Porady

Nowy dom – nowe mieszkanie. Jak dobrze wybrać?

Nowy dom – nowe mieszkanie. Jak dobrze wybrać

Każdy marzy o własnych czterech kątach, bo potrzeba schronienia jest czymś bardzo ludzkim. Chociaż niektórym może się wydawać, że nie potrzebują aż tak miejsca, do którego będą mogli wracać, to rzeczywistość weryfikuje jednak ich podejście. Ostatecznie każdy z nas chce mieć przystań, z której będzie mógł codziennie wyruszać na życiową wyprawę.

Wybór mieszkania nie jest jednak rzeczą prostą, bo nie zawsze wiemy, czy dany lokal będzie w stu procentach odpowiadał naszym potrzebom. Jeżeli, dla przykładu, mamy zwierzęta, to logicznym jest, że będziemy chcieli mieszkać w pobliżu parku, żeby nasz czworonóg (pies czy nawet kot) mógł z nami pospacerować i zażyć nie tylko świeżego powietrza, ale również kontaktu z własną naturą. To bardzo istotne, również ze względu na to, że jesteśmy jako ludzie istotami mocno związanymi z przyrodą.

Niektórzy mogą sądzić, że więź z naturą wchodzi w konflikt z mieszkaniem w mieście, ale zapominają przy tym, że człowiek jest stworzeniem stadnym i dobrze czuje się tam, gdzie znajduje się duża reprezentacja jego gatunku. W ten sposób tworzą się zielone enklawy

w miastach – i takowym będzie na przykład stolica Wielkopolski. Nowe domy w Poznaniu (można je znaleźć na przykład pod tym adresem: https://www.dopoznania.pl/szukaj/nowe-domy-poznan) kuszą nie tylko tych, którzy lubią miejskie życie, ale także takich, którzy chcieliby od zgiełku odpocząć.

Czy warto wybrać strzeżone osiedle?

Deweloperzy czasami proponują nam opcję bardzo kuszącą: osiedle strzeżone. Warto jednak pamiętać, że poza plusami (duże bezpieczeństwo), miejsce to ma także swoje minusy – jest źle postrzegane przez innych mieszkańców. Izolowanie się od innych i traktowanie ich z góry, jak robią pewni mieszkańcy strzeżonych osiedli, tworzy konflikty, trudne zresztą do zagaszenia.

Strzeżone osiedle tworzy jednak swego rodzaju wioskę w mieście. Wszyscy się znają, na teren nie mają wstępu osoby, które chciałyby spożywać alkohol na placu zabaw czy wszczynać awantury. To przemawia do młodych rodzin z dziećmi, którzy chcieliby dla swoich pociech warunków do rozwoju bezpiecznych i komfortowych.

Nowe mieszkanie czy mieszkanie z drugiej ręki?

Są osoby, które kusi lokum, które było już wcześniej zamieszkiwane. Mieszkania na rynku pierwotnym (które można znaleźć na przykład na tym portalu: https://www.dopoznania.pl/) wydają się czasami drogie, ale wynika to z tego, że są właśnie nowe. Rynek wtórny ma z kolei to do siebie, że nie zawsze trafimy tam na okazję, która pozwoli nam w pełni zaoszczędzić środki. Nierzadko okazuje się, że takie konkretne mieszkanie wymaga dużych nakładów finansowych, bo zwyczajnie trzeba je wyremontować.

Reasumując, warto najpierw sprawdzić, co właściwie mamy zamiar kupić. To do nas należy decyzja o tym, czy chcemy mieszkać w nowym budownictwie czy zdecydujemy się na coś starszego – ale warto również pamiętać o ukrytych kosztach, takich jak dojazdy czy konieczność remontowania. Najważniejsze jest bowiem to, żebyśmy w naszym mieszkaniu czuli się po prostu dobrze.

Comment here