Porady

O czym warto pamiętać podczas malowania balustrady balkonowej?

O czym warto pamiętać podczas malowania balustrady balkonowej

Malowanie balustrady balkonowej to szybki sposób na jej zabezpieczenie i odświeżenie. Jest to również bardzo prosty zabieg, choć wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad. Jak pomalować balustradę, aby efekt był estetyczny i trwały? O czym nie możesz zapomnieć? Sprawdź!

Farba do balustrad balkonowych – ważny wybór

Pierwszą ważną kwestią jest wybór odpowiedniej farby do balustrad. Musi to być produkt, który spełnia kilka kluczowych kryteriów. Są to:

  • możliwość stosowania na powierzchnie metalowe – odpowiednia przyczepność do metalu (przy stosowaniu bezpośrednim lub uprzednim zagruntowaniu);
  • odporność na warunki atmosferyczne – w tym wilgoć, wodę, wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV;
  • antykorozyjność – głównym celem malowania balustrady jest zabezpieczenie metalu przed rdzą, dlatego stosowana farba powinna mieć właściwości antykorozyjne.

Malowanie balustrady balkonowej produktem, który nie spełnia powyższych wytycznych, w zasadzie mija się z celem. Efekt nie utrzyma się bowiem długo, a element szybko straci estetyczny wygląd i może zacząć korodować. Jak więc wybrać farbę do malowania balustrady? Zwykle świetnie sprawdzają się np. preparaty do ogrodzeń. Dobrym wyborem może okazać się emalia STOLMAL. Wymaga ona jednak wcześniejszego zagruntowania powierzchni metalu.

Malowanie balustrady – nie zapomnij o przygotowaniu powierzchni

Farba do balustrad balkonowych może prawidłowo spełniać swoje zadanie tylko wtedy, gdy zostanie nałożona na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Należy przez to rozumieć:

  1. ocenę jej stanu, ze szczególnym uwzględnieniem ognisk korozji czy łuszczącej się farby;
  2. usunięcie ewentualnych luźnych powłok malarskich oraz rdzy (np. przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki);
  3. oczyszczenie balustrady z kurzu, pyłu, piasku, tłustych śladów i innych zanieczyszczeń – dokładne umycie i odtłuszczenie.

Przy przeprowadzaniu tych zabiegów ważna jest dokładność – każde niedopatrzenie może bowiem skutkować obniżeniem trwałości nowej powłoki malarskiej. Po wyczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni należy się również upewnić, że jest sucha, zanim przejdzie się do gruntowania czy malowania.

przygotowanie balustrady balkonowej do malowania – papier ścierny

Prawidłowe malowanie balustrady balkonowej

Odpowiednio przygotowaną powierzchnię można pomalować od razu gruntoemalią lub też zagruntować podkładem antykorozyjnym, a następnie nanieść warstwę dekoracyjną. Ważne, aby kolejne warstwy produktów nakładać starannie i równomiernie, ze szczególnym uwzględnieniem trudno dostępnych miejsc. Konieczne jest też zachowanie odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi warstwami – zgodnie z zaleceniem producenta.

Jak pomalować balustradę – optymalne warunki do pracy

Warto przy tym pamiętać, że praca z takim elementem jak balustrada balkonowa wymaga odpowiednich warunków. Cały proces przygotowania i malowania powierzchni może trwać nawet powyżej 24 godzin (z uwzględnieniem odstępów czasowych, jakie trzeba zachować pomiędzy kolejnymi warstwami nakładanych preparatów). Dlatego niezbędne jest sprawdzenie prognozy pogody. Optymalne warunki do malowania balustrady balkonu to oczywiście brak opadów, umiarkowana temperatura i niezbyt wysoka wilgotność powietrza. W ciepłe, słoneczne dni zaleca się przeprowadzanie prac wcześnie rano lub wieczorem, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania metalu od słońca. Może to negatywnie wpływać na właściwości i trwałość farby!

Comment here