Budowa domuPorady

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe

Kiedy budujemy lub remontujemy dom, jednym z istotnych aspektów jest wybór odpowiedniego okna, ale niemniej ważne są właściwie dobrane osłony okienne. Na rynku w tym zakresie dostępne są różne opcje, przy czym do najchętniej wybieranych należą obecnie rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Czym charakteryzują się oba te rozwiązania i które z nich powinniśmy wybrać? W tym artykule postaramy się co nieco podpowiedzieć.

Rolety zewnętrzne – czym są?

Osłony okienne co prawda nie są koniecznością, natomiast trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez tego rodzaju udogodnienia. Oczywiście poszczególne rodzaje osłon różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością, to większość z nich ma za zadanie chronić przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń w lecie, zmniejszać straty cieplne w zimie, zapewniać dyskrecję, powstrzymywać hałasy dobiegające z zewnątrz, chronić przed włamywaczami oraz pełnić funkcje dekoracyjne. Widzimy więc, że pełnią bardzo ważną rolę, stąd też coraz więcej osób decyduje się na ich montaż.

Rolety zewnętrzne to jedno z możliwych rozwiązań, służących do zasłaniania okien. Rolety te montowane są na zewnątrz budynku, co pozwala na skuteczne blokowanie promieni słonecznych i zapewnienie prywatności wewnątrz pomieszczenia. Wykonane są z różnych materiałów, takich jak aluminium, PCV czy drewno oraz dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu budynku. Składają się z części zasłaniającej, rolki i mechanizmu pozwalającego na zwijanie rolety, ukrytych w kasecie. Powierzchnia zasłaniająca porusza się wzdłuż prowadnic w górę i w dół, umożliwiając częściowe lub całkowite zaciemnienie. Wyróżniamy kilka rodzajów rolet zewnętrznych, w tym najpopularniejsze – rolety do zabudowy, nadokienne i elewacyjne, przy czym sterowane są one manualnie bądź elektronicznie.

Czym są żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe to kolejna opcja, która służy do zasłonięcia okien. Podobnie jak rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe są montowane na zewnątrz budynku, ale składają się z regulowanych, poziomo ułożonych lameli, występujących w wielu rozmiarach (zarówno szerokościach, jak i długościach), które umożliwiają dowolne kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Wykonane są przeważnie z aluminium, przez co są trwałe i odporne na warunki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne, a także są dużo lżejsze niż rolety oraz łatwiejsze w montażu. Żaluzje fasadowe, podobnie jak rolety, mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe – porównanie

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe są tym samym, to w rzeczywistości istnieje między nimi sporo różnic. Porównajmy więc oba te rozwiązania, by łatwiej było dokonać wyboru, odpowiadającego indywidualnym potrzebom, możliwościom i oczekiwaniom.

Jeśli chodzi o budowę, rolety zewnętrzne posiadają najczęściej aluminiowe profile oraz prowadnice boczne, które wyznaczają to poruszania się rolety, z kolei żaluzje fasadowe składają się z aluminiowych profilów, lameli i nie posiadają żadnych prowadnic. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie doskonale sprawdzi się latem, przy czym lamele – dzięki temu, iż możliwa jest regulacja nachylenia lameli – pozwalają na szerszy zakres stopnia zaciemnienia. Z kolei zimą lepszą izolację termiczną zapewniają rolety zewnętrzne, dlatego gdy zależy nam na jak najmniejszej utracie ciepła z wnętrza budynku, to rozwiązanie będzie korzystniejsze. Podobnie jeśli chodzi o ochronę przed hałasem oraz ochronę przed włamaniem – żaluzje fasadowe pod tym względem stanowią bardzo niską ochronę. Natomiast zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe w równym stopniu zapewniają prywatność i dyskrecję, umożliwiając całkowite zasłonięcie okien. Oba rozwiązania dostępne są także w wersji umożliwiającej sterowanie manualne bądź elektryczne.

Jakie rozwiązanie wybrać?

„Wybór między roletami zewnętrznymi a żaluzjami fasadowymi zależy od preferencji i potrzeb inwestora, ale także możliwości technicznych budynku. Należy bowiem mieć na uwadze, że choć rolety zewnętrzne elewacyjne to rozwiązanie, na które można zdecydować się także wtedy, gdy budynek jest już wykończony, to w tym przypadku musimy liczyć się z tym, że zamontowana kaseta może częściowo przysłaniać okno, jak również nie jest to zbyt estetycznie wyglądające rozwiązanie. W przypadku już istniejącego budynku, w którym nie jest planowana wymiana stolarki okiennej, lepszym rozwiązaniem wydają się być żaluzje fasadowe. Podobnie gdy budynek posiada niewielkie bądź zbyt duże okna – wówczas rolety zewnętrzne nie są wskazane, gdyż albo za bardzo przysłonią okno, albo będą stanowić zbyt duże obciążenie dla konstrukcji budynku. Ostatnim wyznacznikiem podczas wyboru może być cena – rolety zewnętrzne będą opcją tańszą, dlatego jeśli mamy ograniczony budżet, to mamy podpowiedź, na które rozwiązanie skierować swoją uwagę.” – mówi Pan Andrzej z firmy Vidomont.

Podczas wyboru ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety obu opcji i wybrać tę, która najlepiej pasuje do potrzeb i oczekiwań, ale także możliwości technicznych budynku. W razie wątpliwości warto porozmawiać ze specjalistą, który pomorze w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Wpis partnera.

Comment here