domu i niezmieniony kształt dachu), brak przyłącza gazowego, zbiornika gazu płynnego oraz brak konieczności kontroli instalacji gazowej i spalinowo powietrznej. Wszystko to przekłada się na ogrzewanie ekologiczne.

Powietrzna pompa ciepła jest najprostszym rozwiązaniem grzewczym, gdyż wymaga tylko zainstalowania samego urządzenia, bez konieczności wykonywania np. odwiertów w gruncie. Urządzenie takie, np. aroTHERM split, składa się z jednostki zewnętrznej, którą ustawiamy w pobliżu domu i łączymy z modułem hydraulicznym instalowanym wewnątrz budynku. Przykładem uniwersalnej pompy ciepła jest flexoTHERM firmy Vaillant, która posiada możliwość zastosowania dowolnego źródła ciepła – powietrza, gruntu lub wody.

Ogrzewanie ekologiczne – rodzaje montowanych instalacji

Obydwa sposoby na ogrzewanie ekologiczne – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła mają tym większą efektywność, im niższa jest temperatura zasilania instalacji grzewczej. Odpowiednią temperaturę pomieszczeń przy jednocześnie niskiej temperaturze wody w obiegu zapewnia zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie przez powierzchnię całej podłogi daje efekt komfortu cieplnego i pozwala również – w przypadku stosowania pompy ciepła – na chłodzenie pomieszczeń. Wymiana ciepła na całej powierzchni podłogi pozwala też uwzględniać nagrzewanie się pomieszczenia od słońca. Dzięki temu możliwa jest samoregulacja układu, bez konieczności stosowania termostatów sterujących poszczególnymi pokojami, co znacznie upraszcza samą instalację.

W starszych instalacjach grzejnikowych podczas modernizacji budynku również jednak możemy korzystać z zalet pompy ciepła. Przychodzi nam tu z pomocą monoblokowa powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus. Zastosowany w niej czynnik roboczy R290 pozwala rozwinąć temperaturę zasilania nawet do 65 stopni. Dzięki temu możliwe jest ogrzewanie pomieszczenia za pomocą instalacji grzejnikowej.

Jak ekologicznie ogrzewać dom? Sprawdzamy fotowoltaikę

Jeżeli zastosowaliśmy pompę ciepła, na naszym dachu nie znajduje się komin. To idealna powierzchnia do montażu systemu fotowoltaicznego. Zastosowanie systemu auroPOWER marki Vaillant w połączeniu z pompą ciepła i panelami fotowoltaicznymi pozwala na całkowitą eliminację kosztów ogrzewania budynku.

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania wspomaganego fotowoltaiką: ogrzewanie oporowe i ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Przy ogrzewaniu oporowym pomieszczenie podgrzewamy za pomocą mat grzewczych układanych na podłodze lub ścianach, które zasilane są energią elektryczną. W tym przypadku jednak musimy dostarczyć tyle energii elektrycznej, ile energii cieplnej potrzebujemy do ogrzania budynku. W przypadku ogrzewania za pomocą pompy ciepła dostarczamy tylko 1/3, a nawet do 1/5 energii elektrycznej – resztę uzyskujemy ze źródła dolnego, czyli np. z powietrza.

Oczywiście ekologiczne ogrzewanie domu jakim jest instalacja fotowoltaiczna współpracuje z siecią energetyczną i sieć ta jest „magazynem energii” dla naszego domu. Produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przeważnie nie pokrywa się z obecnym zapotrzebowaniem. Musimy wiec tę energię zmagazynować, aby wykorzystać ją w czasie, kiedy będzie potrzebna. Na rynku są dostępne baterie, które pozwalają na magazynowanie wytworzonej energii w domu. Jak na razie jednak ich cena nie jest niska, lecz z czasem mogą zrewolucjonizować rynek i pozwolić na całkowicie uniezależnienie budynku od dystrybutorów energii.

Te trzy sposoby na ogrzewanie ekologiczne, czyli pompa ciepła, gazowy kocioł kondensacyjny i instalacja fotowoltaiczna pozwalają na uzyskanie energii cieplnej w sposób jak najmniej wpływający negatywnie na środowisko. Wybierz urządzenie marki Vaillant i miej pewność, że nie tylko dbasz o przyrodę, ale też o swoje oszczędności!

Comment here