Budowa domu

Ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety

Ogrzewanie podczerwienią - wady i zalety

Nowoczesne systemy grzewcze poszukują głównie nowych źródeł zasilania, które sprawią, że wydatki na ogrzewanie domów czy mieszkań będą mniejsze. Znakiem naszych czasów jest również czerpanie energii ze źródeł alternatywnych do węgla czy ropy naftowej, czyli energii odnawialnej. Jak na tle owych trendów wypada ogrzewanie na podczerwień, które do zasilania potrzebuje energii elektrycznej i przez to wiele osób uważa go za nieekologiczne.

Zasady działania systemów grzewczych na podczerwień

Aby dobrze zrozumieć na czym polega wyjątkowość ogrzewania na podczerwień trzeba posiąść podstawową wiedzę o sposobach ogrzewania. Wszystkie systemy dotychczas stosowane opierają się na konwekcji, której sednem jest podgrzewanie powietrza. Powietrze ogrzane unosi się do góry a wraz z nim unoszą się, niestety, kurz, roztocza i różne inne zanieczyszczenia. Powietrze ciepłe jest lżejsze, więc pomieszczenia nie nagrzewają się równomiernie – najcieplej jest przy suficie, a przy podłodze chłodniej. Taki sposób grzania jest najmniej korzystny z punktu widzenia zdrowia człowieka.

Ogrzewanie na podczerwień działa podobnie jak słońce. Oświetlając promieniami wszystkie przedmioty nagrzewa je, a one oddają swoje ciepło do otoczenia. W ogrzewaniu tradycyjnym to powietrze ogrzewa zimne przedmioty i człowieka, podczerwień działa odwrotnie. Jakie to ma znaczenie? Kardynalne – zamiast ogrzewać i mieszać w pomieszczeniu powietrze z kurzem, człowiek jest ogrzewany promieniami emitowanymi przez promienniki podczerwieni oraz dodatkowo otacza go ciepło wydzielane przez wszystkie otaczające go przedmioty.

Instalacja – prostota, elegancja, wygoda

W skład zestawu do ogrzewania na podczerwień wchodzi promiennik podczerwieni oraz termostat. Promienniki można porównać do wielkiej grzałki, ale ich wygląd zaskakuje. Są to szklane panele mogące być lustrami, albo jednokolorowymi szybami. Na zamówienie klienta panel można ozdobić zdjęciem lub wybraną grafiką. Szklane rafle promienników są zawieszane tak jak obrazy na ścianach. Promienniki montuje się również przy sufitach.

Termostaty gniazdkowe są stosunkowo tanie, ale umieszcza się je przy podłodze, więc pomiary temperatury nie są komfortowe. Najlepiej zaopatrzyć się w droższe systemy łączące termostaty przewodowe z bezprzewodowymi. Każde pomieszczenie w domu musi mieć oddzielny termostat.

Aby zamontować ogrzewanie na podczerwień wystarczy standardowa sieć elektryczna z gniazdami 230 V. Jeśli dom jest duży i do ogrzania potrzeba większej ilości promienników warto zwiększyć zabezpieczenia sieci.

Zalety i wady ogrzewania na podczerwień

Do zalet systemów wykorzystujących podczerwień na pewno zaliczamy:

  • instalację w dowolnym miejscu, bardzo łatwy montaż oraz demontaż,
  • możliwość programowania i decydowania o tym kiedy ogrzewanie włączyć,
  • szybkie nagrzewanie pomieszczeń,
  • prozdrowotne działanie promieniowania na ludzi i zwierzęta, przyjazne alergikom,
  • możliwość oszczędności energii i obniżenia kosztów ogrzewania domu,
  • wykorzystanie paneli do aranżowania wnętrz.

Wśród wad ogrzewania promiennikami podczerwieni są:

  • wysokie koszty instalacji,
  • niska skuteczność w źle ocieplonych domach,
  • konieczność instalowania drugiego systemu grzewczego potrzebnego do podgrzewania wody.

Koszt montażu ogrzewania na podczerwień jest zależny od wielkości domu czy mieszkania oraz od klasy promienników. Sprzęt ze średniej półki potrzebny do ogrzania domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych to wydatek około 17 – 20 tysięcy złotych. Małe mieszkanie 30 m2 ogrzać można instalacją za około 4 tysiące złotych.

Comment here