Ogród

Piła łańcuchowa elektryczna czy spalinowa – którą wybrać?

Piła łańcuchowa elektryczna czy spalinowa – którą wybrać?

Piła łańcuchowa to niezastąpione narzędzie nie tylko w profesjonalnych pracach w przemyśle leśnym, ale również przydaje się często w pracach przydomowych. Warto jednak się zastanowić, czy wybrać model elektryczny piły, czy spalinowy.

Jeśli chcielibyśmy wskazać wszechstronne narzędzie, na pewno trzeba by wymienić piłę łańcuchową. Korzystają z niej zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Na rynku można znaleźć ogromną liczbę różnych modeli pił, a do tego o różnym sposobie zasilania. Najpopularniejsze piły to elektryczne i spalinowe. Przyjrzyjmy im się bliżej.  

Elektryczna piła łańcuchowa

Zacznijmy od elektrycznej piły łańcuchowej. W przeciwieństwie do mocniejszych „spalinówek” są o wiele tańsze i lżejsze, co nie znaczy, że gorsze w niektórych przypadkach. Nie trzeba martwić się o ich gotowość do pracy, ponieważ wystarczy tylko gniazdko do zasilenia elektronarzędzia o napięciu 230 V.

Piła elektryczna najlepiej sprawdzi się w przydomowych pracach, które nie są bardzo wymagające. Taka piła jest wręcz niezastąpiona na działce czy w ogrodzie, a do tego wszędzie tam nie ma zazwyczaj problemu z dostępem do gniazdka elektrycznego. W razie potrzeby można przecież również użyć przedłużacza. Warto jednak dodać, że nierzadko można zobaczyć piły łańcuchowe elektryczne na wyposażeniu profesjonalistów. Wtedy zwykle są używane do cięcia krokwi lub desek.

Na rynku można znaleźć bardzo wiele modeli pił elektrycznych. Zwykle ich moc zaczyna się od 1200 W, a kończy na 2000 W. Oczywiście można znaleźć od tego odstępstwa. Długość prowadnicy to zwykle 30-45 cm, co wystarczy do większości prac przydomowych. Niska waga takich pił idzie w parze z cichą pracą – hałas zwykle nie przekracza 100 dB.

Wybierając elektryczną piłę łańcuchową, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim ważna jest moc elektronarzędzia. W ogrodzie w zupełności wystarczy 1200 W, ale już do cięcia grubszego drewna piła powinna mieć co najmniej 2400 W. Duża moc piły przekłada się na jej większy ciężar. O ile elektryczne modele zwykle ważą od 3 do 5 kg, to najsilniejsze mogą mieć już 10 kg.

Należy zwrócić uwagę także na długość prowadnicy. Krótsza jest wydajniejsza, ale za to nie poradzi sobie z grubymi klocami drewna. Ważna jest także pojemność zbiornika na olej, który zapewni odpowiednie smarowanie łańcucha. Jeśli zbiornik będzie mały (poniżej 200 ml), konieczne będą częste przerwy w pracy w celu uzupełnienia poziomu oleju. Jeśli drażni nas duży hałas, powinniśmy szukać jak najcichszego modelu piły.

Spalinowa piła łańcuchowa

Przejdźmy teraz do spalinowych pił łańcuchowych. To elektronarzędzia zdecydowanie cięższe, głośniejsze i mocniejsze od pił elektrycznych. Takie piły zapewniają mobilność w przeciwieństwie do modeli elektrycznych, które ogranicza przewód zasilający. Piły spalinowe nadają się przede wszystkim do profesjonalnego użytku i do najbardziej wymagających prac jak na przykład wycinka drzew w lesie czy cięcie w tartaku.

W przeciwieństwie do pił elektrycznych, gdzie moc mierzy się Watami, w modelach spalinowych stosuje się określenia znane z motoryzacji. Mamy zatem moc podawana w koniach mechanicznych (KM) i zwykle wynosi od 1 do 6 KM. Do prac przydomowych wystarczy model do 3.5 KM, ale już do profesjonalnego zastosowania trzeba szukać jak najmocniejszej piły. Zwykle im większa moc, tym również dłuższa prowadnica. Najkrótsze mają około 30 cm, ale najdłuższe potrafią mieć nawet 110 cm.

Silnik spalinowy potrafi być dość ciężki. Chociaż można znaleźć piły ważące 3 kg, to bez trudu znajdziemy również takie o wadze 12 kg. Ciężkie modele nie są zbyt wygodne do użytkowania i szybko męczą. Poza tym im większy silnik i większa moc, tym większe spalanie. Najmniejsze modele spalinowe mogą spalać 1 l/h, a największe – nawet 20 l/h. Do tego trzeba liczyć się ze skomplikowanymi czynnościami eksploatacyjnymi.

Wybierając spalinową piłę łańcuchową, należy również zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc. Jeśli wybierzemy zbyt słaby model, nie użyjemy go do wymagających prac, ale zbyt mocny oznacza ciężką piłę i problem z dłuższym jej użytkowaniem bez przerwy. Najlepiej zaopatrzyć się w dwie piły spalinowe – o małej mocy i o dużej. Przy okazji trzeba sprawdzić ich wagę.

Istotna jest oczywiście długość prowadnicy. Jeśli nie do końca wiemy, jakie prace będziemy wykonywali, bezpiecznym wyborem będzie 45 cm. Jednak do profesjonalnych i wymagających prac zwykle będzie potrzebna jeszcze dłuższa. Piły spalinowe są dość głośne, ale nie ma powodu, żeby wybierać modele, które generują bardzo wysokie natężenie hałasu. Bez problemu znajdziemy na rynku niezbyt głośne piły. Jeśli elektronarzędzie ma być ekonomiczne, nie może mieć zbyt dużego spalania.

Elektryczna piła łańcuchowa czy spalinowa? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy indywidualnie. Wybór powinien zależeć od tego, do jakich prac zamierzamy użyć piły i czy zależy nam na tym, żeby narzędzie zapewniało dużą mobilność. Zarówno modele elektryczne, jak i spalinowe mają swoje zalety i wady.

 

Comment here