Ogród

Podlewanie kropelkowe – jakie są jego zalety?

Podlewanie kropelkowe – jakie są jego zalety

Regularne nawadnianie roślin jest konieczne, aby umożliwić im prawidłowy rozwój i zadbać o duże plony. Podlewanie kropelkowe umożliwia prawidłowe nawodnienie podłoża i pozwala uniknąć strat wody. Dlaczego warto wybrać system nawadniania kropelkowego?

Podlewanie ręczne roślin jest czasochłonne i nie sprzyja oszczędzaniu wody. Nie jest to więc najlepszy sposób na nawadnianie ogrodu. Aby zadbać o prawidłowe nawodnienie podłoża i zapewnić oszczędność wody, właściciele przydomowych ogrodów powinni zwrócić uwagę na systemy automatycznego nawadniania, które w łatwy sposób można samodzielnie zamontować. Na szczególną uwagę zasługuje system podlewania kropelkowego, który ma wiele zalet. Jak wykonać podlewanie kropelkowe?

Na czym polega nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe polega na podlewaniu roślin za pomocą kropel wody. Służą do tego różnego rodzaju linie kroplujące i węże kroplujące, które należy podłączyć do przewodu doprowadzającego wodę. Jeśli zamierzasz podlewać metodą kropelkową większy obszar upraw, zwróć uwagę na linię z kompensacją ciśnienia, dzięki której na całej długości systemu będzie odpowiednie ciśnienie, a woda zostanie równomiernie rozprowadzona. Woda dotrze do samej strefy korzeniowej, zapewniając optymalne nawodnienie. Podlewanie kropelkowe idealnie sprawdza się w ogrodzie i na działce. Znajduje zastosowanie w przypadku podlewania różnego rodzaju roślin, takich jak truskawki, krzewy, drzewka owocowe czy warzywa.  

Podlewanie kropelkowe – jakie są zalety? 

Podlewanie kropelkowe ma wiele plusów, dlatego warto rozważyć ten system nawadniania w swoim ogrodzie czy na działce. Systemy automatycznego nawadniania znajdziesz na stronie: https://www.podlane.pl/. Jakie są zalety podlewania kropelkowego?

  • Uniwersalne zastosowanie – linie kroplujące można zamontować w wielu miejscach, takich jak ogród, działka, pole uprawne, tunel czy szklarnia.
  • Niskie zużycie wody w porównaniu z tradycyjnymi zraszaczami. Woda trafia w pobliże systemu korzeniowego i nie jest niepotrzebnie rozprzestrzeniana poza miejsce docelowe. 
  • Równomierne podlewanie roślin – wszystkie rośliny dostaną odpowiednią ilość wody i nie ma obawy, że jakiś obszar zostanie pominięty, czego nie gwarantuje ręczne podlewanie.
  • Dbanie o kondycję roślin – system kropelkowy jest bezpieczny dla roślin, nie niszczy ich i nie łamie, co często ma miejsce podczas tradycyjnego podlewania. Dzięki temu rośliny są w dobrej kondycji i lepiej rosną.
  • Zwiększenie plonów – równomierne nawodnienie wpływa na prawidłowy rozwój roślin, a w konsekwencji zapewnia większe plony.
  • Oszczędność czasu – ręczne podlewanie zajmuje dużo czasu i jest pracochłonne, na co nie zawsze możemy sobie pozwolić. System nawadniania kropelkowego zdejmuje z nas ten obowiązek, zapewniając przy tym prawidłowe nawodnienie.
  • Gwarancja regularnego podlewania roślin – automatyczny system podlewania sprawi, że rośliny zawsze będą prawidłowo nawodnione i nie ulegną zniszczeniu w czasie suszy.
  • Prawidłowe dozowanie wody – każda roślina ma inne zapotrzebowanie na wodę, a system kroplujący umożliwia dozowanie wody zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem konkretnego rodzaju roślin.
  • Możliwość zasilania linii kroplującej deszczówką lub wodą ze studni – w przypadku wody dobrej jakości, do której mamy dostęp, możemy zadbać o transport wody z wybranego źródła.
  • Wykorzystanie przewodu jako nośnika nawozu – umożliwia to rozprowadzenie nawozu bezpośrednio do korzeni, dzięki czemu wraz z wodą dostarczamy roślinom składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Comment here