Porady

Pompa ciepła do starego domu – alternatywny sposób ogrzewania

Pompa ciepła do starego domu – alternatywny sposób ogrzewania

Odpowiednie dobranie urządzenia, które będzie dostarczało budynkowi optymalną ilość energii, pozwala w znaczący sposób zaoszczędzić wydatki za rachunki. W przypadku starych obiektów zazwyczaj wykorzystywany jest tradycyjny kocioł. Warto jednak wiedzieć, że jego wymiana może się opłacić!

Stara instalacja = wysokie koszty

Szukając odpowiedniej pompy, należy wziąć pod uwagę system dostarczający budynkowi energię cieplną. Zazwyczaj jest to instalacja grzejnikowa, otwarta lub zamknięta. W przypadku systemu grawitacyjnego, montaż pompy będzie utrudniony – w takim układzie nie funkcjonuje bowiem czynnik grzewczy o wysokiej temperaturze. W tradycyjnych urządzeniach, bazujących na kotłach węglowych, substancja uczestnicząca w wymianie ciepła, nierzadko ma aż 90 stopni Celsjusza. Taka temperatura umożliwia transport wody w rurach bez ingerencji urządzenia obiegowego. Pompa ciepła wykorzystuje natomiast czynnik termodynamiczny, o temperaturze w granicach od 35 do 55 stopni. Do rozprowadzenia wody potrzeba urządzenia obiegowego oraz instalacji c.o. w układzie zamkniętym. W starych instalacjach, bazujących na systemie grawitacyjnym, należy więc zdemontować naczynie przelewowe i założyć membranowy zbiornik wzbiorczy, który będzie odpowiadał za przejmowanie wahań ciśnienia.

Termomodernizacja = oszczędności

Przed instalacją pompy należy przeprowadzić działania, mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w obiekcie. Zakres termomodernizacji uzależniony jest od stanu budynku. Warto dokładnie zapoznać się z wszystkimi elementami i ocenić poziom ich zużycia lub zniszczenia. Podstawowe działania powinny obejmować: docieplenie ścian zewnętrznych i stropów oraz wymianę okien. Termomodernizacja jest doskonałą inwestycją, ponieważ dobrze przeprowadzone zabiegi pozwalają wykorzystać pompę, zużywającą mniej mocy. Przed planowanymi pracami można zlecić wykonanie profesjonalnego audytu energetycznego, w ramach którego określa się parametry techniczne i ekonomiczne zabiegów. Badanie kamerą termowizyjną pozwala wykryć elementu obiektu o słabej izolacji. Profesjonalny audyt pomoże również w dobraniu odpowiedniego urządzenia grzewczego.

Współpraca z grzejnikami

Odpowiednia pompa powinna pokrywać zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Należy również pamiętać o uwzględnieniu parametru zasilania. Jeśli będzie on zbyt mały, wówczas przy niskich temperaturach konieczne będzie podłączenie zewnętrznej grzałki. Trzeba się również liczyć z koniecznością wymiany grzejników na modele współpracujące z czynnikiem o niskiej temperaturze. Alternatywne rozwiązanie stanowi zamontowanie ogrzewania podłogowego.

Montaż pompy w starym budynku jest dobrym zabiegiem, mogącym zredukować koszty rachunków. Należy jednak pamiętać, by przed instalacją urządzenia przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Szczegółowe informacje na temat systemów ogrzewania dostępne są na stronie internetowej Panasonic Heating & Cooling Solutions.

Comment here