Porady

Na czym polega sterowanie przesłonami okiennymi w domu, biurze lub w mieszkaniu? Jakie zalety wiążą się z posiadaniem takiego systemem?

sterowanie przesłonami okiennymi w domu, biurze lub w mieszkaniu

Systemy automatyki budynkowej wykorzystywane w domach jednorodzinnych, mieszkaniach czy biurach pozwalają na sterowanie praktycznie dowolnymi instalacjami i urządzeniami w budynku. Inwestorzy najczęściej jednak wybierają rozwiązania, pozwalające na zarządzanie oświetleniem domowym, ogrzewaniem i roletami okiennymi. Jest to podyktowane nie tylko chęcią podniesienia komfortu życia, ale również możliwością realne oszczędzania na rachunkach za energię elektryczną czy ogrzewanie.

Inteligentne sterowanie dla oszczędności i wygody

Sztuczne oświetlenie można obecnie wykorzystywać w praktycznie dowolny sposób poprzez dobór odpowiednich źródeł światła, ich umiejscowienie oraz innowacyjne sterowanie. Pozwala to na dowolne kreowanie aranżacji oświetleniowych w poszczególnych pomieszczeniach.

Na naturalne oświetlenie przestrzeni domowej czy biurowej można mieć również wpływ za sprawą różnego rodzaju osłon słonecznych instalowanych w otworach okiennych, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych (rolety, żaluzje, markizy itp.). Każdy z tego typu elementów, odpowiednio wysterowany, może kontrolować wewnętrzne natężenie oświetlenia.

Inteligentne sterowanie przesłonami okiennymi.jpg

Co istotne, najnowocześniejsze systemy odpowiedzialne za sterowanie przesłonami okiennymi zapewniają elastyczne działanie. W systemie F&Home https://fhome.pl/funkcjonalnosci/sterowanie-oslonami-okiennymi/ można tworzyć własne scenariusze działań lub programować schematy zachowań, dopasowane do indywidualnych nawyków użytkowników. To nie inwestor ma zadowolić się tym, co oferuje mu system. To system dostosowuje się do użytkownika.

System F&Home dostosowuje pracę urządzeń do codziennej rutyny użytkowników. Pozwala to oszczędzać nie tylko czas, który do tej pory poświęcany był na kontrolowanie działania poszczególnych urządzeń, ale również pieniądze i energię. Poprzez odpowiednie sterowanie grupowe roletami okiennymi nie marnujemy tych zasobów na niepotrzebne schładzanie domu czy biura. Opuszczając rolety wpływamy na lepszy komfort cieplny pomieszczeń.

Sterowanie przesłonami okiennymi

Centralne sterowanie roletami bardzo często wspomagane jest przez elementy systemu alarmowego (np. czujniki ruchu). Bardziej zaawansowane rozwiązania to przyciski zamontowane na ścianach, specjalny pilot czy panel dotykowy, dzięki którym możliwe jest zdalne opuszczenie rolet. System F&Home to również zdalnie sterowane rolety za pomocą aplikacji na telefon czy tablet. System precyzyjnie dobrany do indywidualnych potrzeb użytkownika umożliwia sterowanie nie tylko oknami czy przesłonami okiennymi, ale także oświetleniem oraz ogrzewaniem również wówczas, gdy domownicy są poza miejscem zamieszkania oraz według wcześniej zaprogramowanych scenariuszy pracy. Najbardziej zaawansowana opcja umożliwia również sterowanie przesłonami okiennymi głosem. W przypadku tego rozwiązania wystarczy będąc w domu wydać odpowiednią dyspozycję słowną.

Inteligentne rolety okienne

Inteligentne sterowanie rolet, żaluzji czy markiz sprawia, że na co dzień działają one same, w każdym pomieszczeniu inaczej. Przykładowo, okno wychodzące na wschód, będzie rano dłużej przesłonięte, zwłaszcza latem, chroniąc domowników przez wczesnymi promieniami słońca. Z kolei okno wychodzące na północ może być odsłonięte cały czas. Inteligentne rolety przesłaniają lub odsłaniają okna w zależności od pory dnia, stopnia nasłonecznienia czy zaciemnienia pomieszczeń, a także od indywidualnych preferencji użytkowników. Jest to możliwe m.in. dzięki czujnikom oraz zegarom, które wspomagają pracę inteligentnych sterowników.

Inteligentne rolety okienne.jpg

Sterowanie roletami zewnętrznymi na 3 sposoby

Na sterowanie roletami zewnętrznymi decydują się najczęściej użytkownicy domów jednorodzinnych, mieszkań oraz właściciele firm. Zazwyczaj jest to system bezprzewodowy, sterowany pilotem lub poprzez aplikację mobilną. Zapewnia to wygodne zarządzanie przesłonami okiennymi i pozwala na wiele modyfikacji, np. stopnia rozszczelnienia czy obrotu lameli.

Inwestorzy decydują się również na sterowanie przewodowe. Schemat podłączenia przewodem wymaga zainstalowania przełączników oraz poprowadzenie przewodów w ścianie. Konieczne jest więc przeprowadzenie odpowiednich prac remontowych lub wykonanie montażu systemu już na początkowym etapie budowy domu, biura czy wykończenia mieszkania.

Istnieje również trzecie rozwiązanie, czyli typ mieszany. Z jednej strony zewnętrzne przesłony okienne działają na pilota, natomiast z drugiej reagują również na przełączniki zainstalowane w mieszkaniu.

Systemy sterowania roletami to rozwiązanie charakterystyczne dla inteligentnego domu, mieszkania czy biura. Są one częścią większej całości, która łączy przesłony z innymi instalacjami i urządzeniami. Sterownik rolet zewnętrznych może być zintegrowany z ogrzewaniem lub chłodzeniem czy też z czujnikami pogodowymi. Można również sterować przesłonami okiennymi na odległość, np. za pośrednictwem smartfonu.

Artykuł sponsorowany.

Comment here